Reklama

Ze świata

Europejska pielgrzymka Polaków

134. raz w Lourdes

W połowie maja Polacy z całej Europy przybyli w pielgrzymce do Lourdes. Przewodniczył im abp Zygmunt Zimowski - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. W trakcie pielgrzymki poświęcono Aulę im. Jana Pawła II w Domu Polskiej Misji Katolickiej w Lourdes. W ceremonii wziął udział przedstawiciel założonej przez Sue Ryder w Anglii organizacji charytatywnej, która poważnie uczestniczyła w ostatniej rozbudowie Domu Polskiego w Lourdes, fundując 5 pokoi dla niepełnosprawnych. Wystąpił Zespół Oratorium oraz chór „Gaude Mater” z Paryża.
Przy okazji pielgrzymki odbyło się I Spotkanie Młodzieży Polonijnej. Organizatorzy z Polskiej Misji Katolickiej wzięli przykład z corocznych pielgrzymek młodzieży ze szkół średnich okręgu paryskiego, tzw. FRAT, które rokrocznie gromadzą dziesiątki tysięcy uczniów.

Ks. Jan Robakowski

Komentarz

Winami się podzielić, zasługi przypisać

Milionowy nakład, poważny tygodnik i absurdalna teza, że także Polacy stali ramię w ramię z Niemcami za zagładą Żydów. „Der Spiegel”, odnosząc się do ekstradycji ukraińskiego strażnika obozu w Trawnikach Iwana Demianiuka, zamieścił artykuł, w którym postawił tezę, że nie tylko Niemcy ponoszą winę za Holokaust. Zdaniem tygodnika, powodzenie tego szatańskiego planu stało się możliwe, bo znalazł on wsparcie wśród innych nacji, szczególnie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków.
Kilkanaście lat temu taka teza nie mogłaby się pojawić w żadnym poważnym niemieckim publikatorze. Taki krok nazwano by jednogłośnie i jednoznacznie - kompromitacją i zesłaniem na margines debaty publicznej. Dziś jest inaczej. Spora część niemieckiej opinii publicznej nazwie go już aktem odwagi. Za kilka lat, gdy nic się nie zmieni, stanie się powszechnie obowiązującą prawdą. Niemcy od dłuższego czasu piszą swoją historię na nowo. Chcą podzielić się ciężarem odpowiedzialności za zbrodnie z innymi. Biorąc pod uwagę, że są europejskim mocarstwem i że nie napotykają specjalnego sprzeciwu ze strony swoich największych europejskich partnerów, którzy nie zamierzają o historię kruszyć kopii, plan może się udać.
Winami się podzielą, zasługi sobie przypiszą, czego najlepszym dowodem jest ostatni film przygotowany przez Komisję Europejską na 20-lecie upadku komunizmu.
Na naszych oczach trwa batalia o przeszłość, która o tyle powinna nas interesować, że zadecyduje o naszej przyszłości.

Reklama

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Raport

Kirche in Not

Mimo kryzysu finansowego międzynarodowe dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) zebrało w 2008 r. ponad 82 mln euro - donosi doroczny raport organizacji, ogłoszony w Monachium. Jest to największa suma w historii tej instytucji, której działalność finansowana jest z pieniędzy nie Kościoła czy państwa, lecz ponad 700 tys. indywidualnych darczyńców. Kirche in Not prowadzi swoje projekty w 137 krajach na wszystkich kontynentach. Jak ogłoszono w Monachium, 27,5 proc. zebranych pieniędzy przeznaczonych zostanie na budowę kościołów, klasztorów i centrów parafialnych. Duża część finansów spożytkowana będzie na kształcenie księży i utrzymanie zgromadzeń zakonnych, a także finansowanie katolickich stacji radiowych i telewizyjnych.

Ludzie

Ks. prof. Michel Schooyans

Emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu w Louvain Michel Schooyans uważa, że prezydent USA Barack Obama próbuje wcielić w życie „totalitarną wizję ludzkości”. Wtóruje mu w tym nawrócony półtora roku temu na katolicyzm były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, którego fundacja stara się nadać nowy kształt głównym religiom światowym - twierdzi belgijski uczony. Zauważył on, że gospodarz Białego Domu chce stworzyć międzynarodowe prawa ułatwiające dostęp do aborcji. - Społeczeństwo nazywające siebie demokratycznym, ale którego przywódcy odwołują się do subiektywnych nowych praw, pozwalających na eliminację pewnych kategorii ludzi, jest społeczeństwem, które już wkroczyło na drogę totalitaryzmu - podkreśla ks. prof. Schooyans. I dodaje, że z powodu wpływu, jaki wywiera na ONZ rząd amerykański, wcześniej czy później aborcja będzie przedstawiona na forum tej organizacji jako „nowe prawo człowieka”.

Reklama

Cudzysłów

Podczas wystąpienia na katolickim Uniwersytecie Notre Dame Barack Obama wmieszał się w wewnętrzne sprawy Kościoła i po swojemu chciał zdefiniować „prawdziwego katolika”.
Prof. George Weigel, komentator

Prawie wszystkie interesujące fragmenty w jego nowelach mają podłoże katolickie. Oczywiście, ludzie nie interesują się papierowymi bohaterami czy złymi dialogami. To dlatego głównym efektem „Kodu Leonarda da Vinci” nie był spadek postaw religijnych czy praktyk, ale raczej duży wzrost ruchu turystycznego w Rzymie i w Luwrze.
Ks. prof. John Wacku o książkach i filmach na podstawie książek Dana Browna

Jan Paweł II zrozumiał, że religie mają działać w roli czynników pokoju. Benedykt XVI wnosi swój wkład, podkreślając znaczenie rozumu i wymiaru kulturalnego w konfrontacji między religiami.
Prof. Andrea Riccardi

Krótko

Departament Stanu USA potwierdził, że bateria amerykańskich rakiet Patriot zostanie przekazana do Polski niezależnie od tego, czy znajdzie się tu baza obrony antyrakietowej przed rakietami dalekiego zasięgu.

Wybory prezydenckie na Litwie wygrała Dalia Grybauskaite, do tej pory komisarz ds. budżetu UE. Startujący w wyborach Polak - Waldemar Tomaszewski uzyskał 4,69 proc. poparcia.

Po 26 latach wojsko Sri Lanki pokonało Tamilskich Tygrysów, jedną z najlepiej zorganizowanych partyzantek świata. Grupa terrorystów poległa w bitwie pod Mullivaikal.

Sytuacja gospodarcza Rosji staje się tragiczna. Z porównania stanu z końca marca 2009 r. i końca grudnia 2008 r. wynika, że gospodarka skurczyła się o jedną czwartą. Nie najlepiej dzieje się też w Niemczech.

Barack Obama spotkał się w Waszyngtonie z izraelskim premierem Beniaminem Netanjahu. Spotkanie potwierdziło wiele rozbieżności między obecną amerykańską administracją a prawicowym rządem Izraela co do przyszłości Bliskiego Wschodu.

Pogarsza się sytuacja gospodarcza w Europie. Do końca przyszłego roku pracę straci 6 mln Europejczyków. Związki zawodowe już protestują przeciw nadciągającej fali zwolnień.

Około 20 państw może z łatwością wyprodukować broń atomową - ostrzegł szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohammed El-Baradei. Oprócz Iranu i Korei Północnej są nimi Syria, Korea Południowa i Japonia.

W katastrofie lotniczej w Indonezji straciło życie 98 osób. Wojskowy samolot praktycznie rozpadł się w powietrzu.

Iran ogłosił, że zakończył pomyślnie test nowej rakiety średniego zasięgu. Sadżil-2 ma zasięg 2 tys. km i może dosięgnąć cele w Europie. Co dalej z tarczą antyrakietową?

Brazylijska diecezja Santa Maria (stan Rio Grande do Sul) przekazała watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych akta procesu beatyfikacyjnego Joao Luiza Pozzobona. Ten zmarły tragicznie w 1985 r. stały diakon był znany z działań na rzecz nowej ewangelizacji. Był też ojcem siedmiorga dzieci.

Władze miasta Meksyk ogłosiły koniec alertu sanitarnego z powodu grypy A/H1N1. Komitet Naukowy ds. Nadzoru Epidemiologicznego i Sanitarnego, na podstawie którego opinii podjęto tę decyzję, stwierdził, że liczba zakażeń grypą w stolicy Meksyku stale maleje.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w spawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję