Reklama

Niedziela Częstochowska

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

Maciej Orman/Niedziela

W pierwszej części zostały zaprezentowane pantomimy przedstawiające codzienne życie ludzi różnych pokoleń, z których wielu nie ma czasu na miłość i Boga. – W dzisiejszym świecie zapominamy o drugim człowieku, o relacjach międzyludzkich, o spotkaniu z Bogiem. Jednocześnie czas, który został nam dany, często tracimy na błahostki. W pogoni za tym, żeby mieć, zapominamy o tym, żeby być – podkreśliła Małgorzata Łapeta.

Nauczycielka zaprosiła publiczność do wędrówki u boku Małego Księcia w poszukiwaniu miłości i odnalezienia jej w osobie „Króla królów, który ma na imię Miłość”. Życzyła, aby każdego dnia towarzyszyły wszystkim jego słowa: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Przedstawienie rozpoczęło się naradą upadłych aniołów. Zaplanowały, że odciągną ludzi od Boga przez to, że będą bombardować ich informacjami, reklamami i promocjami, będą namawiać do ciągłego wydawania pieniędzy i do nieustannej zabawy w myśl hasła: „Chleba i igrzysk”. – Odbierzmy ludziom czas, odbierzmy ludziom miłość! – wołały upadłe anioły.

Maciej Orman/Niedziela

Następnie Mały Książę rozpoczął swoją opowieść o niezwykłym Królu, bogatym w miłość. – Właśnie odkryłem tajemnicę, że przyszedł do ludzi, zamieszkał wśród nich i hojnie obdarza ich swoją miłością – powiedział. – Dlatego ja, Mały Książę, po długiej wędrówce przez piaski i skały przychodzę do was. Pragnę z bliska popatrzeć na życie człowieka, którego Król miłości kocha ponad życie. Pragnę poznać sekret Króla, Przyjaciela ludzkiego serca, i spotkać swojego przyjaciela – wyjaśnił. Chciał również zobaczyć, jak ludzie odwdzięczają się Królowi za Jego miłość.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Bohater rozczarował się, patrząc, jak większość mieszkańców Ziemi, z twarzami przyklejonymi do smartfonów, goni za pieniędzmi i karierą. Zwrócił im więc uwagę, że za mało czasu poświęcają prawdzie mówiącej, iż „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Mały Książę zachęcał ludzi, aby patrzyli w niebo i zobaczyli, jak świat zmienia się dla nich, gdy Miłość przychodzi na Ziemię.

Maciej Orman/Niedziela

W tym momencie rozpoczęła się druga, bardziej tradycyjna część inscenizacji, przypominająca o narodzeniu Jezusa w stajni oraz o pokłonie pasterzy i królów.

Stojąc przy żłóbku, uczniowie oddawali Nowonarodzonemu „wiedzę ubogą, armię jedynek w dzienniku, stos lektur nieprzeczytanych i zadań nieodrobionych”, ale również swoją radość, szkolne przyjaźnie, plany na przyszłość i gorące serca. – Weź je, przemień i uświęć – prosili.

Maciej Orman/Niedziela

Dziękując uczniom za jasełka, abp Wacław Depo zadedykował im słowa św. Jana Pawła II: „Sami nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak jesteście piękni!”. – Po pierwsze, dlatego że jesteście, że Pan Bóg was stworzył i dał wam waszych rodziców. Po drugie, dlatego że macie imiona zapisane w niebie przez przyjęcie sakramentu chrztu. Po trzecie, dlatego że macie tak piękne serca i głosy, które dzisiaj były naszym wspólnym udziałem – podkreślił metropolita częstochowski. Dodał, że uczestnicy przedstawienia nie byli aktorami. – Oni byli współuczestnikami tego, co pokazali – podsumował.

2023-02-01 13:09

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szukać, aby odnaleźć Pana Boga

[ TEMATY ]

jasełka

kolędowanie

Adam Śpiewak

W Uroczystość Objawienia Pańskiego zwanym Trzech Króli – 06 stycznia 2017 r. dzieci ze świetlicy należącego do Ogniska Wychowawczego Florianum w Częstochowie przedstawiły przedstawienie Jasełkowe pt. „Szukać aby odnaleźć Pana Boga”. Rolę główną w tym przedstawieniu odegrali Maryja – Dominika Dzianak oraz Józef- Karol Kowasz zadaniem ich było poszukaniu miejsca gdzie ma się narodzić dzieciątko. W poszukiwaniu stajenki i oddanie pokłonu małemu Jezuskowi byli: pasterze, królowie, aniołowie oraz dzieci. Gdy dotarli do celu zobaczyli w stajence Maryję oraz Józefa i lezącego w żłóbku małego Jezuska, wtedy rozpoczęło się wspólne kolędowanie śpiewając kolędy.

Na zakończenie przedstawienia Ksiądz proboszcz dr Dariusz Nowak podziękował pani Ani Kołodziejczyk za przygotowanie tego pięknego przedstawienia oraz aktorom występującym w przedstawieniu za dawanie świadectwa wiary o nowym narodzeniu Jezusku w Stajence.

CZYTAJ DALEJ

Z całego świata płyną wyrazy wsparcia dla rodziny Kubackich

2023-03-21 06:28

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Dawid Kubacki

wikipedia.org

Z całego świata napływają wyrazy wsparcia dla Dawida Kubackiego i jego rodziny. Lekarze w nowotarskim szpitalu walczą o życie małżonki skoczka narciarskiego. Słowa otuchy skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda, szef rządu Mateusz Morawiecki oraz FIS.

"W tym trudnym momencie wszyscy jesteśmy z Dawidem Kubackimi Jego Najbliższymi. Dobrą, życzliwą myślą, wsparciem i modlitwą o zdrowie otaczamy całą Rodzinę.

CZYTAJ DALEJ

Sekretarz generalny NATO: spotkanie Xi i Putina jest potwierdzeniem tendencji zbliżania się Chin i Rosji

2023-03-21 15:12

[ TEMATY ]

Stoltenberg

PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Spotkanie w Moskwie przywódców Chin i Rosji jest potwierdzeniem tendencji zbliżania się tych dwóch krajów - powiedział we wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

"Nie widzieliśmy żadnych dowodów na to, że Chiny dostarczają Rosji śmiercionośną broń, ale widzieliśmy pewne oznaki, że była taka prośba Rosji i że jest to kwestia rozważana w Pekinie przez chińskie władze" – dodał Stoltenberg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję