Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy uczestnicząc w Eucharystii naprawdę w Niej uczestniczymy całym sobą, umysłem, sercem?

Rozważania do Ewangelii J 8, 51-59.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Czwartek, 30 marca 2023. Wielki Post

• Rdz 17, 3-9 • Ps 105, 4-5.6-7.8-9 • J 8, 51-59

Jezus powiedział do Żydów: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki». Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy, a Ty mówisz: „Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki”. Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?» Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: „Jest naszym Bogiem”, ale wy Go nie znacie. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowo Jego zachowuję. Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień, ujrzał go i ucieszył się». Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem». Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni.

To już ostatni zwykły czwartek przez świętami zmartwychwstania Pańskiego. Kolejny czwartek, to już Wielki, a więc początek Triduum Paschalnego. Do świąt Wielkiej Nocy pozostało jeszcze tylko niewiele ponad tydzień. Zatem czasu mało, więc warto jeszcze dokończyć porządki, zarówno w naszych sercach, jak i na zewnątrz w naszym otoczeniu. Trzeba zadbać o to, aby na święta wszystko było gotowe, byśmy potem mogli je spędzić w obecności Jezusa – Księcia Pokoju, wspólnie z bliskimi – siostrami, braćmi. Śledząc kolejno bieg wydarzeń, opisanych w Nowym Testamencie, można zauważyć, że początkowo Jezus chodził i nauczał bez większych przeszkód, a potem coraz częściej dochodziło do konfliktów z Żydami. W końcu konflikty stały się tak ostre, że, jak mówi dzisiejsza Ewangelia: Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni. Zobaczmy więc, co spowodowało taką ostrą reakcję słuchaczy Jezusa. Co takiego chciał im przekazać – a ponieważ Jego nauka jest ponadczasowa – to co też nam Jezus chce przekazać? Czy przyjmiemy Jego naukę z pokorą, czy wywoła ona w nas bunt, podobnie jak niegdyś u Żydów? Przecież i w dzisiejszych czasach wielu buntuje się przeciw stanowisku Kościoła w różnych sprawach, a więc tak naprawdę buntuje się przeciw nauczaniu Jezusa. W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wiek». Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy, a Ty mówisz: „Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki”». Myślę, że większość z nas uważa, że zna naukę Jezusa, że ją zachowuje, więc chyba słusznie jesteśmy przekonani, że nie zaznamy śmierci, będziemy żyć wiecznie, że będziemy zbawieni i spotkamy się w niebie, mimo że czasem grzeszymy. Jezus pozostawił nam w swoim Kościele sakramenty święte. Tylko czy z nich należycie, tzn. zgodnie z nauką Chrystusa, korzystamy? Czy mamy odwagę stanąć w prawdzie Ewangelii przed sobą, przed Panem Bogiem, przed kapłanem w konfesjonale? Czy uczestnicząc w Eucharystii naprawdę w Niej uczestniczymy całym sobą, umysłem, sercem, wolą? Czy przyjmując Komunię Świętą, zawsze staramy się przyjąć Jezusa jak kogoś bardzo bliskiego, kochanego, a zarazem wielkiego Boga, godnego chwały i czci? Czy potem Eucharystia ma wpływ na nasze życie codzienne?

Reklama

Wracając do Ewangelii, czytamy dalej o reakcji Żydów na omawiane przed chwilą słowa Jezusa: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. (…) Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?» Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: „Jest naszym Bogiem”, ale wy Go nie znacie. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowo Jego zachowuję».

Reklama

Nieprzypadkowo cytuję tak długi fragment Ewangelii, gdyż warto z niego czerpać przykład wówczas, gdy przyjdzie nam głosić Ewangelię trudnym słuchaczom, a przecież głównie o takich chodzi. Przecież, jak powiedział Jezus: Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie trzeba więc przekonywać do wiary w Boga, do Kościoła tych, którzy wierzą i uczestniczą już w życiu Kościoła. Z nimi możemy sobie tylko spokojnie podyskutować i z przyjemnością umacniać naszą wiarę.

Podziel się cytatem

Reklama

Zobaczmy teraz, jak przebiegał dialog Jezusa z niepokornymi, zadufanymi w sobie Żydami. Otóż, przede wszystkim, Jezus słuchał uważnie i spokojnie, krok po kroku odpowiadał na zarzuty swych rozmówców. A jakże dziś trudno o słuchanie, a jeszcze gorzej o przyjmowanie słów drugiej osoby. Jakże często nawet sądy wydają niesprawiedliwe, krzywdzące i jeśli wszystko im pasuje, to już nie potrafią słuchać, nie potrafią przyjąć, że jednak oskarżona osoba mówi prawdę, że jest niewinna. Nie potrafią się też wczuć w sytuację osoby, która traci wszystko tylko dlatego, że ktoś ją fałszywie oskarżył, a potem bezwzględnie przyjęto logiczny ciąg myślowy, który powstał w głowach tych, którzy są władni wydać wyrok. Dokładnie jak w przypadku Jezusa. Pozornie wszystko pasuje. Abraham umarł, choć był wielkim autorytetem, a tu przychodzi Jezus – Syn cieśli z Nazaretu i mówi, że można żyć wiecznie, pod warunkiem zachowania Jego nauki. Potem jeszcze mówi o spotkaniu Abrahama, który dawno nie żyje, i podobnie niewiarygodne rzeczy. Jeśli im w głowach się to nie mieści, to już nie potrafią się zastanowić, przemyśleć, że może jednak coś tak niezwykłego może się zdarzyć, to oni bezmyślnie wydają diagnozę: jest opętany, a potem żeby skutecznie zamknąć usta Jezusowi, chcą Go kamienować. Głosząc Ewangelię, trzeba uważnie słuchać i konsekwentnie, spokojnie argumentować, a jeśli ktoś naprawdę wcześniej już doświadczył cudów w swym życiu, to nie zamykać mu ust, pochopnie nie uznawać za wariata, lecz zastanowić się, czy rzeczywiście Bóg działa w życiu tego konkretnego człowieka. Zawsze trzeba kierować się przykazaniem miłości Boga i bliźniego, aby przez naszą dobroć, inni mogli doświadczyć dobroci Boga.

A.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-18 11:04

Ocena: +27 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedyny, umiłowany Syn

Niedziela podlaska 9/2015, str. 1

[ TEMATY ]

rozważania

Bożena Sztajner/Niedziela

„Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jaki ci wskażę”
(Rdz 22, 2)

CZYTAJ DALEJ

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2023-06-08 15:31

[ TEMATY ]

Boże Ciało

dywan z kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Poza Spycimierzem tradycja układania w Boże Ciało kwietnych dywanów kultywowana jest także na Opolszczyźnie – w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Piękne kompozycje kwiatowe, układane rokrocznie w tych parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów, wpisaną w niematerialne dziedzictwo kulturowe.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Pożary pustoszą lasy na zachodzie i wschodzie kraju, w Kolumbii Brytyjskiej i Quebecu

2023-06-09 16:59

[ TEMATY ]

pożar

Kanada

PAP/COMMUNICATIONS NOVA SCOTIA HANDOUT

Gaszenie pożaru

Gaszenie pożaru

Pożary lasów rozprzestrzeniły się w piątek w zachodniej prowincji Kanady - Kolumbii Brytyjskiej, podczas gdy wciąż nie udało się ugasić ognia trawiącego lasy w położonym na wschodzie Kanady Quebecu. Ponad 13 tysięcy ewakuowanych nie może nadal wrócić do domów. Kraj przeżywa najgorszy w historii początek sezonu pożarów.

Temperatury w niektórych częściach Kolumbii Brytyjskiej przekroczyły w tym tygodniu 30 stopni Celsjusza - niemal 10 stopni powyżej średniej sezonowej - podkreśliła agencja Reutera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję