Reklama

Połaniec

Święto Uniwersału

Niedziela Ogólnopolska 21/2009, str. 39

Regiment Kosynierów z Połańca podczas widowiskowej rekonstrukcji bitwy z okresu insurekcji.
Rafał Staszewski

Regiment Kosynierów z Połańca podczas widowiskowej rekonstrukcji bitwy z okresu insurekcji.<br>Rafał Staszewski

Wyjątkowo uroczysty charakter miały tegoroczne obchody rocznicy ogłoszenia Uniwersału połanieckiego. Wydarzenie sprzed 215 lat zapewniło miastu trwałe i ważne miejsce w dziejach Polski.
5 maja 1794 r. Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej Tadeusz Kościuszko zjawił się pod Połańcem zakładając obóz w widłach Wisły i Czarnej. W tym właśnie miejscu oczekiwał na połączenie swych sił z gen. Janem Grochowskim, by razem z nim uderzyć na armię rosyjskiego gen. Denisowa. Stacjonując na nadwiślańskich błoniach, Kościuszko wydał dokument opatrzony tytułem „Uniwersał urządzający powinności włościan”, dziś znany bardziej jako Uniwersał połaniecki. Ustanowił w nim m.in. instytucję dozorców, którzy mieli sprawować „opiekę rządową” nad chłopami i rozstrzygać spory między dworem a wsią, nadał chłopom wolność osobistą, zapewnił nieusuwalność z ziemi tym, którzy wypełniali świadczenia na rzecz dworu; zmniejszył pańszczyznę od 33 do 50%, całkowicie zawiesił ją w przypadku uczestników powstania.
Kościuszkowskie tradycje są w Połańcu bardzo żywe. Jesienią 1917 r. w miejscu, gdzie obozował Naczelnik, usypano poświęcony jego pamięci kopiec. W ten sposób uczczona została setna rocznica śmierci wodza pierwszego wielkiego powstania narodowego.
To właśnie na kopcu Kościuszki każdego roku odbywają się patriotyczne uroczystości dla uczczenia rocznicy ogłoszenia Uniwersału. Tegoroczne rozpoczęła specjalna Sesja Rady Miejskiej. Następnie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Przybywających na kopiec oficjalnych gości witał dziekan dekanatu połanieckiego ks. kan. Witold Dobrzański. Mszy św. przewodniczył administrator diecezji sandomierskiej bp Edward Frankowski. - Tutaj i teraz chcemy uczyć się jak Polskę kochać, jak zawsze godnie ją w sercu nosić, jak być z niej dumnym - mówił bp Frankowski.
Burmistrz Jacek Tarnowski przypomniał, że to właśnie insurekcja kościuszkowska zapoczątkowała wszystkie późniejsze narodowe zrywy.
Po południu wokół kopca odbyło się wielkie widowisko historyczne w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Połanieckiego Regimentu Kosynierów. Zainscenizowano bitwę powstańczą wojsk Naczelnika z oddziałami rosyjskimi. Wcześniej gromkimi brawami publiczność nagrodziła występ Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „Arka”, który prowadzi Ewa Sęk.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję