Reklama

Terliczka - na mapie świata maleńki znak


Niedziela Ogólnopolska 28/2009, str. 18

Terliczka - jeszcze niedawno nowa, niewielka parafia w diecezji rzeszowskiej, dziś znana jest w całej Polsce jako sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Ojca Pio. Mimo krótkiej, 17-letniej zaledwie historii, jest coraz częściej nawiedzana przez pielgrzymów, a ostatnio doczekała się obszernej prezentacji książkowej zatytułowanej „Terliczka. Pradzieje, historia i czas dzisiejszy”. Impulsem do powstania przygotowanego w bardzo krótkim czasie wydawnictwa są rocznice: 800-lecie zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu, 600-lecie parafii Łąka oraz 70-lecie Krakowskiej Prowincji Kapucynów. Rocznice te bardzo mocno splatają się z dziejami Terliczki. Jej mieszkańcy przez blisko sześć wieków należeli do parafii Łąka. Natomiast początki samodzielnej parafii wiążą się z inicjatywą pochodzącego z Terliczki o. Włodzimierza Lecha - zakonnika kapucyńskiego, by w tej miejscowości wznieść kościół - wotum wdzięczności dla Matki Bożej Fatimskiej za ocalenie Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 r. Idea padła na podatny grunt gorących serc mieszkańców. 15 października 1991 r. odbyła się konsekracja kościoła, a 25 maja 1992 r. erygowano parafię, która została powierzona Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Obecnie kustoszem sanktuarium i proboszczem parafii jest o. Jan Maria Sochocki OFM Cap., z którego inicjatywy podejmowane są liczne przedsięwzięcia duszpasterskie i społeczne. Jednym z nich jest przygotowanie i wydanie książki, która gromadzi rozproszone dokumenty, fotografie i materiały pochodzące z różnych źródeł. Książka składa się z trzech części, w których zgromadzone zostały informacje o pradziejach, czasach historycznych oraz o dniu dzisiejszym tej ziemi, ma bogatą oprawę fotograficzną, zawiera także mapki i fotokopie dokumentów. Dla czytelników jest to fascynujący dokument przeszłości, świadectwo wiary i patriotyzmu tych, którzy na tej ziemi pracowali i jej służyli. Dobrze się stało, że w trakcie jubileuszowych uroczystości ich pamięć została przywołana, że znalazła się grupa osób, które z miłością pochyliły się nad dziejami Terliczki. Warto naśladować ten przykład, upamiętniać dzieje wspólnot, do których przynależymy, bo przecież historia jest największą nauczycielką.

(akw)

„Terliczka. Pradzieje, historia i czas dzisiejszy” - praca pod redakcją o. Jana Marii Sochockiego, Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Fatimskiej i św. O. Pio, Terliczka 158, 36-001 Trzebownisko, tel. +48 (0-17) 772-17-28, terliczka@wist.com.pl.

Powodem opóźnienia beatyfikacji abp. Sheena jest prośba biskupa Salvatore Matano

2019-12-06 07:19

abpsheen.pl

Przedstawiciel diecezji Peoria, ks. prałat James Kruse, który jest zaangażowany w proces beatyfikacyjny Fultona Sheena, postanowił zabrać głos w sprawie odwołania zaplanowanej na 21 grudnia br. uroczystości. Okazuje się, że powodem opóźnienia beatyfikacji arcybiskupa Sheena jest prośba biskupa Salvatore Matano z diecezji Rochester (którą Fulton Sheen kierował w latach 1966 – 1969).

pl.wikipedia.org
Abp Fulton Sheen

Po ogłoszeniu daty beatyfikacji Fultona Sheena, biskup Matano zwrócił się do Watykanu z ostrzeżeniem, że nazwisko Sheena może znajdować się wśród ponad 70 spraw o molestowanie dzieci, które prowadzone są przeciwko diecezji Rochester.

Konkretnie chodzi o byłego księdza Geralda Guli, który służył w Rochester na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Zanim Fulton Sheen przybył do Rochester, ks. Guli został oskarżony o molestowanie seksualne i przeniesiony do parafii w stanie Zachodnia Wirginia.

W 1967 r., gdy biskup Sheen kierował diecezją Rochester, ks. Guli powrócił do tego miasta, by zająć się chorymi rodzicami. Poprosił też o przydzielenie do jednej z parafii, lecz Sheen odmówił. Ponadto Gerald Guli, który ma 95 lat i wciąż żyje w Rochester, rozmawiał z prałatem Kruse kilka miesięcy temu i potwierdził, że Sheen nigdy nie przydzielił go do żadnej parafii w Rochester. Jednakże w 1969 r., niedługo po tym, jak Fulton Sheen opuścił Rochester, jego następca, biskup Hogan, przydzielił księdza Guli do jednej z parafii, gdzie ów został oskarżony o ponowny przypadek molestowania seksualnego.

Zarówno Peoria, jak i Watykan bardzo dokładnie zbadały tę sprawę i oczyściły Fultona Sheena z wszelkich podejrzeń. A mimo to właśnie sprawa księdza Guli stała się pretekstem i podstawą do odwołania przez Stolicę Apostolską uroczystości beatyfikacyjnych abpa Sheena. Wniosek biskupa Matano miał być konsultowany przez kilku prominentnych arcybiskupów amerykańskich, a ostateczną decyzję podjął ksiądz kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Zalinkowany artykuł podaje dalsze przyczyny takiego obrotu sprawy. Sugeruje się w nich nienawiść Rochester wobec biskupa Sheena za decyzje podejmowane przez niego w latach, w których kierował tą diecezją. Sugeruje się ponadto, że lokalny biskup nie odważyłby się na taką interwencję bez zgody aktualnego ordynariusza archidiecezji nowojorskiej, kardynała Dolana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza Święta jubileuszowa u sióstr Bernardynek w Wieluniu

2019-12-06 18:52

Zofia Białas / Niedziela

Zofia Białas / Niedziela
bp. Andrzej Przybylski oraz bp. Jan Wątroba
Wieluńskie Bernardynki w dniu 6 grudnia, w patronalne święto kościoła św. Mikołaja, zaprosiły wielunian na uroczystą Eucharystię. Eucharystia była uwielbieniem Boga za 200 lat pobytu i trwania sióstr w obecnym klasztorze, do którego przybyły w 1819 roku ze swojego pierwotnego klasztoru i kościoła po zamknięciu klasztoru Paulinów. Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. W koncelebrze ks. bp Andrzej Przybylski, kapłani z Wielunia i spoza Wielunia. Swoim śpiewem ubogacił liturgię Chór Parafialny z parafii św. Józefa w Wieluniu pod kierownictwem organisty Szymona Blajera. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski. Rozpoczynając kazanie przywołał słowa ks. kapelana Andrzeja Walaszczyka przypominające trzy powody, które przyprowadziły wiernych na tą szczególną Eucharystię, a były to: jubileusz 200-lecia pobytu sióstr w obecnym klasztorze, wspomnienie świętego Mikołaja – patrona kościoła klasztornego i poświęcenie nowego domu sióstr z nowicjatu. Myślą przewodnią kazania były słowa „powołani do świętości”. Do świętości, mówił kaznodzieja, jest powołany każdy z nas, ale świętym zostanie ten, kto nie utraci kontaktu z Bogiem. Tylko człowiek trwający w kontakcie z Bogiem, będzie swoim życiem zachęcał innych do świętości, do bycia dobrym człowiekiem, bo święty, to człowiek dobry. Przykładem, święci, święty Mikołaj, święty Franciszek z Asyżu, święci, którzy nieśli współbraciom w wierze pokój i dobro. Tym, co pozwala utrzymać kontakt z Bogiem, kontynuował, jest modlitwa i Eucharystia. Dziś dziękujemy siostrom Bernardynkom za ich trwanie na modlitwie i omadlanie tych, co na modlitwę i na Eucharystię nie znajdują czasu. Po uroczystym „Ciebie Boga wysławiamy” i litanii do św. Mikołaja ks. bp Jan Wątroba pobłogosławił wszystkich obecnych na Eucharystii Najświętszym Sakramentem. Uroczystości zakończyły się poświęceniem nowego domu sióstr z nowicjatu. Poświęcili go ks. bp Jan Wątroba i ks. bp Andrzej Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem