Reklama

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny

Krew Chrystusa a sakrament pokuty

Chrystus zmartwychwstały dotrzymuje obietnic danych wcześniej: przezwyciężenie lęku, radość, pokój, dar Ducha Świętego, odpuszczenie grzechów.

[ TEMATY ]

Krew Chrystusa

#NiezbędnikWielkopostny

Adobe.Stock

Z Ewangelii św. Jana (J 20, 19–23)

Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»

Refleksja

Życie człowieka całe jest przeplatane walką. Doświadczenie grzechu nieustannie „ściąga go w dół”. Jest więc konieczne, aby jakaś duchowa moc przywracała go na właściwą drogę. Ten, kto miał doświadczenie grzechu i winy, powinien też mieć doświadczenie Boga, poprzez Krew Chrystusa, której zasługi mają w sakramencie pokuty decydujące znaczenie.

Sakrament ten nie tylko sprawia odpuszczenie grzechów, ale daje moc do przemiany mentalności, ponieważ jego siła wypływa ze śmierci Chrystusa, która była kulminacyjnym punktem w zbawczym dziele Syna Bożego. Śmierci przygotowanej przez życie w totalnej ofierze i dlatego kontynuowane przez zmartwychwstanie.

Podziel się cytatem

Reklama

Dar przebaczenia we Krwi Chrystusa zakłada, że grzesznik powinien odczuwać potrzebę skorzystania z niego, aby powrócić do Boga, obecność zaś Ducha Świętego, którego dar symbolizuje tchnienie Jezusa na apostołów, sprawia w grzeszniku to nowe stworzenie.

Tak więc Sakrament pokuty i pojednania tutaj znajduje swoje źródło.

Z „Komentarza do Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian” Orygenesa, kapłana (4, 11)

„Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami. Tym bardziej więc będziemy przez Niego zachowani od karzącego gniewu, gdy teraz przez krew Jego zostaliśmy usprawiedliwieni. Św. Paweł, mówiąc wcześniej, że Chrystus bowiem umarł za nas, jako za grzeszników, w oznaczonym czasie, gdyśmy [jeszcze] byli bezsilni, teraz chce pokazać ogrom miłości Boga do ludzi, bo jeśli ta miłość została okazana bezbożnym i grzesznikom dla ich zbawienia tak dalece, że poświęcił dla ich zbawienia Jedynego Syna, o ileż więcej ta miłość będzie bardziej hojna i większa wobec już nawróconych i przemienionych, jak sam zresztą mówi, zbawionych przez Jego Krew?

Przez to wszystko pokazuje, że nie usprawiedliwia nas sama wiara bez Krwi Chrystusa, ani Krew Chrystusa nie usprawiedliwia nas bez naszej wiary. Jednakże z tych dwóch rzeczywistości, dużo bardziej usprawiedliwia nas Krew Chrystusa. Dużo bardziej zbawia nas Krew Chrystusa, niż sama nasza wiara, czy nawet dzieła sprawiedliwości.”

Podziel się cytatem

ZOBACZ TAKŻE: Sanktuarium Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie słynie z Relikwii Krwi Chrystusa.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2023-02-22 20:21

Ocena: +72 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miesiąc Najdroższej Krwi

[ TEMATY ]

Krew Chrystusa

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Karol Porwich/Niedziela

Lipiec poświęcony jest czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa. W rozważaniach, chcemy pokazać dar, jakim było i jest przelanie przez naszego Odkupiciela drogocennej Krwi.

Boży Syn nie tylko w czasie Męki, ale dużo wcześniej przelewał Krew, by odkupić rodzaj ludzki. Przypominają nam o tym nabożeństwa, które mają na celu uczczenie Meki Pańskiej, ale też te szczególnie poświęcone Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Wierzysz w to?

Niedziela Ogólnopolska 13/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Wskrzeszenie Łazarza – fresk autorstwa Giotto di Bondone

Wskrzeszenie Łazarza

Wskrzeszenie Łazarza

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy o tym, jak do Pana Jezusa dociera wiadomość o chorobie Jego przyjaciela Łazarza. Również do nas każdego dnia kierowane są różne wiadomości. Niestety, często dowiadujemy się o smutnych, bolesnych, a czasami tragicznych sytuacjach, które spotykają ludzi na całym świecie. Najbardziej bolesne są te informacje, które mówią o chorobie czy śmierci bliskich nam osób.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne pieśni w Skarbimierzu

2023-03-26 12:49

Magdalena Lewandowska

Zespół "Hajduki Nyskie" występował w pięknych strojach ludowych.

Zespół

Blisko 300 uczestników wzięło udział w XI Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu.

Przegląd organizowany jest od lat przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu oraz parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle. – Gdyby nie pandemia byłby to już 13. przegląd – mówi Grażyna Burska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. – Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 27 podmiotów, w których śpiewa łącznie około 300 osób. To chóry, schole, zespoły i soliści. Cieszymy się z frekwencji, uczestnicy są województwa opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Mam nadzieję, że za rok będziemy kontynuować konkurs już w nowo powstającym pięknym Centrum Kultury w Skarbimierzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję