Reklama

Polska

Prymas Polski: chcemy wraz ze skrzywdzonymi dźwigać ich krzyż

„Dramat wykorzystania zakrywa przed skrzywdzonymi oblicze Boga pełne miłości” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, rozpoczynając w katedrze gnieźnieńskiej drogę krzyżową w dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania małoletnich. Dzień ten obchodzony jest w Kościele w Polsce w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W tym roku odbył się po raz siódmy.

[ TEMATY ]

prymas Polski

wykorzystywanie

małoletni

Karol Porwich/Niedziela

„Dramat wykorzystania zakrywa przed skrzywdzonymi oblicze Boga pełne miłości. Jakże trudno sercu przepełnianemu tym ogromnym bólem uwierzyć, że Bóg jest po jego stronie, i że może liczyć na towarzyszenie i wsparcie wspólnoty Kościoła. To jest doświadczenie krzyżowej drogi, na którą wraz z Chrystusem weszły osoby zranione. Chcemy na tej drodze i my towarzyszyć, chcemy wraz z nimi dźwigać ten krzyż, chcemy ich cierpienie zanurzyć w tajemnicy męki naszego Zbawiciela” - mówił na początku modlitwy abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, przewodniczył wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej nabożeństwu drogi krzyżowej i Mszy św. w intencji osób skrzywdzonych i wykorzystanych. Homilię wygłosił ks. Wojciech Rzeszowski, psycholog i terapeuta, delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. W swoim słowie podzielił się osobistym doświadczeniem pracy i towarzyszenia osobom skrzywdzonym.

„Poproszono mnie kiedyś o refleksję nad pełnioną już od kilku lat posługą biskupiego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Napisałem wówczas krótkie świadectwo, któremu nadałem tytuł: ksiądz w piekle. Wiem, brzmi to dziwnie. Ksiądz w piekle? Tytuł jest metaforą, jednak niedaleką od rzeczywistości” - przyznał ks. Rzeszowski tłumacząc, że piekło oznacza tu nie tyle miejsce, co stan ducha, a niekiedy i całego życia.

„Wiele razy miałem okazję spotykać osoby zranione w Kościele - kontynuował. - Często byłem pierwszą osobą, która mogła usłyszeć i poznać ich bolesną historię. Właśnie wtedy czułem się jak w piekle. Byłem przygnieciony ciężarem ich cierpienia, ilością smutku, bezradności, poczucia brudu i zła, samotnie przeżywanego bólu, o którym zazwyczaj nikt inny nie wie. Było to dla mnie trudne, ale jednak chwilowe. Uczestniczyłem w cierpieniu innych, chciałem im pomóc, ale nie nosiłem w swoim ciele ich ran. Oni nosili je przez całe życie i nie mogli się od nich uwolnić” - mówił kapłan.

Reklama

Ks. Rzeszowski podkreślił, że cierpienie spowodowane wykorzystaniem seksualnym nie jest chorobą, jak choćby depresja, z którą również w swojej posłudze miał kontakt. To konsekwencja doznanej krzywdy, tym boleśniejsza, gdy zadaje ją ktoś, komu się wierzy i ufa, bo reprezentuje samego Boga. „Dlatego ważne są takie dni, jak dziś” - podkreślił ks. Rzeszowski.

„Pragniemy podejmować modlitwę wynagradzającą za grzechy dokonane w Kościele, modlić się o nawrócenie i przebaczenie, a jednocześnie wyrazić naszą troskę i szacunek wobec osób zranionych. Chcemy im powiedzieć: wiemy, że jesteście pośród nas, choć nie wszystkich znamy. Przeczuwamy wasze cierpienie, mamy dla niego szacunek i otaczamy was modlitwą, w której prosimy miłosiernego Boga, by uzdrowił wasze rany. Jesteśmy gotowi wyjść wam na spotkanie i być razem z wami” - zapewnił ks. Rzeszowski.

W modlitwie uczestniczyli wierni świeccy, osoby konsekrowane, klerycy i wychowawcy seminarium duchownego oraz gnieźnieńscy kapłani z biskupem Radosławem Orchowiczem.

Podczas Mszy św. modlono się także o za naród ukraiński doświadczający agresji rosyjskiej, aby obronił swoją niepodległość i zaznał upragnionego pokoju.

Transmisja drogi krzyżowej i Mszy św. dostępna na www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl

2023-02-24 20:11

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błażej Kmieciak: bez wyjaśnienia przeszłości przypadków wykorzystania seksualnego Kościół nie odbuduje zaufania

[ TEMATY ]

wykorzystywanie

Adobe Stock

Wysłuchanie osób skrzywdzonych jest czymś niezwykle istotnym i Kościół ma tu ogromne zasługi. Ale bez wyjaśnienia przeszłości, bez wyjaśnienia tego, co kryje się pod enigmatycznymi komunikatami Stolicy Apostolskiej, która zajmuje się takim, a nie innym hierarchą, nigdy nie zostanie w pełni zbudowane zaufanie do instytucji, która chce wspierać osoby skrzywdzone – mówił prof. Błażej Kmieciak z Państwowej Komisji ds. Pedofilii w czasie wykładu o watykańskiej instrukcji ws. wyjaśnienia przypadków pedofilii, jaki wygłosił w ramach Wiosennej Szkoły Bioetyki.

Dr hab. Błażej Kmieciak, prof. UM w Łodzi w ramach Wiosennej Szkoły Bioetyki wygłosił wykład „Watykańska instrukcja ws. wyjaśnienia przypadków pedofilii. Koniec współpracy, czy też początek?”, który Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki udostępniła właśnie w serwisie YouTube.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: 8 maja ma ruszyć proces w sprawie śmiertelnego pobicia zakonnika

2023-03-31 08:19

[ TEMATY ]

proces

Adobe Stock

8 maja w Sądzie Okręgowym w Siedlcach ma ruszyć proces w sprawie śmiertelnego pobicia zakonnika - dowiedziała się PAP. Rafał J., który zaatakował franciszkanina, będzie odpowiadać przed sądem za jeszcze jedno zabójstwo, dwa usiłowania zabójstw oraz spowodowanie uszkodzenia ciała jednej osoby.

W grudniu ubiegłego roku Sądu Okręgowego w Siedlcach skierowany został akt oskarżenia przeciwko Rafałowi J. Jak informowała siedlecka prokuratura okręgowa, mężczyzna został oskarżony o pięć przestępstw.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Tydzień jest czasem próby

2023-03-31 13:32

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Tydzień wprowadza nas w śmierć Jezusa. Ona jest tematem przewodnim tych dni. Jest białą czy czarną „panią” tego czasu. Panuje nad wszystkim, nad wszystkimi naszymi myślami, pragnieniami, planami… wszak wszystko znajduje swoje zwieńczenie w śmierci. Jezus „wchodzi” w nią, w sam jej środek, pozwala się jej objąć, oddaje się w jej władanie, aby następnie zadać jej śmiertelny cios.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję