Reklama

Żyć bezpiecznie

Niedziela częstochowska 44/2002

Przestępstwo rozboju jest stale obecne w policyjnych statystykach, stanowiąc znaczny odsetek (około 20% wszystkich przestępstw kryminalnych) W okresie 9 miesięcy 2002 r. zaistniało 396 przypadków rozboju i wymuszenia rozbójniczego. Specyfika rozboju sprawia, że często dochodzi do jego popełnienia okazjonalnie. Od początku 2002 r. stwierdzono 34 takie przestępstwa.
W okresie od 1 stycznia br. do 30 września w KMP w Częstochowie przestępstwa rozboju i kradzieży rozbójniczej (396 przypadków) w poszczególnych komisariatach policji kształtowały się następująco: 85 - KP I, 149 - KP II, 75 - KP III, 47 - KP IV. Łącznie na terenie Częstochowy - 356 zdarzeń. 24 rozboje odnotowano w rejonie działania Komisariatu Policji Kłomnice, 10 w KP Poczesna, 4 w KP Blachownia, natomiast 2 na terenie KP Koniecpol.
W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku nastąpił wzrost takich przestępstw, szczególnie w rejonie działania KP II i KP III oraz KP Poczesna. Bezpieczniejsze stały się natomiast dzielnice leżące w zasięgu działania KP I i KP IV, a także tereny KP Koniecpol.
Największą liczbę rozbojów odnotowano w Częstochowie w ciągu Al. NMP oraz w rejonie tzw. "Kwadratów" (róg Al. Wolności i Al. NMP), Al. Niepodległości, Wojska Polskiego, Pokoju, na ul. Armii Krajowej, Dekabrystów, Akademickiej, w dzielnicy "Północ" (okolice placówek handlowych czynnych do późnych godzin nocnych), ul. 11 Listopada, Bohaterów Katynia, Jesiennej, Jagiellońskiej, Mickiewicza, Słowackiego, Botanicznej, Piłsudskiego, Warszawskiej, na Placu Daszyńskiego.
Specyfika rozboju sprawia, że często dochodzi do jego popełnienia okazjonalnie. Sprawca rozboju nie musi wykazywać się wielkim sprytem - korzysta ze sprzyjających okoliczności (często sami je stwarzamy) i działa brutalnie. Czynnikiem sprzyjającym popełnieniu takich przestępstw jest brak ostrożności i lekkomyślność pokrzywdzonego. Kobiety i osoby starsze są najbardziej narażone na atak przestępcy. Z policyjnych statystyk wynika, że sprawcami rozbojów są najczęściej mężczyźni w wieku 17-20 lat. Dużą grupę (59 osób) stanowią nieletni sprawcy. W tym roku dokonali oni 79 rozbojów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję