Reklama

Biblijny finał

„Poznawanie Ewangelii jest wielkim obowiązkiem wszystkich złączonych z Jezusem przez chrzest” - powiedział 9 czerwca br. w Niepokalanowie Prymas Polski. Kard. Józef Glemp przewodniczył finałowi XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W dwudniowych zmaganiach wzięło udział ponad 120 reprezentantów wszystkich polskich diecezji

Podczas Mszy św. celebrowanej w bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask kard. Józef Glemp podkreślił, że „naszym obowiązkiem jest poznawanie Słowa, którym jest Jezus Słowo Wcielone”. Reflektowanie Słowa i studiowanie Go Prymas Polski określił jako wielkie zadanie nam postawione. Ksiądz Prymas zachęcał, byśmy w poznawaniu Słowa i ukochaniu Go naśladowali św. o. Maksymiliana Kolbego, który nie lękał się i swoim życiem pokazał, że Miłość zawarta w Słowie jest silniejsza od złości i nienawiści. Kaznodzieja podziękował młodym za wielki wysiłek i czas poświęcony poznawaniu Ewangelii i udział w Konkursie Biblijnym. W czasie Eucharystii młodzież modliła się szczególnie w intencji młodych Polaków, by pozostali wierni Bogu i Kościołowi.
Po Mszy św. kard. Glemp zasiadł w komisji konkursowej wspólnie z profesorami biblistyki: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczelnie te sprawują patronaty naukowe nad Konkursem i są fundatorami indeksów na wybrane kierunki studiów. Po eliminacjach pisemnych, na które składało się 45 pytań testowych, siedmiu uczestników uzyskało nominację do finału ustnego. W ostatniej części biblijnych „zmagań” młodzi odpowiadali na 3 wybrane, spośród 72, pytania. Najlepsza okazała się Renata Winiarska z diecezji tarnowskiej. Drugie miejsce zajęła Beata Mrzewka z archidiecezji częstochowskiej, a trzecie - Marek Czeżyk z diecezji siedleckiej. Oprócz indeksów laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez organizatora Konkursu, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Inco Veritas S.A., a także książki i upominki ofiarowane przez Instytut Wydawniczy PAX, Edycję św. Pawła i Tygodnik Katolicki „Niedziela”.
Specjalne wyróżnienia z rąk Księdza Prymasa otrzymały: katechetka Maria Gąsowska z diecezji łomżyńskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem, która od 10 już lat przygotowuje uczniów do Konkursu Biblijnego, i s. Brygida Karwowska, której uczennica 6. raz znalazła się w ścisłym finale. Dla nich prenumeratę pism ufundowały redakcje miesięczników: „Katecheta” i „Wychowawca”.
Tradycyjnie już po zmaganiach finałowych kard. Józef Glemp zadał trzy przygotowane przez siebie pytania pozakonkursowe. Pytał np. o to, jakie potrawy spożywano w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy czy po co w świątyni obecni byli bankierzy. Z wielkim uznaniem Ksiądz Prymas odniósł się do poprawnych odpowiedzi, których udzielili młodzi.
Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, podkreślił, że wszyscy, którzy wzięli udział w Konkursie, są zwycięzcami, bo sięgnęli po Księgę, która ma prowadzić nas do wiary ubogacającej i wypełniającej nasze życie i do patrzenia z ufnością, że kiedyś dojdziemy do Domu Ojca. - Niech ta Księga wypełnia w pełni wasze życie - życzył młodym Przewodniczący.
Finał rozpoczęło nabożeństwo adoracji Słowa Bożego, które prowadził 8 czerwca ks. Bogusław Zeman, paulista. Kapłan przypomniał, że miłość do Słowa Bożego to nie emocjonalny związek z jakimś starożytnym tekstem, ale więź z żywym Bogiem, który mieszka w słowie i który sam stał się dla nas Wcielonym Słowem. Młodzi modlili się o rozpalenie na nowo tej Miłości. Przepraszali za wszystkich, którzy zaniedbują lekturę Słowa Bożego, i za brak należnego starania, aby Słowo dobrze poznać i rozumieć. Prosili o dobre rozumienie Słowa, aby Nim kształtować swoje życie. Wyjątkowym momentem nabożeństwa było ucałowanie przez każdego z uczestników Pisma Świętego na znak wyboru Jezusa i słuchania Jego głosu.
Sporym wydarzeniem był dla młodych koncert zespołu „Przecinek” z Raciborza, który nie tylko śpiewał, ale także prowadził dialog z młodzieżą o wierze i o tym, co to znaczy być dziś chrześcijaninem. Wieczorny Apel przed bazyliką Niepokalanej wokół pomnika o. Maksymiliana Kolbego poprowadził o. Stanisław Piętka, gwardian Franciszkanów. Do późnych godzin trwała modlitwa śpiewem i zabawą.
W tym roku treścią zmagań konkursowych były Ewangelie Synoptyczne. Uczestnicy finału zostali wyłonieni w dwóch etapach: szkolnym i diecezjalnym. W XIII Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym w eliminacjach szkolnych udział wzięło prawie 24 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dziełu od początku patronuje Prymas Polski kard. Józef Glemp.
W przyszłym roku tematem XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej będą pisma Janowe, a więc: Ewangelia (ze wstępem i przypisami), Listy i Apokalipsa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 lat temu zmarł ks. Grzegorz Ułamek, częstochowski duszpasterz środowisk twórczych

2020-07-07 11:27

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

ks. Grzegorz Ułamek

duszpasterz środowisk twórczych

archiwum Niedzieli

Ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie, zginął tragicznie 15 lat temu, 7 lipca 2005 r. we Włoszech. Msza św. w rocznicę śmierci kapłana została odprawiona m.in. w kaplicy pw. Matki Słowa i św. Jana Pawła II w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Również w intencji zmarłego tragicznie duszpasterza środowisk twórczych zostanie odprawiona Msza św. w niedzielę 12 lipca w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej.

Ks. Grzegorz Ułamek urodził się 26 marca 1973 r. w Pankach. Mieszkał i kształtował swoje powołanie w parafii św. Józefa we Wręczycy Wielkiej. Ukończył Zespół Szkół Rolniczych w Złotym Potoku. Już jako uczeń szkoły średniej był zaangażowany w działalność ewangelizacyjną i kulturalną, m.in. w ramach Ruchu Światło-Życie oraz w edycjach Festiwalu Piosenki Religijnej Exodus.

Po maturze studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w latach w latach 1993-99. Już jako kleryk prowadził w Seminarium koło literackie i wieczory z poezją. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Stanisława Nowaka w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 22 maja 1999 r. Pracował jako wikariusz w parafiach: św. Marii Magdaleny w Radomsku, św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników w Częstochowie oraz św. Józefa w Częstochowie. W 2002 r. został mianowany duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej. W Radomsku stworzył Teatr Garncarza i duszpasterstwo akademickie „Na Progu”. Współpracował z Magazynem Muzycznym RUaH i krakowską „Drogą”. Jako duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie współpracował z placówkami kulturalnymi w mieście z: Teatrem im. Adama Mickiewicza, Filharmonią Częstochowską i Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Ks. Ułamek studiował dziennikarstwo na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2000-2002). Przygotowywał rozprawę doktorską z zakresu socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pracował też w Zespole Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Współpracował na stałe z kilkoma redakcjami, m.in. magazynem muzycznym „RUaH”, tygodnikiem „Niedziela”, krakowską „Drogą”, „Gazetą Radomszczańską”. Napisał kilka książek, popularnych zwłaszcza wśród młodzieży: „Z tej strony słońca” (1993), „Pięć okien” (2002) – książka ta jest zapisem rozmów z Janem Pospieszalskim, Muńkiem Staszczykiem, bp Janem Chrapkiem, Januszem Yaniną Iwańskim, ks. Waldemarem Sondką, „Stojąc na palcach” (2002), „Suplement wielkopostny” (2003), „Dla nas i całego świata” (2003) oraz „Różaniec nasz współczesny” – rozważanie na Rok Różańca (2003). Był w trakcie opracowywania Abecadła Muzyki Chrześcijańskiej.

Ks. Grzegorz Ułamek jako duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji częstochowskiej organizował liczne imprezy kulturalne, w tym Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie. Stworzył także internetowy portal kulturalny, program radiowy „Okno na Kulturę” oraz „Zaduszki Artystyczne”.

Uprawiał sport: lubił zjeżdżać na nartach, wędrować po górach, jeździć na rowerze, pasjonował się nurkowaniem.

CZYTAJ DALEJ

Dwa kolejne zwycięstwa Igi Świątek w Montreux

2020-07-07 22:09

[ TEMATY ]

tenis

Bruno Girin / Foter.com / CC BY-SA

Iga Świątek odniosła w sobotę dwa zwycięstwa w turnieju pokazowym w Montreux. Najpierw gładko pokonała Leonie Kueng 6:1, 6:0, a następnie Jil Teichmann 6:3, 5:7, 10-3. Obie jej rywalki pochodzą ze Szwajcarii i zajmują niższe miejsca w światowym rankingu tenisistek.

Są to pierwsze mecze 19-letniej warszawianki po trwającej ponad cztery miesiące przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W piątek turniej zainaugurowała zwycięstwem nad inną reprezentantką gospodarzy Conny Perrin 6:0, 6:0.

Świątek, która w czerwcu pisała maturę, obecnie zajmuje 49. miejsce w rankingu WTA. Z Kueng (155. w zestawieniu WTA) zna się bardzo dobrze, bo pokonała ją przed dwoma laty w juniorskim finale Wimbledonu.

Łącznie w szczęśliwym dla niej Montreux (wygrała tam turniej ITF w 2018 roku) rozegra pięć meczów. Dwa ostatnie zaplanowane są na niedzielę.

Do rywalizacji w cyklu WTA Świątek ma wrócić w turnieju przeniesionym z Cincinnati do Nowego Jorku (21-28 sierpnia). Dzień po jego zakończeniu na tych samych obiektach rozpocznie się wielkoszlemowy US Open. (PAP)

mar/ cegl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję