Reklama

Serwis częstochowski

Niedziela częstochowska 44/2002

Anna Dąbrowska

Posadzono ok. 500 żonkili

Posadzono ok. 500 żonkili

Pola nadziei

Reklama

3 października przed nowo otwartym Hospicjum przy ul. Krakowskiej 45 w Częstochowie, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zorganizowało sadzenie żonkili. Był to częstochowski akcent ogólnoświatowej akcji pod hasłem "Pola Nadziei". Jej celem jest zbiórka funduszy na rzecz chorych na raka. Moment kwitnienia kwiatów będzie sygnałem rozpoczęcia zbiórki. W Częstochowie cebulki sadzili członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia, przedstawiciele środowiska lekarzy, młodzież i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które na stałe współpracują z hospicjum. W sumie posadzono ok. 500 żonkili. Warto dodać, że tę wywodzącą się z krajów anglosaskich akcję przeniósł na Polski grunt kard. Franciszek Macharski. W czasie czwartkowego spotkania prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej mgr Anna Kaptacz zaapelowała o wsparcie akcji i wyraziła nadzieję, że częstochowianie zechcą stać się częścią "Pól Nadziei".
My dołączamy się do słów Pani Prezes i liczymy, że społeczność miasta leżącego u stóp Sanktuarium Matki Bożej nie tylko przy okazji tego typu akcji świadczyć będzie Boże Miłosierdzie wszystkim chorym i cierpiącym.

Anna Dąbrowska

Służby Specjalne w II Konspiracji

Ocalić najwyższe wartości i odświeżyć pamięć - tak chyba w skrócie można powiedzieć o książce płk. Jana Załęckiego Służby specjalne w II-ej konspiracji. Działalność tych służb należy do najmniej przebadanych i opisanych zagadnień. Obok publikacji Andrzeja Gały i Zbigniewa Zielińskiego, płk. Jan Załęcki w swojej książce podaje nowe, nieznane dotąd fakty dotyczące żołnierzy KWP. Ukazuje w niej działalność powołanego w 1946 r. przez II Komendę Konspiracyjnego Wojska Polskiego wywiadu pod kryptonimem "Gaje" w Częstochowie. Oprócz działalności konspiracyjnej, czytelnicy znajdą analizę oraz ocenę przyczyn zawiązania się tej organizacji. Płk. Załęcki był szefem wywiadu w Komendzie Głównej KWP. Jest więc dla nas świadkiem wielu wydarzeń i akcji. Jednocześnie przy pisaniu tej książki korzystał z dostępnych dokumentów i publikacji naukowych dotyczących drugiego podziemia.
To już kolejna publikacja płk. Załęckiego o walkach niepodległościowych na częstochowskiej i radomszczańskiej ziemi. Bardzo pomocną i cenną rzeczą jest indeks nazwisk i pseudonimów osób ujętych w jego publikacji. Czytelnicy znajdą tam wiele ciekawych epizodów z życia, m.in. trzeciego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły, ks. prał. Władysława Maciąga ps. "Alach", ks. prał. Edwarda Banaszkiewicza ps. "Oremus" i wielu innych kapłanów wspomagających żołnierzy KWP - żołnierzy niezłomnych do końca. Książka Służby specjalne w II-ej konspiracji wydana została przez Drukarnię Braci Kamińskich w Radomsku w lipcu 2001 r.

Ks. Roman Rataj

Ciężkowice - "Kultura na stopniach ołtarza"

Niedzielne popołudnie 20 października na długo pozostanie w pamięci mieszkańców wsi Ciężkowice, gmina Gidle. Do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata przyjechali młodzi aktorzy z Radomska, aby wraz z członkami społeczności parafialnej po Mszy św. i modlitwie różańcowej przeżyć bogate treści widowisko o św. Jadwidze Królowej. Pomysłodawcą spotkania był parafianin Longin Gniatkowski, a gospodarzem proboszcz parafii ks. kan. Kazimierz Woda oraz dyrekcja i nauczyciele szkoły podstawowej. Młodzież z Radomska przedstawiając spektakl pt. Święty wybór, oparty na motywach historycznych, pokazała w bardzo sugestywny sposób, że władza to służba narodowi i bezgraniczne poświęcenie dla innych. Jadwiga przyjechała do Polski nie tylko z Krzyżem, ale także po Krzyż i dla Krzyża. Zostając królową i rezygnując ze swego osobistego szczęścia, dała przykład Polsce i zbawienie Litwie. Widzowie szczelnie wypełniający kościół mogli na kilka dni przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi właśnie tu, u stóp ołtarza, usłyszeć świadectwo młodziutkiej królowej Jadwigi, która dzieło odpowiedzialności za naród przyjęła kosztem osobistego dobra. Rezygnując ze szczęścia własnego, dokonała świętego wyboru posługi narodowi. Tę próbkę wielkiej sztuki w niewielkim ciężkowickim środowisku przedstawiła młodzież i absolwenci z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Radomsku kierowanego od lat przez dyr. Andrzeja Kucharskiego, reżyserii podjęła się Danuta Zawadzka, scenografię opracowała Renata Łabińska-Kociołek. W rolę tytułową św. Królowej Jadwigi po mistrzowsku wcieliła się Kasia Zawadzka z I LO w Radomsku. Miłym akcentem tego dnia było także towarzyskie spotkanie młodych aktorów z młodzieżą Szkoły Podstawowej oraz ich krótki występ związany z niedawno minionymi dożynkami.

Wojciech Mścichowski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję