Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Pola Nadziei

    Nadchodzi wiosna, a z nią czas nadziei. Pierwsze żonkile przypominają o akcji Pola Nadziei, która po raz 26 odbywa się w Krakowie!

plakat organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Każda droga ma swój kres,

a my na końcu twojej będziemy razem z Tobą…”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

/Hospicjum Matki Teresy w Bardejowie, 2010/

    Słowa te oddają, czym jest HOSPICJUM. Subtelnie i prawdziwie wyrażają także to, co nieuchronne, a jednak przez nas wypierane. Życie jest drogą, która ma swój początek i kres. Na drodze ważne jest spotkanie, bo przecież nie da się wędrować w samotności, zwłaszcza gdy droga zmierza ku końcowi i coraz ciężej stawiać kolejne kroki. Wtedy dobrze się zatrzymać w bezpiecznym miejscu i usłyszeć: „Nie bój się, jesteśmy tu dla Ciebie, w tym trudzie BĘDZIEMY RAZEM”.

    Takim miejscem od ponad 40 lat stara się być Hospicjum św. Łazarza. Tutaj chorym, w niełatwym czasie choroby i odchodzenia, towarzyszą pracownicy i wolontariusze, otaczając wsparciem również rodzinę pacjenta. Pomoc medyczna, psychologiczna, socjalna i duchowa ofiarowywana jest nieodpłatnie na oddziale stacjonarnym i w domu chorego. Nie byłoby to możliwe bez pomocy tysięcy ludzi, chcących wspierać pracę domu hospicyjnego. Teraz ta pomoc jest szczególnie potrzebna, gdyż w rzeczywistości, będącej wynikiem pandemii oraz ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego, coraz trudniej odnaleźć się również Hospicjum. Nadchodzi wiosna, a z nią czas nadziei. Pierwsze żonkile przypominają o akcji Pola Nadziei, która już po raz 26 odbywa się w Krakowie oraz o sile solidarności sprawiającej, że ludzie chcą BYĆ RAZEM, zwłaszcza gdy jest najtrudniej.

    Szczegółowe informacje o 26. akcji Pola Nadziei, która rozpoczyna się w najbliższą niedzielę 12 marca i potrwa do 28 maja, wraz z programem dla szkół na: www.polanadziei.pl.

2023-03-10 21:53

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

125 lat krzyża na Giewoncie

2026-07-09 10:18

[ TEMATY ]

Giewont

Agata Kowalska

Dokładnie 125 lat temu, 9 lipca 1901 roku, na tatrzańskim Giewoncie (1895 m n.p.m.) stanął krzyż. Inicjatorem przedsięwzięcia był był ówczesny proboszcz Zakopanego ks. Kazimierz Kaszelewski. Metalowy krzyż, który miał stanąć na Giewoncie zamówiono w fabryce Góreckiego w Krakowie, a pod Tatry przywieziono go koleją.

Przed wyekspediowaniem metalowych elementów z Krakowa do Zakopanego, krzyż zmontowano na terenie Zakładu Artystyczno-Ślusarskiego J. Goreckiego i Spółki w Krakowie, przy ul. Św. Wawrzyńca 26. Został on wówczas po raz pierwszy sfotografowany, a do montażu monumentu przystąpiono 13 czerwca 1901 r.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Powołania kapłańskie w Europie: wzrost we Francji, kryzys w Niemczech

2026-07-09 16:17

[ TEMATY ]

Europa

Francja

Niemcy

powołania kapłańskie

Vatican Media

Najnowsze dane dotyczące powołań kapłańskich w Europie przedstawiają zróżnicowany obraz katolicyzmu. Podczas gdy Niemcy nadal borykają się z jednym z najgłębszych kryzysów powołań w swojej współczesnej historii, we Francji widać nieoczekiwane oznaki odnowy religijnej, a we Włoszech pojawia się nowe pokolenie seminarzystów, których profil podważa utrwalone od dawna stereotypy dotyczące kapłaństwa.

Dane zebrał portal Zenit. We Francji w tym roku, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, święcenia kapłańskie przyjęło 84 mężczyzn - o pięciu więcej niż w 2025 r. Spośród nich 66 zostało wyświęconych dla diecezji, a 18 wstąpiło do zgromadzeń zakonnych. Jednocześnie obserwuje się znaczny wzrost liczby nawróceń osób dorosłych. W okresie Wielkanocy 2025 r. Kościół we Francji udzielił chrztu około 17,7 tys. katechumenów - 10,3 tys. dorosłym i 7,4 tys. nastolatkom - co stanowi wzrost odpowiednio o 45 proc. i 33 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Co ciekawe, wielu z tych nowych katolików przyjmuje wiarę nie dlatego, że odziedziczyli ją po praktykujących rodzinach, lecz po osobistej drodze poszukiwań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję