Reklama

Terliczka - na mapie świata maleńki znak

Terliczka - jeszcze niedawno nowa, niewielka parafia w diecezji rzeszowskiej, dziś znana jest w całej Polsce jako sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Ojca Pio. Mimo krótkiej, 17-letniej zaledwie historii, jest coraz częściej nawiedzana przez pielgrzymów, a ostatnio doczekała się obszernej prezentacji książkowej zatytułowanej „Terliczka. Pradzieje, historia i czas dzisiejszy”. Impulsem do powstania przygotowanego w bardzo krótkim czasie wydawnictwa są rocznice: 800-lecie zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu, 600-lecie parafii Łąka oraz 70-lecie Krakowskiej Prowincji Kapucynów. Rocznice te bardzo mocno splatają się z dziejami Terliczki. Jej mieszkańcy przez blisko sześć wieków należeli do parafii Łąka. Natomiast początki samodzielnej parafii wiążą się z inicjatywą pochodzącego z Terliczki o. Włodzimierza Lecha - zakonnika kapucyńskiego, by w tej miejscowości wznieść kościół - wotum wdzięczności dla Matki Bożej Fatimskiej za ocalenie Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 r. Idea padła na podatny grunt gorących serc mieszkańców. 15 października 1991 r. odbyła się konsekracja kościoła, a 25 maja 1992 r. erygowano parafię, która została powierzona Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Obecnie kustoszem sanktuarium i proboszczem parafii jest o. Jan Maria Sochocki OFM Cap., z którego inicjatywy podejmowane są liczne przedsięwzięcia duszpasterskie i społeczne. Jednym z nich jest przygotowanie i wydanie książki, która gromadzi rozproszone dokumenty, fotografie i materiały pochodzące z różnych źródeł. Książka składa się z trzech części, w których zgromadzone zostały informacje o pradziejach, czasach historycznych oraz o dniu dzisiejszym tej ziemi, ma bogatą oprawę fotograficzną, zawiera także mapki i fotokopie dokumentów. Dla czytelników jest to fascynujący dokument przeszłości, świadectwo wiary i patriotyzmu tych, którzy na tej ziemi pracowali i jej służyli. Dobrze się stało, że w trakcie jubileuszowych uroczystości ich pamięć została przywołana, że znalazła się grupa osób, które z miłością pochyliły się nad dziejami Terliczki. Warto naśladować ten przykład, upamiętniać dzieje wspólnot, do których przynależymy, bo przecież historia jest największą nauczycielką.

(akw)

„Terliczka. Pradzieje, historia i czas dzisiejszy” - praca pod redakcją o. Jana Marii Sochockiego, Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Fatimskiej i św. O. Pio, Terliczka 158, 36-001 Trzebownisko, tel. +48 (0-17) 772-17-28, terliczka@wist.com.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję