Reklama

Niedziela Łódzka

Lutomiersk: „Święci to my, to niektórzy z nas!”

Salezjańskie Szkoły w Lutomiersku

Uczniowie Salezjańskich Szkół Muzycznych I i II stopnia w Lutomiersku uczcili św. Jana Bosko - opiekuna młodzieży, założyciela zgromadzenia i twórcy oratoriów.

Mszy św. w dzień 135. rocznicy śmierci włoskiego kapłana przewodniczył ks. Dariusz Skowron, wicedyrektor Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku. - Uroczystość św. Jana Bosko powinna być przede wszystkim podziękowaniem Bogu za powołanie do życia piemonckiego chłopca, mężczyzny, księdza, który stał się święty, zajmując się młodzieżą. W swoim bogactwie życia, działalności i świętości ks. Bosko pozostawił nam bogatą duchową drogę: mamy się stawać świętymi, poświęcając się młodemu pokoleniu, stając się jak on apostołami ewangelicznej miłości niesionej młodzieży. Jedni to czynią jako rodzice, dziadkowie, inni jako wychowawcy, nauczyciele, animatorzy, wolontariusze – mówił w homilii ks. Skowron.

W dalszej części wicedyrektor szkoły zwrócił uwagę na niełatwą drogę Jana Bosko do świętości. - Przypatrując się życiu Jan Bosko, zauważamy, że nie miał on łatwej drogi. Przezwyciężanie wciąż nowych trudności zostało wpisane w jego życie na stałe. Trudności te były związane w jakiejś mierze również z sytuacją historyczną, a więc z czasami, w jakich przyszło mu żyć. Urodził się w rodzinie bardzo biednej. Żmudne osiąganie postanowionego sobie celu musiało wiązać się z proszeniem o łaskę innych ludzi, o pomoc, pracę. Wielkość każdego świętego jest związane nierozerwalnie z wielkością Chrystusa. Czcząc świętego, czcimy przede wszystkim Boga, dziękując mu za to, że ciągle o nas pamięta. Święci są tej pamięci widocznymi znakami! – przekonywał celebrans i odwołał się do współczesnej obecności założyciela Salezjanów. - Jak my możemy dzisiaj nawiązać kontakt z ks. Bosko? Między innymi przypominając sobie, że my również – tak jak on – jesteśmy kształtowani z jednej strony przez doświadczenia, a z drugiej przez łaskę Boga. On był i zabiegany i zapracowany. Modlący się i zdecydowany. Cierpliwy i nieustępliwy. Z całą pewnością chcielibyśmy posiadać taką religijno-życiową równowagę, która pomaga zbawić się samemu, a także pomóc w zbawieniu innych (…) Jeżeli jednak opisując jakiegokolwiek świętego, zatrzymamy się wyłącznie nad tym, co postrzegamy jako nadprzyrodzone i tylko w tym będziemy upatrywali źródła ich świętość, to istnieje niebezpieczeństwo, że stracimy z naszego pola widzenia świętego jako jednego z nas. A tymczasem święci to my, to niektórzy z nas! – zakończył ks. Skowron.

W szkolne świętowanie Dnia Patrona wpisało się także spotkanie z siostrami zakonnymi oraz msza św. z udziałem kapłanów z dekanatu w niedzielę 30 stycznia. Z kolei w święto Ofiarowania Pańskiego 12- osobowy chór ze szkoły wystąpi z recitalem kolęd i pastorałek w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Łodzi przy ul. Wodnej.

2023-02-02 15:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa z Maryją. "Mój Syn upada po raz pierwszy"...

2023-03-30 08:07

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Maryja

Adobe Stock

Przejmujące rozważania Drogi Krzyżowej, w których autor, Wincenty Łaszewski oddaje głos Maryi.

Jeśli pójdziesz ze Mną, usłyszysz wiele trudnych słów. Bo Droga Krzyżowa to nie ładne figury zastygłe w artystycznych pozach. Tu nic nie było spokojne ani słodkie, dobre do adoracji i medytowania. Tu nie było kościoła wypełnionego pobożnym tłumem, nad którym unosi się dźwięk organów. Tu był zwierzęcy wrzask oprawców. Był tupot obojętnych kroków spieszących z pracy czy idących na targowisko. Było upodobanie w torturach, we wcieraniu człowieka w proch, w wydłużanie straszliwej agonii. Tu było cierpienie, które zapierało dech. Droga Krzyżowa, która odprawiałam ze swym Synem była odrażająca. Był w niej ból, przed którym się klęka, ale odwraca głowę i ucieka. Zostań ze mną, nie odwracają głowy, nie uciekaj. Wytrzymaj ze mną do końca. Uklęknij przed tajemnicą cierpienia mego Syna. Przed tajemnicą Jego miłości, która nie cofnie się przed niczym, byle uratować twoją duszę. Może zrozumiesz, że śmierć mojego Syna to również bolesna tajemnica Twojego grzechu …

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

2023-03-30 14:04

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski wzywa do dawania świadectwa prawdy o Chrystusie

2023-03-31 20:23

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

świadectwo wiary

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

W czasie liturgii stacyjnej w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie abp Marek Jędraszewski wzywał wiernych do dawania świadectwo prawdy o Chrystusie – Mesjaszu i Bożym Synu – na wzór św. Szczepana.

Metropolita krakowski nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, która opisuje istotę sporu Jezusa z Żydami. Chcieli Go ukamienować po tym, jak wyznał, że jest "jedno z Ojcem". – Nie chcieli przyjąć prawdy, którą objawiał – o Bogu jednym w trzech osobach. Nie chcieli w Nim uznać Mesjasza Pańskiego zapowiadanego przez proroków, który jest równocześnie Bożym Synem – mówił abp Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję