Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 28/2009, str. 9

Procesja ingresu
Ks. Krzysztof Sudoł

Ingres biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza

„Miłosierdzie Pana wyśpiewam”

Słowa radosnego powitania: - Sandomierz i diecezja sandomierska to teraz Twoja nowa rodzina, dana Ci przez Boga - wypowiadali w Bramie Opatowskiej burmistrz i przedstawiciele Rady Miasta Sandomierza. - Wstępuj w ślady Twoich poprzedników i prowadź wszystkich do Boga - mówili bp Edward Frankowski i abp Andrzej Dzięga, radośnie witając w diecezji bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który 4 lipca 2009 r. odbywał ingres do katedry sandomierskiej, połączony z sakrą biskupią. Nowemu Biskupowi Sandomierskiemu święceń udzielił abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, a współkonsekratorami byli: abp Sławoj Leszek Głódź - metropolita gdański i abp Józef Życiński - metropolita lubelski. W uroczystościach, do których Sandomierz i cała diecezja przygotowywali się od dawna, uczestniczyli także: abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, biskupi z Zamościa, Poznania, Gorzowa, Ełku, Białegostoku, Siedlec, Kielc, Częstochowy, Lublina, Sosnowca, Tarnowa, Szczecina, Radomia oraz biskupi greckokatoliccy. Na uroczystościach w Sandomierzu zgromadziły się także kapituły z Sandomierza, Stalowej Woli, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa, Białegostoku - rodzinnego miasta nowego Ordynariusza Sandomierskiego.
Po specjalnym nabożeństwie z udziałem Biskupa Nominata w seminaryjnym kościele św. Michała, któremu przewodniczył ks. dr Jan Biedroń - rektor Wyższego Seminarium Duchownego, wyruszyła uroczysta procesja do bazyliki katedralnej. Podążali w niej przedstawiciele zgromadzeń zakonnych pracujących w diecezji, senaty wyższych uczelni, członkowie licznych wspólnot i ruchów kościelnych, prezydenci miast z terenu diecezji sandomierskiej, reprezentanci władz lokalnych i samorządowych z marszałkami trzech województw, alumni i ponad 200 kapłanów. Licznie przybyli przedstawiciele młodego Kościoła - dzieci i młodzież - radośnie witający brawami swojego nowego Biskupa. Trasę procesji uświetniło rycerstwo sandomierskiej ziemi i wielka rzesza mieszkańców miasta, pozdrawiających bp. Krzysztofa Nitkiewicza - trzeciego biskupa w historii nowej diecezji sandomierskiej, po bp. Wacławie Świerzawskim i abp. Andrzeju Dziędze.
W radosnej chwili przyjęcia sakry biskupiej oraz ingresu nowemu Biskupowi Sandomierskiemu towarzyszyli rodzice, rodzina, bliscy i przyjaciele nie tylko z Polski, ale również z Włoch i wielu innych krajów świata. Homilię wygłosił abp Głódź. Jego zdaniem, problemy rodzin wielodzietnych i wzrastające bezrobocie w regionie, zwłaszcza w Stalowej Woli - to główne wyzwania, przed jakimi staje nowy Biskup Sandomierski.
Zawołaniem bp. Nitkiewicza są słowa: „Misericordias Domini cantabo” - „Miłosierdzie Pana wyśpiewam”, nawiązujące do tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Wielkimi orędownikami Miłosierdzia Bożego stali się św. s. Faustyna Kowalska i jej kierownik duchowy bł. ks. Michał Sopoćko, którego postulatorem w procesie beatyfikacyjnym był bp Nitkiewicz, pracujący wcześniej w sekretariacie Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Zawołanie biskupie to także znak mocnych i głębokich związków bp. Nitkiewicza z Matką Miłosierdzia z Ostrej Bramy, szczególnie czczoną w archidiecezji białostockiej, z której pochodzi nowy Biskup Sandomierski.
Sandomierz, świętujący niedawno 10-lecie pobytu Jana Pawła II na swojej ziemi, powitał nowego Biskupa bardzo radośnie, a dzięki obecności mediów, szczególnie Radia Maryja i Telewizji Trwam, sandomierskie wydarzenie stało się głośne na całą Polskę.

Ks. Krzysztof Sudoł

„Nie” po raz drugi

Nie będzie święta Trzech Króli

Platforma Obywatelska po raz drugi powiedziała „nie” przywróceniu święta Trzech Króli. Partia Donalda Tuska razem z lewicą odrzuciły 1 lipca w pierwszym czytaniu dwa projekty odpowiednich ustaw. Jeden - obywatelski, pod którym podpisało się milion osób, oraz drugi - autorstwa parlamentarzystów PiS.
Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy, przypominał, że 6 stycznia był dniem wolnym od pracy w trudnych czasach odbudowy polskiej państwowości. Nie od razu zlikwidowali go także komuniści, czekając, aż ich władza okrzepnie.
Głusi na argumenty przedstawicieli miliona obywateli byli przedstawiciele Platformy nomen omen Obywatelskiej. Powtarzali argumenty, że kraju nie stać na kolejny dzień wolny od pracy, i straszyli, że gdyby ustawa weszła w życie, każdy obywatel zarobiłby 150 zł mniej.

Reklama

440. rocznica Unii Lubelskiej

Doktoraty h.c. KUL

Przedstawiciele narodów, które 440 lat temu podpisały w Lublinie akt Unii Lubelskiej, odebrali 1 lipca tytuły doktorów honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Są to prezydenci Polski - Lech Kaczyński, Litwy - Valdas Adamkus i Ukrainy - Wiktor Juszczenko, a także były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi - prof. Stanisław Szuszkiewicz. Swoje wyróżnienia KUL przyznał także prezydentom Estonii i Łotwy, którzy nie mogli przybyć na uroczystość.
„Jako znak naszej pamięci i wdzięczności za wieki wspólnej historii pragniemy ofiarować najwyższy laur akademicki, czyli doktorat honoris causa, dostojnym przedstawicielom tych narodów - naszym Znakomitym Gościom na czele z Jego Ekscelencją Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej profesorem Lechem Kaczyńskim - które tworzyły razem z nami wspólny europejski dom i pragną kontynuować tę mądrą, choć trudną pracę” - głosi specjalna uchwała Senatu KUL.

Krótko

Na 800 mln zł szacuje się szkody wyrządzone przez powodzie i podtopienia, które nawiedziły cztery polskie województwa w końcu czerwca: podkarpackie, małopolskie, dolnośląskie i śląskie. Straty mogą być większe, bo wiele miejscowości przez dłuższy czas znajdowało się pod wodą.

Polacy nie chcą, aby rząd szukał większych dochodów do budżetu przez podwyższenie podatków - wynika z sondażu „Rzeczpospolitej”. Badani wskazali, że rządzący powinni szukać oszczędności w reformie KRUS i emerytur mundurowych.

Senat przyjął sejmową nowelizację konstytucji, która zamyka drogę do Parlamentu osobom skazanym.

Nieudolność w Ministerstwie Finansów wykryła NIK. Kontrolerzy wytknęli ministrowi, że jego resort nie potrafił ściągnąć grubo ponad miliard złotych należnych kasie państwowej z ceł i odsetek od nich.

Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej zdecydowała 3 lipca o zawieszeniu p.o. prezesa zarządu telewizji Piotra Farfała. W miejsce Piotra Farfała Rada Nadzorcza powołała Sławomira Siwka - członka zawieszonego wcześniej zarządu kierowanego przez Andrzeja Urbańskiego. Zdaniem Farfała, uchwały Rady nie mają mocy prawnej. Sprawa może trafić do rozstrzygnięcia w sądzie.

Znamy już „tajemniczego inwestora”, który kupił stocznie w Gdyni i w Szczecinie. Jest nim QInvest, najpotężniejszy fundusz inwestycyjny w Katarze.

Gen. Wojciech Jaruzelski wydał rozkaz zestrzelenia polskiego samolotu nad Słowacją w 1975 r. - tak wynika z odnalezionej przez IPN notatki oficera komendy wojewódzkiej milicji. Okazuje się, że czechosłowacki samolot wojskowy zestrzelił polską maszynę za zgodą ówczesnego szefa polskiego MON.

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo rozpatrzenie skargi SLD na rozporządzenie ministra oświaty, na podstawie którego stopień z religii był wliczany do średniej ocen. Wniosek postkomunistów miał - zdaniem sędziów Trybunału - błędy formalne.

Bp Stefan Siczek został administratorem diecezji radomskiej. Będzie sprawował ten urząd do czasu mianowania nowego biskupa diecezjalnego.

ZUS ma kłopoty. Na emerytury i renty może zabraknąć nawet 8 mld zł. Zakład planuje wziąć kredyt w banku, aby uzupełnić dziurę. Mniejsze wpływy notuje także NFZ.

Drożeje żywność. Według badań „Rzeczpospolitej”, w ostatnim kwartale ceny 20 podstawowych artykułów spożywczych wzrosły o 2,6 proc.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent na Jasnej Górze

2020-07-13 21:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Andrzej Duda

Jakub Szymczyk/KPRP

Na wieczorną modlitwę Apelu Jasnogórskiego w poniedziałek przybył prezydent Andrzej Duda – wynika z transmisji na stronach częstochowskiego sanktuarium.

Apel Jasnogórski rozpoczyna się o godz. 21. Wcześniejszy przekaz sanktuarium na żywo z Kaplicy Cudownego Obrazu pokazał Andrzeja Dudę modlącego się w ciszy przed rozpoczęciem tej modlitwy.

W poniedziałek wieczorem przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że Duda został wybrany ponownie na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, uzyskując niedzielnych w wyborach 10 mln 440 tys. 648 głosów, to jest 51,03 proc. (Rafał Trzaskowski 10 mln 18 tys. 263 głosy, to jest 48,97 proc.).

W ostatnich dwóch tygodniach obydwa wieczory wyborcze spędził na Jasnej Górze prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Apel Jasnogórski to codzienna wieczorna modlitwa w intencji Polski i Kościoła. Zainicjował ją 8 grudnia 1953 r. ojciec Jerzy Tomziński, dziś najstarszy żyjący pauliński mnich, proszący też wówczas o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, który darzył go życzliwością i zaufaniem. Obecnie Apel Jasnogórski jest codziennie transmitowany przez różne środki przekazu.

Na początku marca jasnogórscy paulini zainicjowali zanoszenie w trakcie Apelu Jasnogórskiego suplikacji, czyli wołań przebłagalnych o oddalenie epidemii koronawirusa. Suplikacje zwyczajowo zanoszone są przed obliczem Matki Bożej w chwilach zagrożeń. Zachęcają również do pokładania nadziei w Bogu.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Wyremontowana salka oazowa

2020-07-14 23:47

[ TEMATY ]

oaza

salka

ks. Adrian Put "/Niedziela"

Wspólnota Ruchu Światło-Życie z parafii pw. nawiedzenia NMP w Żaganiu, czyli tzw. Oaza na górce, cieszy się z odnowionej salki do spotkań formacyjnych. Końcowy efekt już imponuje i zachęca do dalszej pracy formacyjnej.

Pandemia koronawirusa wstrzymała wiele działań duszpasterskich i apostolskich w wielu parafiach. Jednak w niektórych miejscach pandemia stała się także okazją do przeprowadzenia remontów czy też odświeżenia pomieszczeń duszpasterskich. Tak było w przypadku parafii na górce w Żaganiu. Miejscowa oazowa wspólnota młodzieżowa, za zgodą proboszcza ks. Marcina Siewruka i pod przewodnictwem swojego moderatora ks. Dariusza Korolika postanowiła odnowić salkę, gdzie odbywają się spotkania ogólne i poszczególnych grup formacyjnych.

Zobacz zdjęcia: Salka oazowa w Żaganiu

- Sam remont to nie tylko pomalowanie ścian. Udało nam się we współpracy z Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem sprowadzić materiały, które wykorzystaliśmy jako elementy dekoracyjne na ściany. Chcemy także sprowadzić tu wypoczynek i fotele, aby spotkania mogły się odbywać w ciekawych i wygodnych warunkach. Udało się także odnowić meble znajdujące się w salce - podkreślił ks. Korolik.

Budynek, w którym znajdują się pomieszczenia wykorzystywane przez wspólnotę oazową znajduje się w bezpośredniej bliskości kościoła parafialnego. Dla oazowiczów przeznaczona jest górna część budynku. Obok salki znajduje się tam także mały aneks kuchenny oraz węzeł sanitarny. W samej salce znajdują się pomoce formacyjne dla dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję