Reklama

Festiwal Filmów Katolickich w Niepokalanowie

„Honor Generała” zwycięzcą

Film „Honor Generała” w reżyserii Joanny Pieciukiewicz otrzymał statuetkę św. Maksymiliana, czyli Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Organizatorem festiwalu jest Katolickie Stowarzyszenie Filmowe i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie.
Film opowiada o gen. Stanisławie Sosabowskim (1892-1967), uczestniku kampanii wrześniowej 1939 r. i bohaterskim dowódcy polskich skoczków spadochronowych pod Arnhem w 1944 r. Najlepszym filmem fabularnym został obraz „Iskra” w reżyserii Radolpho Viemonta. Najlepszym filmem dokumentalnym - „Wycieczka” Marii Dłużewskiej, którą uznano za cenną relację o zapomnianych bohaterach zgładzonych w katowniach ubeckich, ukazaną na tle grobów komunistycznych dygnitarzy, pochowanych w Alei Zasłużonych na Powązkach. W kategorii „film telewizyjny” zwyciężył „Złodziej w sutannie” Pawła Woldana - historia uwolnienia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, uwięzionego przez władze komunistyczne w 1966 r. Najlepszym filmem edukacyjnym został obraz „Kultura życia” hiszpańskiego reżysera Andresa Garrigo na temat aborcji. Z kolei pierwsze miejsce w kategorii „film amatorski” przyznano Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu i jego dyrektorowi ks. Stanisławowi Rafałce za film pt. „Ksiądz Bosko w skansenie komunizmu”, opowiadający o pracy duszpasterskiej salezjanów wśród dzieci na Kubie.
Na Festiwal zgłoszono 170 filmów, programów telewizyjnych i prac multimedialnych oraz 47 programów radiowych z 21 krajów. W kategorii programów multimedialnych Redakcja Niedziela TV otrzymała wyróżnienie za „Zestaw filmów internetowych”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję