Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2009, str. 8

Krzysztof Świertok

Akcja Katolicka

„Źródłem działalności jest wiara w Chrystusa”

Członkowie Akcji Katolickiej z całej Polski zgromadzili się 27 czerwca na dorocznej - 14. już pielgrzymce. Ok. 6 tys. osób uczestniczyło we Mszy św. koncelebrowanej, którą odprawił abp Kazimierz Nycz - metropolita warszawski z bp. Mariuszem Leszczyńskim - krajowym asystentem Akcji Katolickiej. - Wiara i tylko wiara jest i może być podstawą wszelkiego apostolstwa w Kościele - mówił z mocą abp Nycz. - Źródłem całej działalności apostolskiej Kościoła jest wiara w Chrystusa. Metropolita Warszawski wezwał członków Akcji Katolickiej do działania apostolskiego na rzecz obrony życia. Na pielgrzymce obecni byli przedstawiciele Zarządu i Rady Krajowej Akcji Katolickiej, wśród nich: Halina Szydełko - prezes Zarządu KIAK oraz Konrad Głębocki - członek Sekretariatu Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej. Przybyli również członkowie zarządów diecezjalnych i parafialnych z księżmi asystentami.
Przedstawiciele Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC) skierowali do uczestników jasnogórskiej pielgrzymki list z wyrazami jedności od wszystkich przedstawicieli AK z całego świata. W przyszłym roku to Polska będzie gospodarzem VI Europejskiego Spotkania Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, które odbędzie się w dniach 6-9 maja.

Rzemiosło Polskie

„Otoczmy troską życie jak Maryja”

Reklama

Kilka tysięcy pielgrzymów zgromadziła 28. Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego, która odbyła się 28 czerwca. Towarzyszyło jej hasło: „Otoczmy troską życie jak Maryja”. W tym roku spotkanie zorganizowała Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie. Obecni byli m.in.: prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik oraz prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie Adam Sasiela. Przed Mszą św. tradycyjnie nastąpiło wprowadzenie starszyzny cechowej i kilkudziesięciu pocztów sztandarowych na plac przed Szczytem. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny, a koncelebrowali duszpasterze rzemieślników na czele z ks. kan. Krzysztofem Rusieckim - krajowym duszpasterzem Rzemiosła oraz ks. Władysławem Jagustynem z Rzeszowa, czuwającym nad organizacją pielgrzymki.
W homilii ks. Jagustyn powiedział do pielgrzymów: - Wypada dzisiaj życzyć, aby wasze dzieła służyły ludziom, jednoczyły polski naród nad przepaściami podziałów i pytań, o to, czyje jest lepsze: polskie, nasze, czy europejskie, aby nad przepaściami przerzucały mosty (…). Modlimy się, abyście znajdowali poszanowanie i wdzięczność ze strony tych, którym pragniecie służyć. Zebranych powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry: - Dzisiejsze spotkanie w Sanktuarium Jasnogórskim dla nas, paulinów, jest okazją, by z serca podziękować za wszelkie dobro, jakie rzemiosło polskie czyniło przez wieki i czyni dla Jasnej Góry, za wasz stały wkład i ofiarność, by Jasna Góra była jak najgodniejszym tronem Królowej Polski. Szablą im. Jana Kilińskiego - najwyższą rzemieślniczą odznaką honorową dla osób zasłużonych dla Rzemiosła Polskiego odznaczeni zostali: o. płk Jan Golonka, jako długoletni opiekun pielgrzymek rzemieślniczych, oraz Waldemar Pacud z Częstochowskiej Izby Rzemieślniczej, przewodniczący Fundacji Jasnogórskiej, powołanej do wykonania kolejnego daru polskich rzemieślników - ozdobnych krat, których część już jest zamontowana na jasnogórskim Szczycie. Oprawę muzyczną przygotował chór „Antonianum” z parafii św. Antoniego Padewskiego w Jaśle.

Śpiewacy z Oxfordu i Cambridge

Chór „The Chapel Choir of Hertford College” z Oxfordu w Anglii gościł na Jasnej Górze 29 czerwca. Oxford University to najstarszy anglojęzyczny uniwersytet na świecie. Obok Cambridge University jest to najbardziej renomowana uczelnia w Wielkiej Brytanii, wysoko ceniona w Europie oraz na świecie. Studenci przebywają w Polsce na wakacyjnym wyjeździe. Chór koncertował wcześniej w kościele Mariackim w Krakowie, w kaplicy św. Kingi w Wieliczce. 23-osobowy chór zaśpiewał podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Eucharystii w języku angielskim przewodniczył o. Nikodem Kilnar. - Jesteśmy dzisiaj na Jasnej Górze, ponieważ nasz chór chce znaleźć katolickie tradycje w Polsce. Jesteśmy angielską protestancką fundacją, śpiewamy na co dzień inaczej, a śpiew łaciński jest dla nas czymś innym, wyjątkowym - mówi dyrygent Tom Hammond-Davies. - Wszyscy muzykanci to studenci z Oxfordu lub z Cambridge, którzy studiują literaturę angielską, teologię, historię, muzykę. Zbierają się trzy razy w tygodniu na próbach śpiewu.
„The Chapel Choir of Hertford College” jest odpowiedzialny za uświetnianie śpiewem liturgii podczas cotygodniowych nabożeństw w katedrze św. Pawła w Londynie. Chór odwiedził już najpiękniejsze kościoły w: Barcelonie, Nowym Yorku, Budapeszcie, Esztergom na Węgrzech, a także w Belgii.

Krótko

23 i 24 czerwca modliło się ok. 300 uczestników 16. Pielgrzymki Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Pielgrzymi oddali cześć bohaterom walki o wolność i niepodległość Polski w latach 1939-56, pomordowanych w sowieckich łagrach i więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa. Modlili się też za tych, którym udało się przeżyć i opuścić mury więzień. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił ks. płk prał. Józef Srogosz - wikariusz biskupi biskupa polowego WP Tadeusza Płoskiego. Obecny był m.in.: Jan Gocłowski - prezes Zarządu Głównego ZWPOS Oddziału Warszawa.

Zapowiedzi

13-17 lipca - Europejska Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania

15-16 lipca - Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

18 lipca - Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

18 lipca - 5. Pielgrzymka Żeglarzy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję