Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2009, str. 8

Krzysztof Świertok

Akcja Katolicka

„Źródłem działalności jest wiara w Chrystusa”

Członkowie Akcji Katolickiej z całej Polski zgromadzili się 27 czerwca na dorocznej - 14. już pielgrzymce. Ok. 6 tys. osób uczestniczyło we Mszy św. koncelebrowanej, którą odprawił abp Kazimierz Nycz - metropolita warszawski z bp. Mariuszem Leszczyńskim - krajowym asystentem Akcji Katolickiej. - Wiara i tylko wiara jest i może być podstawą wszelkiego apostolstwa w Kościele - mówił z mocą abp Nycz. - Źródłem całej działalności apostolskiej Kościoła jest wiara w Chrystusa. Metropolita Warszawski wezwał członków Akcji Katolickiej do działania apostolskiego na rzecz obrony życia. Na pielgrzymce obecni byli przedstawiciele Zarządu i Rady Krajowej Akcji Katolickiej, wśród nich: Halina Szydełko - prezes Zarządu KIAK oraz Konrad Głębocki - członek Sekretariatu Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej. Przybyli również członkowie zarządów diecezjalnych i parafialnych z księżmi asystentami.
Przedstawiciele Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC) skierowali do uczestników jasnogórskiej pielgrzymki list z wyrazami jedności od wszystkich przedstawicieli AK z całego świata. W przyszłym roku to Polska będzie gospodarzem VI Europejskiego Spotkania Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, które odbędzie się w dniach 6-9 maja.

Rzemiosło Polskie

„Otoczmy troską życie jak Maryja”

Kilka tysięcy pielgrzymów zgromadziła 28. Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego, która odbyła się 28 czerwca. Towarzyszyło jej hasło: „Otoczmy troską życie jak Maryja”. W tym roku spotkanie zorganizowała Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie. Obecni byli m.in.: prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik oraz prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie Adam Sasiela. Przed Mszą św. tradycyjnie nastąpiło wprowadzenie starszyzny cechowej i kilkudziesięciu pocztów sztandarowych na plac przed Szczytem. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny, a koncelebrowali duszpasterze rzemieślników na czele z ks. kan. Krzysztofem Rusieckim - krajowym duszpasterzem Rzemiosła oraz ks. Władysławem Jagustynem z Rzeszowa, czuwającym nad organizacją pielgrzymki.
W homilii ks. Jagustyn powiedział do pielgrzymów: - Wypada dzisiaj życzyć, aby wasze dzieła służyły ludziom, jednoczyły polski naród nad przepaściami podziałów i pytań, o to, czyje jest lepsze: polskie, nasze, czy europejskie, aby nad przepaściami przerzucały mosty (…). Modlimy się, abyście znajdowali poszanowanie i wdzięczność ze strony tych, którym pragniecie służyć. Zebranych powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry: - Dzisiejsze spotkanie w Sanktuarium Jasnogórskim dla nas, paulinów, jest okazją, by z serca podziękować za wszelkie dobro, jakie rzemiosło polskie czyniło przez wieki i czyni dla Jasnej Góry, za wasz stały wkład i ofiarność, by Jasna Góra była jak najgodniejszym tronem Królowej Polski. Szablą im. Jana Kilińskiego - najwyższą rzemieślniczą odznaką honorową dla osób zasłużonych dla Rzemiosła Polskiego odznaczeni zostali: o. płk Jan Golonka, jako długoletni opiekun pielgrzymek rzemieślniczych, oraz Waldemar Pacud z Częstochowskiej Izby Rzemieślniczej, przewodniczący Fundacji Jasnogórskiej, powołanej do wykonania kolejnego daru polskich rzemieślników - ozdobnych krat, których część już jest zamontowana na jasnogórskim Szczycie. Oprawę muzyczną przygotował chór „Antonianum” z parafii św. Antoniego Padewskiego w Jaśle.

Reklama

Śpiewacy z Oxfordu i Cambridge

Chór „The Chapel Choir of Hertford College” z Oxfordu w Anglii gościł na Jasnej Górze 29 czerwca. Oxford University to najstarszy anglojęzyczny uniwersytet na świecie. Obok Cambridge University jest to najbardziej renomowana uczelnia w Wielkiej Brytanii, wysoko ceniona w Europie oraz na świecie. Studenci przebywają w Polsce na wakacyjnym wyjeździe. Chór koncertował wcześniej w kościele Mariackim w Krakowie, w kaplicy św. Kingi w Wieliczce. 23-osobowy chór zaśpiewał podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Eucharystii w języku angielskim przewodniczył o. Nikodem Kilnar. - Jesteśmy dzisiaj na Jasnej Górze, ponieważ nasz chór chce znaleźć katolickie tradycje w Polsce. Jesteśmy angielską protestancką fundacją, śpiewamy na co dzień inaczej, a śpiew łaciński jest dla nas czymś innym, wyjątkowym - mówi dyrygent Tom Hammond-Davies. - Wszyscy muzykanci to studenci z Oxfordu lub z Cambridge, którzy studiują literaturę angielską, teologię, historię, muzykę. Zbierają się trzy razy w tygodniu na próbach śpiewu.
„The Chapel Choir of Hertford College” jest odpowiedzialny za uświetnianie śpiewem liturgii podczas cotygodniowych nabożeństw w katedrze św. Pawła w Londynie. Chór odwiedził już najpiękniejsze kościoły w: Barcelonie, Nowym Yorku, Budapeszcie, Esztergom na Węgrzech, a także w Belgii.

Krótko

23 i 24 czerwca modliło się ok. 300 uczestników 16. Pielgrzymki Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Pielgrzymi oddali cześć bohaterom walki o wolność i niepodległość Polski w latach 1939-56, pomordowanych w sowieckich łagrach i więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa. Modlili się też za tych, którym udało się przeżyć i opuścić mury więzień. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił ks. płk prał. Józef Srogosz - wikariusz biskupi biskupa polowego WP Tadeusza Płoskiego. Obecny był m.in.: Jan Gocłowski - prezes Zarządu Głównego ZWPOS Oddziału Warszawa.

Zapowiedzi

13-17 lipca - Europejska Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania

15-16 lipca - Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

18 lipca - Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

18 lipca - 5. Pielgrzymka Żeglarzy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dusza

2020-07-14 09:42

Niedziela Ogólnopolska 29/2020, str. VII

[ TEMATY ]

teologia

teolog

Adobe Stock

Pytanie czytelnika:
Człowiek składa się z duszy i ciała. Ciało widać. Duszy nie widać. Czym ona jest i czy w ogóle jest? Co można powiedzieć o duszy?

Jeśli chodzi o zagadnienie ludzkiej duszy czy też – jak kto woli – ducha, to z pewnością nie da się go opisać i rozstrzygnąć w tak krótkiej literackiej formie. Niemniej jednak, odwołując się do Biblii i wyrosłego z niej kościelnego nauczania, można pokusić się o zdefiniowanie duszy. Wierzymy wszak, że ją mamy.

Nie wchodząc zatem w niepotrzebne akademickie dywagacje i opierając się na Katechizmie Kościoła Katolickiego (por. n. 363 i następne), możemy powiedzieć, że dusza wielokrotnie oznacza po prostu ludzkie życie, a także całą osobę ludzką. Dlatego też mówimy, że człowiek jest istotą duchowo-cielesną. Jego dusza wyobraża w nim to, co przynależy do jego wnętrza, co świadczy o jego niezwykłej wartości jako stworzenia, które jest wyjątkowym obrazem samego Pana Boga. Innymi słowy, owa jedność ciała i duszy określa ludzką naturę.

Kościół uczy, że Pan Bóg stwarza duszę bezpośrednio wraz z poczęciem przez rodziców nowego życia (por. Rdz 2, 7). Jest ona nieśmiertelna, nie umiera podczas zgonu ciała. Ostatecznie połączy się z nim w momencie zmartwychwstania. To tyle i aż tyle.

Generalnie można powiedzieć, że wszystko, co stanowi o naszym człowieczeństwie: nasze myśli, przeżycia, wybory, ma swoją genezę właśnie w ludzkiej duszy. To nie tylko jakby dowód na jej istnienie – bo przecież wymienionych wyżej rzeczywistości też nie widać – ale przede wszystkim wskazanie na jej duchową naturę. Dusza to zatem byt duchowy. Wiem, że brzmi to może nieco zawile, jednak tak właśnie jest. Dusza to coś, co jest zupełnie niezależne od materii. Jest zdolna do poznawania i ukierunkowywania na konkretny cel. Jest odrębnym pierwiastkiem, który tworzy nas samych, ukazując to, co jest w nas najbardziej istotne i co rzeczywiście wypływa z naszego wnętrza.

Sam Pan Jezus wiele razy mówi o duszy, np.: „Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną” (Mt 26, 38); „Teraz dusza moja doznała lęku i cóż mam powiedzieć? Ojcze, wybaw Mnie od tej godziny. Ależ właśnie dlatego przyszedłem na tę godzinę” (J 12, 27). Dodaje do tego: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle” (Mt 10, 28).

Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Od środy do piątku utrudnienia w związku z Tour de Pologne

2020-08-04 19:40

Ks. Mariusz Frukacz

Od środy do piątku kierowcy korzystający z dróg w woj. śląskim powinni spodziewać się utrudnień związanych z trzema etapami 77. kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Organizator komunikacji miejskiej wprowadził zmiany obejmujące prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się w środę po godz. 13.40 na Stadionie Śląskim. Kolarze przejadą trasą pierwszego etapu m.in. przez Piekary Śląskie, okolice Siewierza, Zawiercie, Ogrodzieniec, by przez Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec i Siemianowice Śląskie dotrzeć do Katowic, gdzie zwyczajowo trzy razy pokonają śródmiejską pętlę.

Na trasie należy spodziewać się czasowych zamknięć w związku z przejazdem peletonu. W stolicy regionu od godz. 16. (do ok. godz. 19.) zamykane będą ulice lub ich odcinki: Al. Korfantego, Al. Roździeńskiego, Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy-Gracza, Graniczna, Pułaskiego, Dolina Trzech Stawów, Francuska, Damrota, Powstańców, Jagiellońska, pl. Miarki, Kościuszki, Poniatowskiego, Mikołowska, Sądowa, Sokolska oraz Skargi.

Dla kierowców chcących wyjechać z wnętrza pętli dostępne będą śluzy na skrzyżowaniach głównych ulic. Ruchem będzie kierowała tam policja, w miarę możliwości, gdy kolarze będą w innej części miasta, umożliwiając wyjazd bądź wjazd. W środę już od godz. 13. zamknięta będzie Al. Korfantego - od Pętli Słoneczna do Rynku - w związku z przejazdem Tour de Pologne Junior.

Na czwartek zaplanowano etap z Opola do Zabrza: na terenie woj. śląskiego kolarze pojadą m.in. drogą krajową nr 88 oraz Drogową Trasą Średnicową przez Gliwice, by dotrzeć na pętlę w Zabrzu, która obejmie fragment DTŚ, ul. de Gaulle’a i ul. Roosevelta (do ronda łącznika węzła z DTŚ). DTŚ w kierunku Gliwic na odcinku od węzła Rymera do węzła Roosevelta będzie zamknięta od godziny 13.30. do 20. W tym czasie objazd w kierunku Gliwic będzie odbywał się przez centrum Zabrza.

W piątek przewidziany jest etap z Wadowic do Bielska-Białej, przez Andrychów, z pętlami poprowadzonymi przez Porąbkę, Międzybrodzie Żywieckie i Kocierz, a także Przegibek, Łodygowice i Międzybrodzie Żywieckie - oraz finiszem zaplanowanym po godz. 15.30 w bielskiej Alei Armii Krajowej.

Śląska drogówka uruchomi od 5 do 7 sierpnia, w godzinach od 8. do zakończenia poszczególnych etapów, infolinię. Pod numerem telefonu: 47 851 11 34 będzie można uzyskać informacje o utrudnieniach w ruchu związanych z organizacją wyścigu. Swoją infolinię uruchomił już urząd miasta Katowice, pod nr telefonu 32 77 88 960.

O utrudnieniach poinformował też organizujący komunikację miejską w centralnej części woj. śląskiego Zarząd Transportu Metropolitalnego. Jak podał, zmiany spowodowane dwoma pierwszymi etapami Tour de Pologne obejmują prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych, które przebiegają przez niemal wszystkie 56 gmin, do których sięga sieć transportowa ZTM.

„To jedna z tych imprez, która w naszym regionie najbardziej wpływa na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. W ostatnich tygodniach poświęciliśmy masę pracy, aby zminimalizować utrudnienia i zapewnić możliwość transportu pasażerom. Trasa przejazdu kolarzy jest jednak długa, setki ulic będą zamknięte i niestety wszyscy musimy się z tym zmierzyć“ - zaznaczył rzecznik ZTM Michał Wawrzaszek.

Zgodnie z radami organizatora komunikacji, aby uniknąć zaskoczeń należy zaplanować podróż z wyprzedzeniem, korzystając przede wszystkim ze strony metropoliaztm.pl. W zakładce Rozkłady Jazdy i Komunikaty można sprawdzić godzinę odjazdu każdego autobusu lub tramwaju i zapoznać się ze szczegółowymi komunikatami poświęconymi Tour de Pologne - w formie tabeli.

Szczegółowe informacje można zdobyć dzwoniąc na bezpłatną i czynną całą dobę infolinię ZTM pod nr 800 163 030. Dodatkowo 5 i 6 sierpnia ZTM będzie na profilu ZTM Alert na Facebooku na bieżąco publikował najważniejsze informacje o utrudnieniach.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ je/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję