Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 12/2009, str. 9

Dzieje się

Debata na temat eutanazji?

Donald Tusk zachęca do debaty na temat eutanazji. „Musimy o tym zacząć rozmawiać ludzkim językiem, a nie językiem partyjnych połajanek” - zaznaczył premier w swoim stylu. Wcześniej „błazen PO”, jak nazywają Janusza Palikota komentatorzy, zapowiedział, że przygotuje projekt odpowiedniej ustawy, co skłania do podejrzeń, że wszystko było wcześniej ułożone, a decydujący głos, że dobrze wyskoczyć z tym „teraz”, a nie „kiedy indziej”, mieli spece od marketingu politycznego, stojący za rządzącym obozem.
To metoda przećwiczona i często wykorzystywana przez Platformę Obywatelską. Zazwyczaj chodzi o odwrócenie uwagi opinii publicznej od bieżących problemów. W tym przypadku na stole może być coś więcej. PO ma potencjalnie do zagarnięcia elektorat słabej nieustannie lewicy, która lubi dyskusje na takie tematy, a najlepiej się czuje w ogniu ideologicznej wojny. Za pasem są wybory do Parlamentu Europejskiego, w których każdy głos będzie się liczył. O przesuwaniu się PO na lewą stronę świadczy też niełatwa sytuacja Jarosława Gowina, który stopniowo jest odsuwany w cień ze swojego ugrupowania, gdzie miał być liderem nurtu konserwatywnego, albo nawet wypychany. Nie on pierwszy i nie ostatni, żeby wspomnieć Macieja Płażyńskiego, Zytę Gilowską, Jana Rokitę i innych polityków.

Kard. Stanisław Dziwisz w reakcji na słowa premiera i innych polityków PO stwierdził kategorycznie, że podejmowanie sztucznej dyskusji i wywoływanie problemu tam, gdzie go nie ma, jest wielką nieodpowiedzialnością. Zdaniem Metropolity Krakowskiego, przekonanie w kwestii eutanazji winno być jednoznaczne: „Poszanowanie życia od samego początku do naturalnego końca”. Według kard. Dziwisza, bardzo poważnym wyzwaniem, przed jakim stoi dziś Kościół w Polsce, jest postawa relatywizmu moralnego, która coraz bardziej jest obecna w świadomości społecznej. Jeden z dowodów stanowi inicjatywa dyskusji o eutanazji, gdzie „próbuje się podważyć to, co winno być niepodważalne”.
W podobnym tonie wypowiadają się również inni hierarchowie. Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia bp Stefan Regmunt mówi, że dyskusja o eutanazji jest tematem zastępczym. Przypomina, że w Polsce miliony ludzi nadal nie mają wątpliwości, że eutanazja jest zabójstwem, stoją na stanowisku, że życie jest najcenniejszym darem, który trzeba chronić i nikt nie ma prawa go odbierać. Kościół zajmuje w tej sprawie jednoznaczne stanowisko - nie wolno podnosić ręki na życie, zwłaszcza to najsłabsze -uważa bp Regmunt.

Reklama

Pielgrzymka górali

Z Gaździną do Betlejem

Ponad 200 górali weźmie udział w marcowej pielgrzymce do Betlejem, gdzie Grocie Mlecznej Podhalanie ofiarują kopię figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Umieszczenie figurki Matki Bożej Górali w grocie nastąpi 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Pielgrzymce przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń. Ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium, podkreśla, że z kultem Gaździny Podhala jest związany sługa Boży Jan Paweł II. - Będziemy się również modlić o wyniesienie na ołtarze Papieża Polaka, a 2 kwietnia w Ziemi Świętej wspominać czwartą rocznicę jego śmierci - wyjaśnia. W pielgrzymce wezmą udział również górale ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady. Do Ziemi Świętej pojadą wystrojeni w tradycyjne ubiory, z własną kapelą. Górale pomogą też finansowo w odbudowie Mlecznej Groty, którą opiekują się ojcowie franciszkanie.
Izrael będzie kolejnym miejscem, gdzie znajdzie się figurka Matki Bożej z Podhala. Wierne kopie posągu z sanktuarium w Ludźmierzu są już w USA, Kanadzie i na Dominikanie oraz w wielu miejscach w Polsce.

Peregrynacja

Krzyż ŚDM

Krzyż Światowych Dni Młodzieży przekazany młodym w 1983 r. przez Jana Pawła II będzie peregrynował w maju i czerwcu po polskich diecezjach. Uroczyste przekazanie Krzyża polskiej młodzieży nastąpi 22 kwietnia w Watykanie. 100-osobowa delegacja polskiej młodzieży, skupionej w diecezjalnych duszpasterstwach, weźmie udział w środowej audiencji generalnej. Tego dnia odbędą się rzymskie obchody 25. rocznicy przekazania Krzyża młodzieży przez Jana Pawła II.
W dniach 25 kwietnia - 14 czerwca br. w Polsce będzie trwała pielgrzymka Krzyża ŚDM. Pierwszym jej etapem będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę 25 kwietnia. Krzyż będzie towarzyszył także m.in. 30. rocznicy spotkania młodzieży z Janem Pawłem II na krakowskiej Skałce 30 maja, a dzień później - pielgrzymce mężczyzn i młodzieży męskiej do Piekar Śląskich. W ciągu 50 dni Krzyż ŚDM - któremu będzie towarzyszyła ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” - dotrze do wszystkich polskich diecezji.

Krótko

7 czerwca odbędą się wybory do Europarlamentu. Wszystkie partie szykują się do rywalizacji. Wybierzemy pięćdziesięciu deputowanych.

Podczas ostatnio odbytego zebrania plenarnego Konferencja Episkopatu Polski wyraziła podziękowanie producentom filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” za odważne podjęcie wyzwania i ukazanie współczesnemu pokoleniu postaci Kapłana-Męczennika.

Rada Miasta Świdnicy 10 marca przyjęła uchwałę, która przyznaje bp. Ignacemu Decowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Radni podkreślają, że Biskup Świdnicki „stał się nie tylko przewodnikiem Kościoła, ale również autorytetem duchowym i moralnym”.

Drugi miesiąc z rzędu rośnie gwałtownie bezrobocie. W lutym przybyło prawie 85 tys. bezrobotnych. Pod koniec roku stopa bezrobocia w Polsce może wynosić nawet 15 proc.

PO, PSL i SLD uzgodniły już projekt ustawy medialnej. Przewiduje on powołanie siedmioosobowej KRRiTV i likwidację abonamentu. Media publiczne byłyby finansowane z Funduszu Zadań Publicznych. W 2010 r. ma to być 800 mln zł.

Sześciu na dziesięciu Polaków (59%) uważa, że NATO udzieli Polsce pomocy wojskowej w wypadku zagrożenia - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wiadomości TVP przez TNS OBOP. Przeciwnie uważa 32% Polaków, a 9% nie ma zdania. 12 marca 1999 r. minęło 10 lat od chwili wstąpienia Polski do sojuszu wojskowego NATO.

MSWiA po raz kolejny odmówiło wydania pozwolenia na zbiórkę Fundacji „Lux Veritas”. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski.

Wicepremier Waldemar Pawlak zbudował wokół siebie towarzysko-biznesowy układ - taką tezę postawił „Dziennik”. Gazeta ustaliła, że firma, którą kierowała konkubina Waldemara Pawlaka, czerpała zyski z kontraktów zawartych z OSP. Pawlak jest też szefem Ochotniczych Straży Pożarnych.

Czy sześciolatkowie pójdą do szkoły? Najpewniej tak. Prezydent co prawda zawetował ustawę, ale klub lewicy zadeklarował, że pomoże koalicji odrzucić prezydencki sprzeciw.

Ponad 180 imprez w 89 miastach zakłada plan obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy upadku komunizmu. Obchody odbędą się pod hasłem: „Zaczęło się w Polsce”. Główna część świętowania odbędzie się w Gdańsku.

Pogrzeb prof. Zbigniewa Religii odbył się 13 marca na Powązkach w Warszawie. Miał charakter świecki.

Boeing 737 lądował 12 marca awaryjnie na lotnisku w Gdańsku po tym, jak w kabinie pilota pojawił się podejrzany zapach. Samolotem leciało 196 osób.

Reklama

Profanacja kościoła w Koninie

2019-06-14 08:45

wpolityce.pl

Profanacja kościoła w Koninie! Wybite szyby, zniszczona figura św. Maksymiliana Kolbego i krwawe napisy na drzwiach.

Screen Facebook/Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie
Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie

Wandale kolejny raz dokonali profanacji kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie. Nieznani sprawcy wybili witraże w dolnym kościele i zniszczyli figurę patrona parafii. Czy to efekt przybierającej na sile antykościelnej nagonki?

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Zniszczenia ujawniła siostra zakonna, która kilkanaście minut po godzinie szóstej rano otwierała kościół.

Przyjmuję to z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem - powiedział proboszcz ks. Wojciech Kochański.

Wandale nie tylko wybili witraże i potłukli gablotę informacyjną. Figurce patrona parafii, św. Maksymiliana Marii Kolbego, odcięto dłoń.

Na drzwiach kościoła krwią namazano napis „Jakub oddaj”. Policja zabezpieczyła substancję do badań. Ani ks. proboszcz, ani funkcjonariusze nie wiedzą, jakie jest znaczenie napisu.

Według proboszcza parafii, straty wynoszą ok. 1 tys. złotych. Policja bada sprawę pod kątem uszkodzenia mienia.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza profanacja w konińskim kościele. Miesiąc temu również nieznani sprawcy wybili w Kościele szyby kamieniem. Z kolei cztery miesiące temu miała miejsce próba włamania na plebanię.

Ja to przyjmuję z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem mówił proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Baldisseri dementuje: synod nie będzie wstępem do zniesienia celibatu

2019-06-17 20:15

pb (KAI/Vatican Insider) / Watykan

Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri zdementował przypuszczenia, jakoby Specjalne Zgromadzenie Synodu nt. Amazonii, jakie odbędzie się w październiku br., miało na celu zniesienie celibatu lub wprowadzenie kapłaństwa kobiet. - To, co jest doktryną pozostaje niezmienne - zdecydowanie stwierdził 78-letni hierarcha.

Włodzimierz Rędzioch

W rozmowie z portalem Vatican Insider odniósł się on do dwóch wywołujących dyskusję punktów przedstawionego dziś dokumentu roboczego (Instrumentum laboris) jesiennego zgromadzenia. Punkt 129 sugeruje wprowadzenie nowych posług kościelnych, m.in. dla kobiet, a także udzielanie święceń kapłańskich starszym żonatym mężczyznom, szanowanym w tubylczych wspólnotach. Z kolei punkt 127 proponuje zastanowienie się, czy sprawowanie kościelnej jurysdykcji (władzy) we wszystkich dziedzinach (sakramentalnej, sądowniczej, administracyjnej) musi być związane z przyjęciem sakramentu święceń.

Kardynał wyjaśnił, że problem jurysdykcji ma charakter doktrynalny, a nie tylko dyscyplinarny, gdyż w sakramencie święceń zostają udzielone trzy nierozłączne zadania: uświęcania, nauczania i rządzenia. Papież może komuś zakazać pełnienia któregoś z nich, ale sakramentalnie są otrzymywane razem. W Instrumentum proponuj się zatem wprowadzenie posług niezwiązanych z sakramentem święceń.

Sekretarz generalny Synodu zwrócił też uwagę, że nie jest to końcowy dokument zgromadzenia, lecz zestawienie propozycji zbieranych wśród wiernych przez niemal dwa lata. Odpowiedź na te propozycje dadzą uczestnicy Synodu, konfrontując się z treścią dokumentu i nauczaniem Kościoła.

Włoski kardynał przyznał, że wprawdzie zgromadzenie synodalne dotyczyć będzie konkretnego regionu z jego szczególnymi potrzebami, to jednak jego reperkusje odczuje cały Kościół, bo jest powszechny. Trzeba jednak zrozumieć, że Kościół nie jest „monolityczną kulą”, lecz - jak mawia papież - wielościanem. Pluralizm w Kościele jednak „musi prowadzić do jedności w różnorodności”. Zarazem to „wszystko, co nie dotyczy doktryny jako takiej, konkretnego przesłania ewangelicznego”, może być „dostosowywane do czasów, do miejsc, do okoliczności”.

Odnosząc się do propozycji przyznania funkcji w Kościele kobietom, kard. Baldisseri zwrócił uwagę, że już teraz odgrywają one fundamentalną rolę w życiu Amazonii, np. jako katechetki, zaś Instrumentum laboris proponuje przeanalizowanie możliwości przyznania im oficjalnej posługi. - Istnieje już akolitat i lektorat, nie będące częścią sakramentu święceń, który zaczyna się od diakonatu. Są posługi, które nie wiążą się z sakramentem. Zobaczymy, co nam zostanie zaproponowane [na Synodzie - KAI]. Mówi się także o „wymyśleniu” nowych posług. Dlaczego nie? - pytał retorycznie włoski purpurat.

Powtórzył, że „wszystko, co nie dotyczy struktury, istoty może zostać zmienione, wymyślone”, tak jak było w liturgii czy muzyce kościelnej, gdzie kiedyś istniał tylko chorał gregoriański, później napisano hymny, a w końcu do liturgii weszły pieśni ludowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem