Reklama

Kadzidło

Uroczystość w Zespole Szkół Powiatowych

"Poświęcenie gmachu szkoły czy części integralnie z nią złączonej - dla chrześcijanina to akt szczególnej wdzięczności Bogu za dar pracy rąk i umysłów ludzkich służący dobru człowieka, w tym wypadku służący naszemu dziecku, naszej młodzieży. (...) Wychowanie w systemie chrześcijańskim jest wychowaniem do miłości, (...) w której kryją się inne cnoty moralne i społeczne: sprawiedliwość, odwaga, pokora, szacunek, prawdomówność. (...)" - powiedział m.in. bp Tadeusz Zawistowski podczas Mszy św. z okazji poświęcenia nowego segmentu Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle. W uroczystym otwarciu wzięli udział gospodarze gminy Kadzidło i powiatu ostrołęckiego, radni, marszałek województwa mazowieckiego przedstawiciele ostrołęckiej delegatury kuratorium oświaty, związki zawodowe, ks. prał. Marian Niemyjski.
Jerzy Dobek, marszałek województwa mazowieckiego, przekazał na ręce Apolonii Dymerskiej, dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych, klucz - symbol środków finansowych przekazanych na rzecz rozbudowy szkoły. Bp Tadeusz Zawistowski dokonał poświęcenia krzyży do sal ufundowanych przez księży, poświęcił nową część budynku szkolnego oraz pobłogosławił jej uczniów i pedagogów.
W powiecie ostrołęckim w ostatnim czasie oddano do użytku osiem zespołów szkół, w tym szkołę w Kadzidle. W czasach, gdy zamykane są szkoły - w tym powiecie podejmuje się nowe inwestycje, aby zapewnić dzieciom i młodzieży ze wsi lepszy start w dorosłe życie. W Zespole Szkół Powiatowych 21 nauczycieli wykłada dla 366 uczniów (w ubiegłym roku było ich 239), ale liczba ta może się zwiększyć nawet o 200 słuchaczy ze względu na doskonałe możliwości lokalowe oraz różnorodną ofertę nauki skierowaną do uczniów. Zgodnie z wcześśniejszą obietnicą marszałka województwa mazowieckiego, byłego wojewody ostrołęckiego, oczekuje się utworzenia na terenie szkoły filii jednej z wyższych uczelni.
Marzeniem nieżyjącej byłej dyrektor szkoły Hanny Sokołowskiej - jak podkreśliła obecna Dyrektor szkoły - była poprawa warunków nauki uczniów w starym budynku: "W czasach, gdy na wsiach stoją pięknie urządzone domy, trudno oczekiwać, że młodzież wybierze szkołę z tak złymi warunkami. Najgorętszym moim życzeniem jest, aby jubileusz 40-lecia był obchodzony w szkole na miarę XX wieku". Marzenie to ziściło się. Jubileusz 40-lecia szkoły przypadający w 1999 r. obchodzili już w nowym gmachu szkolnym, a drugi segment oddano do użytku w br. W przyszłości gospodarze gminy planują wybudowanie kompleksu sportowego z kortami i basenami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję