Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 8

Krzysztof Świertok

Czuwanie Odnowy

Przyjdź, Duchu Święty!

Około 100 tys. osób modliło się na Jasnej Górze 16 maja w czasie 15. Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym, które przebiegało pod hasłem: „Wielbi dusza moja Pana”. Spotkanie zaliczane jest do najliczniejszych w całym roku pielgrzymek jasnogórskich. - Cieszę się bardzo, że ta Odnowa w Duchu Świętym tak gorąco pragnie Boga uwielbić - powiedział bp Bronisław Dembowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Gośćmi specjalnymi czuwania byli: o. Enrico i o. Antonello z Brazylii - włoscy misjonarze, założyciele wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”, których szczególnym charyzmatem jest modlitwa wstawiennicza i posługa ewangelizacyjna wśród młodzieży. - Tegoroczne czuwanie, mimo że byliśmy zraszani przez Pana Boga deszczem, było bardzo dynamiczne, żywe, bardzo ewangelizacyjne - podkreślił ks. Wojciech Nowacki, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. - Uczyliśmy się takiego dążenia do świętości w zwyczajnych okolicznościach naszego życia. Duch Święty nam pokazywał, że nasze uświęcenie, nasze uwielbienie Boga ma się dokonywać przez nas w tej zwykłej naszej codzienności, która czasem nam ciąży, nudzi. Jeśli przeżywamy ją tak jak Maryja - w Duchu Świętym, to staje się barwna, kolorowa i nie jest już nudna.
Wiernych zebranych na placu jasnogórskim powitał podprzeor Jasnej Góry o. Karol Oset. W programie były m.in.: modlitwy uwielbienia i uzdrowienia, katechezy i świadectwa. Eucharystii, która zwieńczyła czuwanie, przewodniczył bp. Dembowski, a homilię wygłosił ks. Stanisław Orzechowski - główny przewodnik Pieszej Wrocławskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. W czasie spotkania śpiewał zespół „Mocni w Duchu”.

Tajlandia - Jasna Góra

Wizyta księżniczki

Księżniczka Tajlandii Chulabhorn Mahidol przybyła 13 maja na Jasną Górę. Jest czwartą, najmłodszą córką władcy Tajlandii Bhumibola Adulyadeja, króla Ramy IX, który włada krajem od 63 lat. Księżniczka Chulabhorn Mahidol jest cenionym w świecie naukowcem, profesorem chemii, specjalistką farmakognozji. Księżniczka zajmuje się na co dzień bioaktywnymi związkami izolowanymi z roślin. Kieruje noszącym jej imię instytutem naukowym w Bangkoku, zajmującym się badaniem roślin leczniczych. Księżniczka przyjechała na jasnogórski dziedziniec czarną limuzyną, która zatrzymała się przed specjalnie dla niej rozłożonym czerwonym dywanem. Powitali ją: podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki oraz o. Szymon Stefanowicz. Księżniczka najpierw udała się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie złożyła kwiaty przed tronem Matki Bożej. Następnie zwiedziła klasztor.

Reklama

Wyścig kolarski

Grand Prix Jasnej Góry

Już po raz ósmy wokół klasztoru jasnogórskiego w Częstochowie odbył się Międzynarodowy Wyścig Kolarski Grand Prix Jasnej Góry. Trasa trudnego technicznie wyścigu, który rozegrano w niedzielę, 17 maja, przebiegała ulicami miasta Częstochowy ze startem i metą przy głównym wejściu do klasztoru. Zwycięzcą został niespodziewanie kolarz Anatolij Pachtusov z ukraińskiej grupy ISD Sport Donieck. Drugie miejsce zajął Robert Radosz z grupy DHL-Author
Jak co roku, wyścig przyciągnął wielu kibiców i sympatyków sportów rowerowych, jak również pielgrzymów, którzy w tym dniu przybyli na Jasną Górę i z zainteresowaniem obserwowali zmagania kolarzy. Wyścig zaliczany jest do klasy PRO TOUR - organizatorzy zgłosili go do Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI, przez co zyskał rangę międzynarodową. Wystartowali w nim uczestnicy takich wyścigów, jak TOUR de FRANCE, GIRO d’ITALIA, TOUR de POLOGNE - a więc czołówka krajowa z czterech grup zawodowych, które są w Polsce, a z pozostałych klubów zawodnicy, którzy reprezentują poziom ogólnopolski.

Krótko

12 maja na Jasną Górę przybyli dwaj austriaccy pielgrzymi - Wolfgang Mayrhofer i Herbert Hinum, którzy pielgrzymują pieszo z Linzu do Wilna. Ze swojego rodzinnego miasta wyruszyli 14 kwietnia. Do Wilna chcą dotrzeć 10 czerwca. Na pątniczym szlaku będą przebywać blisko 2 miesiące. Pokonają w sumie ok. 1,5 tys. kilometrów.

14 maja odbyła się 64. Pielgrzymka Byłych Więźniarek Obozów Koncentracyjnych. Do Sanktuarium przybyło 8 starszych wiekiem osób - żyjących świadków obozowej niewoli.

16 maja miała miejsce 19. Pielgrzymka Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej szczebla województwa śląskiego. W spotkaniu, które przebiegało pod hasłem: „Być lepszym w imię Maryi”, uczestniczyło ok. 400 osób.

16 maja damy i kawalerowie, a także wolontariusze i sympatycy uczestniczyli w dorocznej Pielgrzymce Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Spotkanie zgromadziło ok. 80 osób z całej Polski. Eucharystii przewodniczył biskup diecezji łowickiej Andrzej Dziuba - kawaler maltański.

17 maja modlili się uczestnicy 12. Pielgrzymki Bibliotekarzy. Reprezentowali oni zarówno biblioteki publiczne, jak i uniwersyteckie, szkolne, parafialne i specjalne. Jak poinformował ks. Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy z Katowic, w pielgrzymce uczestniczyło ok. 200 osób.

Od pierwszych dni maja na Jasną Górę przybywają z różnych zakątków Polski grupy dzieci pierwszokomunijnych. Podczas Mszy św. dziękują Matce Bożej za dar Pierwszej Komunii św.

Zapowiedzi

6 czerwca - 21. Jasnogórskie Spotkania „Anonimowych Alkoholików”

6 czerwca - 29. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

Zaproszenie

Czterdzieści lat temu, 26 sierpnia 1969 r., na Jasnej Górze Prymas Tysiąclecia - kard. Stefan Wyszyński powołał RUCH POMOCNIKÓW MATKI KOŚCIOŁA. Z tej okazji w sobotę 13 czerwca br. na Jasnej Górze odbędzie się dziękczynna pielgrzymka, połączona z nocnym czuwaniem Ruchu Pomocników Matki Kościoła.
Ramowy program pielgrzymki:
12.00 - Rozpoczęcie w Sali Papieskiej;
13.30 - Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej;
24.00 - Eucharystia z Aktem Zawierzenia w Kaplicy Matki Bożej; Zakończenie.
Kontakt dla zainteresowanych: tel. (0-22) 628-16-88lub 609-11-50-50.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję