Reklama

Sieradz

Odpust Matki Bożej Różańcowej

Niedziela włocławska 44/2002

Tegoroczny odpust Matki Bożej Różańcowej w kościele przy klasztorze podominikańskim w Sieradzu upłynął pod hasłem powrotu do początków. Do początku swego kapłaństwa, mającego miejsce właśnie w Sieradzu, nawiązał przewodniczący Mszy św. bp Stanisław Gębicki. Dodał też, że odpust w świątyni podominikańskiej - tu, gdzie tak bardzo propagowano modlitwę różańcową - tworzy szczególną specyfikę uroczystości.
Ksiądz Biskup rozpoczął kazanie od słów Papieża Jana Pawła II, wzywających do ponownego odkrycia piękna i głębi modlitwy różańcowej. Różaniec - kontynuował Ksiądz Biskup - jest dokonywaną oczami Maryi próbą kontemplacji Oblicza Jezusa. Jest także odpowiedzią na wezwanie wypłynięcia na głębię. Bp Gębicki zwrócił również uwagę na aktualność modlitwy różańcowej w intencji pokoju na świecie. Przypomniał o nieustannie ponawianym apelu Jana Pawła II do podjęcia modlitwy w intencji pokoju, ponieważ tylko Bóg może wpłynąć na serca ludzkie, by pragnęły pokoju. Kaznodzieja, analizując różne sytuacje w dziejach Kościoła i Ojczyzny, wskazywał na aktualność modlitwy różańcowej: "Różaniec jest zawsze na czasie: zawsze młody, bo Bóg jest młody". Wskazał też na głębię owej modlitwy: "Wielka teologia zawarta jest w prostym różańcowym podręczniku". Kazanie zakończyło wezwanie do odpowiedzialności za naszą Matkę-Ojczyznę i prośba skierowana do Maryi, by zaniosła nasze wołanie przed tron Boga i wstawiała się za nami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję