Reklama

Terliczka - na mapie świata maleńki znak

Terliczka - jeszcze niedawno nowa, niewielka parafia w diecezji rzeszowskiej, dziś znana jest w całej Polsce jako sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Ojca Pio. Mimo krótkiej, 17-letniej zaledwie historii, jest coraz częściej nawiedzana przez pielgrzymów, a ostatnio doczekała się obszernej prezentacji książkowej zatytułowanej „Terliczka. Pradzieje, historia i czas dzisiejszy”. Impulsem do powstania przygotowanego w bardzo krótkim czasie wydawnictwa są rocznice: 800-lecie zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu, 600-lecie parafii Łąka oraz 70-lecie Krakowskiej Prowincji Kapucynów. Rocznice te bardzo mocno splatają się z dziejami Terliczki. Jej mieszkańcy przez blisko sześć wieków należeli do parafii Łąka. Natomiast początki samodzielnej parafii wiążą się z inicjatywą pochodzącego z Terliczki o. Włodzimierza Lecha - zakonnika kapucyńskiego, by w tej miejscowości wznieść kościół - wotum wdzięczności dla Matki Bożej Fatimskiej za ocalenie Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 r. Idea padła na podatny grunt gorących serc mieszkańców. 15 października 1991 r. odbyła się konsekracja kościoła, a 25 maja 1992 r. erygowano parafię, która została powierzona Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Obecnie kustoszem sanktuarium i proboszczem parafii jest o. Jan Maria Sochocki OFM Cap., z którego inicjatywy podejmowane są liczne przedsięwzięcia duszpasterskie i społeczne. Jednym z nich jest przygotowanie i wydanie książki, która gromadzi rozproszone dokumenty, fotografie i materiały pochodzące z różnych źródeł. Książka składa się z trzech części, w których zgromadzone zostały informacje o pradziejach, czasach historycznych oraz o dniu dzisiejszym tej ziemi, ma bogatą oprawę fotograficzną, zawiera także mapki i fotokopie dokumentów. Dla czytelników jest to fascynujący dokument przeszłości, świadectwo wiary i patriotyzmu tych, którzy na tej ziemi pracowali i jej służyli. Dobrze się stało, że w trakcie jubileuszowych uroczystości ich pamięć została przywołana, że znalazła się grupa osób, które z miłością pochyliły się nad dziejami Terliczki. Warto naśladować ten przykład, upamiętniać dzieje wspólnot, do których przynależymy, bo przecież historia jest największą nauczycielką.

(akw)

„Terliczka. Pradzieje, historia i czas dzisiejszy” - praca pod redakcją o. Jana Marii Sochockiego, Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Fatimskiej i św. O. Pio, Terliczka 158, 36-001 Trzebownisko, tel. +48 (0-17) 772-17-28, terliczka@wist.com.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczegóły pogrzebu Jerzego Depo, brata Księdza Arcybiskupa Wacława Depo

2020-07-16 14:00

[ TEMATY ]

pogrzeb

Bożena Sztajner/Niedziela

Znamy szczegóły pogrzebu Jerzego Depo, brata Księdza Arcybiskupa Wacława Depo.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Świętą 20 lipca 2020 r. (poniedziałek) o godz. 13 w kościele Chrystusa Króla w Krakowie (Osiedle Gotyk).

Po Mszy św. złożenie ciała w rodzinnym grobie, na cmentarzu parafii Dobrego Pasterza, na tzw. Starej Części (osiedle Reduta).

Jerzy Depo zmarł 15 lipca 2020 r. po krótkiej, lecz ciężkiej chorobie.

Ksiądz Arcybiskup dziękuje wszystkim, który w czasie choroby wspierali swoimi modlitwami Jerzego oraz jego rodzinę i jednocześnie prosi teraz o modlitwę za śp. swojego brata.

Nekrolog
CZYTAJ DALEJ

Taizé: przygotowano program online dla rodzin

2020-07-16 18:20

[ TEMATY ]

Taize

janeb13/pixabay.com

Wspólnota z Taizé w tym roku po raz pierwszy przygotowała program dla rodzin w wersji online. Jest on adresowany do tych rodzin, które nie będą mogły w tym roku przyjechać do Taizé z powodu pandemii, a także do wszystkich rodzin, które zechcą skorzystać z tej propozycji. Został ułożony z myślą o rodzicach i dzieciach.

Program ma układ tygodniowy i jest podzielony na sześć dni. Każdy z nich ma inny temat i propozycje, które zajmują około półtorej godziny. Obejmuje on piosenkę na rozpoczęcie dnia, kącik teatralny - film wprowadzający temat dnia oraz wymianę myśli. Rozmowę można zakończyć wspólną modlitwą. Wspólnota z Taizé zachęca, by dostosować zaproponowane zajęcia do konkretnej sytuacji rodzinnej oraz by zaprosić znajome rodziny do wspólnego udziału.

Szczegóły na stronie: https://www.taize.fr/pl_article28378.html.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję