Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 28/2009, str. 9


Procesja ingresu
Ks. Krzysztof Sudoł

Ingres biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza

„Miłosierdzie Pana wyśpiewam”

Słowa radosnego powitania: - Sandomierz i diecezja sandomierska to teraz Twoja nowa rodzina, dana Ci przez Boga - wypowiadali w Bramie Opatowskiej burmistrz i przedstawiciele Rady Miasta Sandomierza. - Wstępuj w ślady Twoich poprzedników i prowadź wszystkich do Boga - mówili bp Edward Frankowski i abp Andrzej Dzięga, radośnie witając w diecezji bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który 4 lipca 2009 r. odbywał ingres do katedry sandomierskiej, połączony z sakrą biskupią. Nowemu Biskupowi Sandomierskiemu święceń udzielił abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, a współkonsekratorami byli: abp Sławoj Leszek Głódź - metropolita gdański i abp Józef Życiński - metropolita lubelski. W uroczystościach, do których Sandomierz i cała diecezja przygotowywali się od dawna, uczestniczyli także: abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, biskupi z Zamościa, Poznania, Gorzowa, Ełku, Białegostoku, Siedlec, Kielc, Częstochowy, Lublina, Sosnowca, Tarnowa, Szczecina, Radomia oraz biskupi greckokatoliccy. Na uroczystościach w Sandomierzu zgromadziły się także kapituły z Sandomierza, Stalowej Woli, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa, Białegostoku - rodzinnego miasta nowego Ordynariusza Sandomierskiego.
Po specjalnym nabożeństwie z udziałem Biskupa Nominata w seminaryjnym kościele św. Michała, któremu przewodniczył ks. dr Jan Biedroń - rektor Wyższego Seminarium Duchownego, wyruszyła uroczysta procesja do bazyliki katedralnej. Podążali w niej przedstawiciele zgromadzeń zakonnych pracujących w diecezji, senaty wyższych uczelni, członkowie licznych wspólnot i ruchów kościelnych, prezydenci miast z terenu diecezji sandomierskiej, reprezentanci władz lokalnych i samorządowych z marszałkami trzech województw, alumni i ponad 200 kapłanów. Licznie przybyli przedstawiciele młodego Kościoła - dzieci i młodzież - radośnie witający brawami swojego nowego Biskupa. Trasę procesji uświetniło rycerstwo sandomierskiej ziemi i wielka rzesza mieszkańców miasta, pozdrawiających bp. Krzysztofa Nitkiewicza - trzeciego biskupa w historii nowej diecezji sandomierskiej, po bp. Wacławie Świerzawskim i abp. Andrzeju Dziędze.
W radosnej chwili przyjęcia sakry biskupiej oraz ingresu nowemu Biskupowi Sandomierskiemu towarzyszyli rodzice, rodzina, bliscy i przyjaciele nie tylko z Polski, ale również z Włoch i wielu innych krajów świata. Homilię wygłosił abp Głódź. Jego zdaniem, problemy rodzin wielodzietnych i wzrastające bezrobocie w regionie, zwłaszcza w Stalowej Woli - to główne wyzwania, przed jakimi staje nowy Biskup Sandomierski.
Zawołaniem bp. Nitkiewicza są słowa: „Misericordias Domini cantabo” - „Miłosierdzie Pana wyśpiewam”, nawiązujące do tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Wielkimi orędownikami Miłosierdzia Bożego stali się św. s. Faustyna Kowalska i jej kierownik duchowy bł. ks. Michał Sopoćko, którego postulatorem w procesie beatyfikacyjnym był bp Nitkiewicz, pracujący wcześniej w sekretariacie Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Zawołanie biskupie to także znak mocnych i głębokich związków bp. Nitkiewicza z Matką Miłosierdzia z Ostrej Bramy, szczególnie czczoną w archidiecezji białostockiej, z której pochodzi nowy Biskup Sandomierski.
Sandomierz, świętujący niedawno 10-lecie pobytu Jana Pawła II na swojej ziemi, powitał nowego Biskupa bardzo radośnie, a dzięki obecności mediów, szczególnie Radia Maryja i Telewizji Trwam, sandomierskie wydarzenie stało się głośne na całą Polskę.

Ks. Krzysztof Sudoł

„Nie” po raz drugi

Nie będzie święta Trzech Króli

Platforma Obywatelska po raz drugi powiedziała „nie” przywróceniu święta Trzech Króli. Partia Donalda Tuska razem z lewicą odrzuciły 1 lipca w pierwszym czytaniu dwa projekty odpowiednich ustaw. Jeden - obywatelski, pod którym podpisało się milion osób, oraz drugi - autorstwa parlamentarzystów PiS.
Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy, przypominał, że 6 stycznia był dniem wolnym od pracy w trudnych czasach odbudowy polskiej państwowości. Nie od razu zlikwidowali go także komuniści, czekając, aż ich władza okrzepnie.
Głusi na argumenty przedstawicieli miliona obywateli byli przedstawiciele Platformy nomen omen Obywatelskiej. Powtarzali argumenty, że kraju nie stać na kolejny dzień wolny od pracy, i straszyli, że gdyby ustawa weszła w życie, każdy obywatel zarobiłby 150 zł mniej.

Reklama

440. rocznica Unii Lubelskiej

Doktoraty h.c. KUL

Przedstawiciele narodów, które 440 lat temu podpisały w Lublinie akt Unii Lubelskiej, odebrali 1 lipca tytuły doktorów honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Są to prezydenci Polski - Lech Kaczyński, Litwy - Valdas Adamkus i Ukrainy - Wiktor Juszczenko, a także były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi - prof. Stanisław Szuszkiewicz. Swoje wyróżnienia KUL przyznał także prezydentom Estonii i Łotwy, którzy nie mogli przybyć na uroczystość.
„Jako znak naszej pamięci i wdzięczności za wieki wspólnej historii pragniemy ofiarować najwyższy laur akademicki, czyli doktorat honoris causa, dostojnym przedstawicielom tych narodów - naszym Znakomitym Gościom na czele z Jego Ekscelencją Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej profesorem Lechem Kaczyńskim - które tworzyły razem z nami wspólny europejski dom i pragną kontynuować tę mądrą, choć trudną pracę” - głosi specjalna uchwała Senatu KUL.

Krótko

Na 800 mln zł szacuje się szkody wyrządzone przez powodzie i podtopienia, które nawiedziły cztery polskie województwa w końcu czerwca: podkarpackie, małopolskie, dolnośląskie i śląskie. Straty mogą być większe, bo wiele miejscowości przez dłuższy czas znajdowało się pod wodą.

Polacy nie chcą, aby rząd szukał większych dochodów do budżetu przez podwyższenie podatków - wynika z sondażu „Rzeczpospolitej”. Badani wskazali, że rządzący powinni szukać oszczędności w reformie KRUS i emerytur mundurowych.

Senat przyjął sejmową nowelizację konstytucji, która zamyka drogę do Parlamentu osobom skazanym.

Nieudolność w Ministerstwie Finansów wykryła NIK. Kontrolerzy wytknęli ministrowi, że jego resort nie potrafił ściągnąć grubo ponad miliard złotych należnych kasie państwowej z ceł i odsetek od nich.

Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej zdecydowała 3 lipca o zawieszeniu p.o. prezesa zarządu telewizji Piotra Farfała. W miejsce Piotra Farfała Rada Nadzorcza powołała Sławomira Siwka - członka zawieszonego wcześniej zarządu kierowanego przez Andrzeja Urbańskiego. Zdaniem Farfała, uchwały Rady nie mają mocy prawnej. Sprawa może trafić do rozstrzygnięcia w sądzie.

Znamy już „tajemniczego inwestora”, który kupił stocznie w Gdyni i w Szczecinie. Jest nim QInvest, najpotężniejszy fundusz inwestycyjny w Katarze.

Gen. Wojciech Jaruzelski wydał rozkaz zestrzelenia polskiego samolotu nad Słowacją w 1975 r. - tak wynika z odnalezionej przez IPN notatki oficera komendy wojewódzkiej milicji. Okazuje się, że czechosłowacki samolot wojskowy zestrzelił polską maszynę za zgodą ówczesnego szefa polskiego MON.

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo rozpatrzenie skargi SLD na rozporządzenie ministra oświaty, na podstawie którego stopień z religii był wliczany do średniej ocen. Wniosek postkomunistów miał - zdaniem sędziów Trybunału - błędy formalne.

Bp Stefan Siczek został administratorem diecezji radomskiej. Będzie sprawował ten urząd do czasu mianowania nowego biskupa diecezjalnego.

ZUS ma kłopoty. Na emerytury i renty może zabraknąć nawet 8 mld zł. Zakład planuje wziąć kredyt w banku, aby uzupełnić dziurę. Mniejsze wpływy notuje także NFZ.

Drożeje żywność. Według badań „Rzeczpospolitej”, w ostatnim kwartale ceny 20 podstawowych artykułów spożywczych wzrosły o 2,6 proc.

Reklama

Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu w Szczyrku

2019-12-05 11:57

wpolityce.pl

Tragiczne wieści ze Szczyrku. Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu. Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków.

wpolityce.pl

Została odnaleziona ósma ofiara wybuchu gazu w Szczyrku — poinformował wojewoda śląski.

Wojewoda o odnalezieniu kolejnej ofiary wybuchu gazu w Szczyrku poinformował na konferencji prasowej o godz. 9.

Z bólem muszę przekazać kolejną smutną informację. Została odnaleziona szósta ofiara tej tragedii. Jest to osoba dorosła —powiedział Wieczorek. Jak zaznaczył, poszukiwania cały czas są w toku.

Szef śląskich strażaków nadbrygadier Jacek Kleszczewski wskazał, że od 15 godzin ratownicy powtarzają te same czynności.

Przerzucamy, odgarniamy, wynosimy i robimy dostęp do miejsc, w których szukamy poszkodowanych —powiedział. Zapytany o procentowy postęp prac zaznaczył, że trudno jest podawać konkretne liczby, ale strażacy systematycznie posuwają się do przodu.

Jest już coraz więcej materiału usuniętego —zaznaczył strażak.

Do wybuchu doszło w środę wieczorem, około godz. 18.30. W budynku było prawdopodobnie osiem osób. Dotychczas znaleziono sześć ofiar. To cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci.

Wojewoda zapewnił, że bliscy ofiar zostali otoczeni wsparciem i opieką wszystkich służb – zarówno samorządowych, jak i wojewódzkich.

Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków, a przez akcję przewinęło się ich już ponad 200, pracujących na zmiany. Kolejnych 50 dojeżdża na miejsce. Strażacy przeszukali już ponad połowę rumowiska, ale na razie trudno ocenić, jak długo potrwa jeszcze akcja ratownicza.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała PAP w nocy ze środy na czwartek, że „najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System”.

PGS przekazała, że „roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa”.

Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa —wskazano. Spółka przekazała, że powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu, wynik jej prac powinien być znany w ciągu doby od momentu rozpoczęcia prac ekspertów.

Śledztwo w sprawie wybuchu będzie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej – przekazała PAP rzeczniczka tej jednostki Agnieszka Michulec. Postępowanie będzie prowadzone pod kątem art. 163 i 155 Kodeksu karnego. Chodzi o sprowadzenie katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślne spowodowanie śmierci. Formalna decyzja o wszczęciu postępowania jeszcze nie zapadła. Prokuratorzy chcą najpierw przeprowadzić oględziny w miejscu katastrofy - kiedy tylko będzie to możliwe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

ORLEN ogłosił wezwanie na akcje Grupy ENERGA

2019-12-05 18:38

PKN ORLEN

PKN ORLEN ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy ENERGA. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN ORLEN, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki.

Artur Stelmasiak / Niedziela
Konferencja PKN Orlen

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Umożliwia uniezależnianie się od silnego wpływu czynników makroekonomicznych, zwiększając tym samym stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Ważnym elementem strategii Grupy ORLEN są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Grupy ENERGA. Już dziś nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc. – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W ramach wezwania PKN ORLEN ustalił cenę akcji Grupy ENERGA na 7 zł. Ogłoszone wezwanie zawiera warunki zawieszające. PKN ORLEN zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów. Konieczne będzie też uzyskanie zgody organu antymonopolowego na koncentrację. Koncern złożył już w KE roboczą wersję wniosku, inicjując proces uzgadniania jego finalnej wersji. Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje nastąpi w dniu 31 stycznia 2020 roku, a zakończenie planowane jest na dzień 9 kwietnia 2020. W przypadku niespełnienia się do tego czasu któregokolwiek z warunków wezwania, Koncern może podjąć decyzje o przedłużeniu okresu składania zapisów.

Sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa ORLEN od lat systematycznie rozwija aktywa wytwórcze w obszarze energetyki. Obecnie jest czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce, który dysponuje już ok. 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Składają się na to m.in. dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock - największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Do najważniejszych projektów rozwojowych należy planowana budowa morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy 1,2 GWe oraz realizacja farmy fotowoltaicznej we Włocławku.

Grupa ENERGA posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30% produkowanego przez Grupę ENERGA wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Spółka posiada również rozbudowaną sieć dystrybucji, o długości 188 tys. km, pokrywającą blisko ¼ powierzchni Polski. Ok. 90% wyniku EBITDA Grupy ENERGA pochodzi z dystrybucji, co dzięki obowiązującym regulacjom rynkowych, gwarantuje jej stabilny poziom. Zakup Grupy ENERGA przez ORLEN umożliwi więc pozyskanie rozbudowanej sieci dystrybucyjnej w północnej i centralnej Polsce oraz znaczącego portfela odnawialnych źródeł energii. Ma to istotne znaczenie w kontekście planowanych przez ORLEN inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

Transakcja umożliwi między innymi efektywne bilansowanie mocy konwencjonalnych z planowanymi odnawialnymi źródłami energii, a także wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN ORLEN przez Grupę ENERGA. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców.

Zakup akcji Grupy ENERGA to także zwiększenie potencjału rozwojowego w obszarze elektromobilności, w którym PKN ORLEN konsekwentnie umacnia pozycję. Realizacja transakcji oznaczałaby powiększenie infrastruktury sieci ładowania i kompetencji, niezbędnych do rozwoju tego segmentu rynku. Połączenie sieci szybkich ładowarek zainstalowanych przez PKN ORLEN, Grupy ENERGA oraz Grupę LOTOS umożliwiłoby stworzenie drugiej pod względem liczby punktów infrastruktury, dysponującej 133 punktami ładowania, zapewniającej dobre pokrycie geograficzne.

Rozwój Grupy ORLEN w kierunku koncernu multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla Klientów i Akcjonariuszy. W tym kierunku swoją działalność biznesową rozwijają już regionalni gracze – konkurenci Grupy ORLEN, jak MOL, OMV, Repsol, a także światowi giganci, jak BP, Shell czy Total.

Przejęcie Grupy ENERGA oznacza również wymierne korzyści dla jej pracowników oraz społeczności lokalnych. Pracownicy z branży energetycznej zatrudnieni w ENERGA, których deficyt jest mocno odczuwalny na rynku, uzupełnią zespół specjalistów pracujących w Grupie ORLEN.

Zwiększą się też ich możliwości rozwojowe, dzięki zatrudnieniu w silnej, zdywersyfikowanej, międzynarodowej Grupie. Z punktu widzenia podatkowego, Grupa ENERGA zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do regionalnego budżetu.

Niezmienna pozostanie również polityka sponsoringowa Grupy ENERGA. Utrzymane zostanie wsparcie dla lokalnej społeczności. PKN ORLEN aktywnie już działa w tym zakresie na Pomorzu. Najlepszym przykładem jest zorganizowanie tegorocznej edycji największej polskiej imprezy motoryzacyjnej – VERVA Street Racing w Gdyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem