Reklama

Trwa odliczanie

„Nie mogę się już doczekać” - takie zdanie dominuje na internetowych forach, na których młodzi dyskutują o tym, co pokochali i na co z utęsknieniem czekają. Zaczęło się ostateczne odliczanie. Już niedługo Lednica

Tych, którzy posmakowali tego wydarzenia, nie trzeba już przekonywać, aby wybrali się w drogę, nawet z najodleglejszego zakątka Polski. Po co? Wydaje się, że magnesem przyciągającym młodych ludzi w szczere pole w okolicach Jeziora Lednickiego, w którym był ochrzczony Mieszko I i gdzie zaczęła się Polska, jest przeżycie wspólnoty: religijnej, narodowej i tej zwykłej - ludzkiej. Pragnienie jest tym większe, im trudniej je zaspokoić w szarej codzienności.
Dla tych, którzy się wahają czy boją - garść informacji, które pomogą przeważyć szalę i rozwiać obawy. Bo warto. Prawdopodobnie nigdzie indziej takich przeżyć, emocji doświadczyć nie sposób.
Lednickie spotkanie odbędzie się w tym roku 6 czerwca po raz trzynasty. Nowością jest to, że będzie ono miało międzynarodowy charakter. „Zaprosiliśmy na spotkanie młodych z całej Europy, aby wspólnie z nami wybrali Chrystusa w swoim języku i pod swoim sztandarem, aby przywieźli wodę i kamień ze swoich źródeł chrzcielnych” - pisał w lutym tego roku w zaproszeniu o. Jan Góra, organizator lednickich spotkań. - A zatem będzie to Lednica międzynarodowa, europejska. Jeśli nawet nie uda się nam zaprosić delegacji ze wszystkich krajów, to przynajmniej nasze serca będą otwarte na wszystkich. A to jest właśnie chrześcijaństwo”.
Program kilkunastogodzinnego spotkania przedstawia się następująco: 6 czerwca o godz. 9 Pole Lednickie zamieni się w wielką „spowiednicę” - jak określają to zjawisko organizatorzy. Kapłani będą spowiadali. Po południu o godz. 15 - Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 16 - próby śpiewu (nauka starych i nowych pieśni lednickich). O godz. 17 oficjalne rozpoczęcie spotkania lednickiego. Trzy kwadranse później uroczyste wejście ojców franciszkanów. To jeden z charakterystycznych elementów tegorocznej Lednicy, związany z 800-leciem Zgromadzenia Świętego Biedaczyny z Asyżu. O godz. 18.15 rozpocznie się misterium o czasie. Na godz. 19 przewidziano uroczysty wybór Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Przed Eucharystią, która rozpocznie się o godz. 20, uczestnicy wysłuchają orędzia Papieża Benedykta XVI. O 21.37 będzie godzina Jana Pawła II. Czas do północy wypełni misterium franciszkańskie, adoracja Najświętszego Sakramentu. Dokładnie o północy wszyscy zaczną przechodzić przez Bramę III Tysiąclecia.
Hasłem tegorocznego spotkania nad Jeziorem Lednickim są słowa: „Rozpoznaj czas”. W związku z tym hasłem organizatorzy przygotowali dla uczestników wspaniały prezent w postaci brewiarza lednickiego - Liturgii Godzin uświęcającej właśnie czas. Kilka miesięcy trwała zbiórka niebagatelnych funduszy, potrzebnych, aby wydać kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy brewiarza.
Dla niektórych zaporą nie do pokonania może wydawać się dojazd do Lednicy. Nie ma się czego bać. Jest pociąg św. Jacek. Z Przemyśla, przez Kraków, Katowice, Wrocław, do Lednogóry. Cena biletu w obie strony - 79 zł. Z Warszawy, Płocka, Włocławka za 49 zł można dojechać ekspresem św. Wojciech (kolumna PKS). Wiele parafii organizuje własny transport. Można zorganizować dojazd przez Internet, zaglądając do internetowej bazy wyjazdowej pod adresem: www.lednica2000.pl/baza-wyjazdow.

Ofiary na druk brewiarza można wpłacać na konto: II Oddział PKO BP SA w Poznaniu, numer: 79 1020 4027 0000 1002 0363 1173. Tytuł wpłaty: „Brewiarz”

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

[ TEMATY ]

Jacek Kurski

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję