Reklama

Biblijny finał

„Poznawanie Ewangelii jest wielkim obowiązkiem wszystkich złączonych z Jezusem przez chrzest” - powiedział 9 czerwca br. w Niepokalanowie Prymas Polski. Kard. Józef Glemp przewodniczył finałowi XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W dwudniowych zmaganiach wzięło udział ponad 120 reprezentantów wszystkich polskich diecezji

Podczas Mszy św. celebrowanej w bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask kard. Józef Glemp podkreślił, że „naszym obowiązkiem jest poznawanie Słowa, którym jest Jezus Słowo Wcielone”. Reflektowanie Słowa i studiowanie Go Prymas Polski określił jako wielkie zadanie nam postawione. Ksiądz Prymas zachęcał, byśmy w poznawaniu Słowa i ukochaniu Go naśladowali św. o. Maksymiliana Kolbego, który nie lękał się i swoim życiem pokazał, że Miłość zawarta w Słowie jest silniejsza od złości i nienawiści. Kaznodzieja podziękował młodym za wielki wysiłek i czas poświęcony poznawaniu Ewangelii i udział w Konkursie Biblijnym. W czasie Eucharystii młodzież modliła się szczególnie w intencji młodych Polaków, by pozostali wierni Bogu i Kościołowi.
Po Mszy św. kard. Glemp zasiadł w komisji konkursowej wspólnie z profesorami biblistyki: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczelnie te sprawują patronaty naukowe nad Konkursem i są fundatorami indeksów na wybrane kierunki studiów. Po eliminacjach pisemnych, na które składało się 45 pytań testowych, siedmiu uczestników uzyskało nominację do finału ustnego. W ostatniej części biblijnych „zmagań” młodzi odpowiadali na 3 wybrane, spośród 72, pytania. Najlepsza okazała się Renata Winiarska z diecezji tarnowskiej. Drugie miejsce zajęła Beata Mrzewka z archidiecezji częstochowskiej, a trzecie - Marek Czeżyk z diecezji siedleckiej. Oprócz indeksów laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez organizatora Konkursu, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Inco Veritas S.A., a także książki i upominki ofiarowane przez Instytut Wydawniczy PAX, Edycję św. Pawła i Tygodnik Katolicki „Niedziela”.
Specjalne wyróżnienia z rąk Księdza Prymasa otrzymały: katechetka Maria Gąsowska z diecezji łomżyńskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem, która od 10 już lat przygotowuje uczniów do Konkursu Biblijnego, i s. Brygida Karwowska, której uczennica 6. raz znalazła się w ścisłym finale. Dla nich prenumeratę pism ufundowały redakcje miesięczników: „Katecheta” i „Wychowawca”.
Tradycyjnie już po zmaganiach finałowych kard. Józef Glemp zadał trzy przygotowane przez siebie pytania pozakonkursowe. Pytał np. o to, jakie potrawy spożywano w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy czy po co w świątyni obecni byli bankierzy. Z wielkim uznaniem Ksiądz Prymas odniósł się do poprawnych odpowiedzi, których udzielili młodzi.
Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, podkreślił, że wszyscy, którzy wzięli udział w Konkursie, są zwycięzcami, bo sięgnęli po Księgę, która ma prowadzić nas do wiary ubogacającej i wypełniającej nasze życie i do patrzenia z ufnością, że kiedyś dojdziemy do Domu Ojca. - Niech ta Księga wypełnia w pełni wasze życie - życzył młodym Przewodniczący.
Finał rozpoczęło nabożeństwo adoracji Słowa Bożego, które prowadził 8 czerwca ks. Bogusław Zeman, paulista. Kapłan przypomniał, że miłość do Słowa Bożego to nie emocjonalny związek z jakimś starożytnym tekstem, ale więź z żywym Bogiem, który mieszka w słowie i który sam stał się dla nas Wcielonym Słowem. Młodzi modlili się o rozpalenie na nowo tej Miłości. Przepraszali za wszystkich, którzy zaniedbują lekturę Słowa Bożego, i za brak należnego starania, aby Słowo dobrze poznać i rozumieć. Prosili o dobre rozumienie Słowa, aby Nim kształtować swoje życie. Wyjątkowym momentem nabożeństwa było ucałowanie przez każdego z uczestników Pisma Świętego na znak wyboru Jezusa i słuchania Jego głosu.
Sporym wydarzeniem był dla młodych koncert zespołu „Przecinek” z Raciborza, który nie tylko śpiewał, ale także prowadził dialog z młodzieżą o wierze i o tym, co to znaczy być dziś chrześcijaninem. Wieczorny Apel przed bazyliką Niepokalanej wokół pomnika o. Maksymiliana Kolbego poprowadził o. Stanisław Piętka, gwardian Franciszkanów. Do późnych godzin trwała modlitwa śpiewem i zabawą.
W tym roku treścią zmagań konkursowych były Ewangelie Synoptyczne. Uczestnicy finału zostali wyłonieni w dwóch etapach: szkolnym i diecezjalnym. W XIII Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym w eliminacjach szkolnych udział wzięło prawie 24 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dziełu od początku patronuje Prymas Polski kard. Józef Glemp.
W przyszłym roku tematem XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej będą pisma Janowe, a więc: Ewangelia (ze wstępem i przypisami), Listy i Apokalipsa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję