Reklama

Watykan - Ziemia Święta

Uznanie heroiczności cnót Jana Pawła II

Komisja teologów, która zebrała się 13 maja w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, by podjąć decyzję w sprawie heroiczności cnót Jana Pawła II, wydała pozytywną opinię. Jednocześnie relatorowi procesu przedstawiono wnioski o pewne wyjaśnienia. Przekaże on je komisji kardynałów i biskupów, która również musi wypowiedzieć się w sprawie heroiczności cnót sługi Bożego Jana Pawła II. Po jej pozytywnej decyzji sprawa zostanie przedstawiona Papieżowi Benedyktowi XVI, który jest ostatnią instancją w każdym procesie kanonizacyjnym. Kiedy ta komisja się zbierze, w tej chwili nie wiadomo.
Oddzielne postępowanie prowadzone jest w sprawie cudu za wstawiennictwem sługi Bożego Jana Pawła II. Swą opinię muszą wyrazić kolejno komisje: lekarzy, teologów, a następnie kardynałów i biskupów. Po zaaprobowaniu przez Benedykta XVI dekretów o heroiczności cnót oraz o cudzie możliwe będzie wyznaczenie daty beatyfikacji Jana Pawła II.
Na temat cnót Papieża Jana Pawła II powstała 2500-stronicowa księga. To positio, które przygotował ks. Sławomir Oder - postulator procesu beatyfikacyjnego. Jego przygotowanie trwało kilkanaście miesięcy. To rekord. Do tej pory tworzenie positio, czyli opracowanie dokumentacji kandydata na błogosławionego, zajmowało Kościołowi co najmniej 15 lat. Teolodzy spotkali się w dniu symbolicznym dla Jana Pawła II - w rocznicę zamachu na jego życie (1981 r.), rocznicę objawień fatimskich (1917 r.) i dokładnie w cztery lata od rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Siewca wyszedł siać

Słowa na wagę pokoju

Niestety, antysemityzm nadal podnosi swą odrażającą głowę w wielu częściach świata. Jest to całkowicie nie do przyjęcia.
Na lotnisku w Tel Awiwie, 11 maja 2009 r.

Reklama

Szczególny wkład religii w poszukiwaniu pokoju polega przede wszystkim na autentycznym, żarliwym i wspólnym poszukiwaniu Boga.
Spotkanie z prezydentem Peresem, 11 maja 2009 r.

Drodzy Przyjaciele, jestem głęboko wdzięczny Bogu za to, że dane mi było zatrzymać się tutaj w ciszy: ciszy, by pamiętać; ciszy, by się modlić; ciszy, by żywić nadzieję.
Yad Vashem, 11 maja 2009 r.

Wierność Jedynemu Bogu, Stwórcy Najwyższemu, prowadzi do uznania, że istoty ludzkie są u samych podstaw wzajemnie zależne od siebie, gdyż wszyscy zawdzięczają swe prawdziwe istnienie jednemu tylko Źródłu i zmierzają do wspólnego celu.
Z przemówienia do muzułmanów, 12 maja 2009 r.

Reklama

Zaufanie jest bez wątpienia zasadniczym elementem skutecznego dialogu. Dzisiaj mam okazję powtórzyć, że Kościół katolicki wkroczył nieodwołalnie na drogę wybraną na Soborze Watykańskim II na rzecz prawdziwego i trwałego pojednania między chrześcijanami a żydami.
Z przemówienia do rabinów, 12 maja 2009 r.

W Ziemi Świętej jest miejsce dla każdego!
Z homilii podczas Mszy św. w Dolinie Jozafata, 12 maja 2009 r.

Panie Prezydencie, Stolica Apostolska popiera prawo Waszego narodu do suwerennej ojczyzny palestyńskiej na ziemi Waszych przodków, do bezpiecznego życia w pokoju z sąsiadami, w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.
W Betlejem, 13 maja 2009 r.

Bądźcie pomostem do dialogu i konstruktywnej współpracy w budowaniu kultury pokoju na miejsce obecnej patowej sytuacji strachu, agresji i frustracji.
Z homilii w Betlejem, 13 maja 2009 r.

Jeśli przezwyciężone mają być lęk i nieufność, po obydwu stronach tego muru konieczna jest wielka odwaga, by przeciwstawić się pragnieniu zemsty za straty czy krzywdy.
Z przemówienia w obozie uchodźców w Aida, 13 maja 2009 r.

Na blogach piszą

Niedziela była dobrym dniem. Przybyłem do Junction, żeby koncelebrować Mszę św. z racji pierwszej Komunii św. mojego siostrzeńca. Dzień wcześniej proboszcz upadł i zranił kolano. Tak więc odprawiłem za niego trzy Msze św. To było opatrznościowe, że znalazłem się w tym dniu akurat tam. Czytam blogi z całego kraju i nabieram przeświadczenia, że jest mnóstwo nominalnych katolików. Nawet ci, którzy regularnie uczęszczają na Mszę św. - kłaniają się i uśmiechają do księdza, ale w rzeczywistości nie wierzą w to, co Kościół naucza o spowiedzi, regulacji urodzin, albo że trzeba być w stanie łaski uświęcającej, żeby przyjąć Komunię św. Co o tym myślicie?
Fr. James Welon

Jadąc dziś do pracy, dostrzegłem billboard reklamujący leczenie zespołu alkoholowego płodu. Obraz przedstawiał drinka z ręką przykrywającą szklankę. Ponad dłonią - napis: „lekarstwo”. Przesłanie było jasne. Najefektywniejszą metodą zapobiegania zespołowi jest abstynencja: Nie pij podczas ciąży. To wydaje się oczywiste. Spożywanie alkoholu podczas ciąży może wywołać zespół alkoholowy płodu i spowodować szkody w organizmie dziecka, więc jeśli matka nie będzie piła alkoholu, nie będzie miała problemu. To działa w 100 procentach.
Ale gdy przychodzi do rozważenia kwestii niechcianej ciąży, zastanawiam się, jak wielu tych samych ludzi, którzy promują zakaz picia podczas ciąży, dostrzegałoby mądrość w programie abstynencji. Mechanizm jest ten sam. Jeśli nie będziesz współżyła, nie zajdziesz w ciążę. Na 100 procent pewne, tyle że nie dla prezydenta Ameryki i innych polityków. Prezydencki budżet na 2010 r. zakłada eliminację programu edukacji abstynenckiej i zastępuje go dystrybucją prezerwatyw, które wykazały, że nie są w 100 procentach skuteczne.
Cavaliere blog

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. Nie ma stworzenia, które by było przed Nim niewidzialne, przeciwnie, wszystko odkryte i odsłonięte jest przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek
(Hbr 4, 12-13).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję