Reklama

Wiara

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Kiedy drugiemu człowiekowi nie możemy pomóc w żaden sposób, mówimy: „Mogę się za Ciebie najwyżej pomodlić…”.

2023-03-13 07:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Tak jest z pewnością, jeśli chodzi o zmarłych. Są już w innym wymiarze, do którego można dotrzeć tylko przez modlitwę. Rozumiemy to dobrze i stąd mamy tyle Mszy św. zamawianych za zmarłych i tylu ludzi modlących się na cmentarzach nie tylko we Wszystkich Świętych czy w Dzień Zaduszny. Zresztą umierający proszą często, by w ich intencji ofiarować dobre uczynki. Ufamy, że te modlitwy stanowią rzeczywistą pomoc dla zmarłych i dlatego już starożytni Żydzi walczący przed narodzeniem Chrystusa o wolność swego narodu, mieli zapisane w swych księgach: „świętą i zbawienną jest rzeczą modlić się za umarłych, aby byli uwolnieni od grzechów“.

Ale o modlitwę proszą też i żywi. I to nie tylko wtedy, kiedy NAJWYŻEJ mogę się pomodlić, ale zawsze i w każdej potrzebie. Dobrze, ale jest tyle modlitw nie wysłuchanych? „Nie otrzymujecie, bo źle się modlicie” mówi święty apostoł Jakub. Sam Jezus przypomina słowa przytoczone przez proroka: „ten lud czci Mnie wargami, ale serce jego daleko jest ode Mnie“. Modlitwa nie połączona z troską o drugiego człowieka nie jest modlitwą serca współczującego potrzebom braci i sióstr. A czasem modlitwa jest odklepana i stanowi pewien handel z Bogiem „Ja Ci odmówię tyle i tyle różańców, koronek i nowenn, a Ty mi uzdrowisz dziecko lub matkę”. Hola, hola! Pan Bóg nie jest handlarzem. A może ty nie wiesz, po co jest ta choroba, może jest po coś w planach Bożych? To co? Lepiej się nie modlić? Nie. Trzeba się zawsze modlić, a nie ustawać, ale żeby to nie było klepanie czy handel, ale pełne ufności zwracanie się do Pana Jezusa. On wie, czego potrzeba nam i naszym bliskim, ale chce naszej bliskości z Nim, by nasze serce jednoczyło się w miłości z Jego Sercem i wtedy będziemy razem wpływali na losy najbliższych i całego świata. Zwyczajnie pojmowana pobożność, to dopiero wstęp do modlitwy, która ma nam pomagać do zjednoczenia się z Bogiem.

Reklama

Prośmy Ducha Świętego, żeby nam pomógł to zrozumieć. Módlmy się więc jak potrafimy, za żywych i umarłych, a kiedy nie umiemy się modlić, jak należy, sam Duch wstawia się za nami błaganiem niewymownym. I skutecznym.

Tekst ukazał się na blogu ojca Leona Knabita OSB

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

KSIĄŻKI O. LEONA KNABITA DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI:

"Najważniejszy dzień mojego życia"

"Bóg oszalał z miłości"

"Nie samą pracą żyje człowiek"

"Moje Życie. Alfabet ojca Leona"

"Święty od zaraz - dlaczego nie Ty i ja?"

"Modlitewnik"

Ocena: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Maryjo, Królowo pokoju, módl się za nami!

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk/Wyd. Benedyktynów – Tyniec

O. Leon Knabit OSB

O. Leon Knabit OSB

Miesiąc temu skończył się pokój na Ukrainie, a skutki tego odczuliśmy my i cała Europa, a echa rozeszły się po świecie.

Nasze władze liczyły się z tym wcześniej i polecały odpowiednim instytucjom przygotowanie miejsc dla uchodźców, których spodziewano się co najmniej miliona. Tymczasem mamy już ponad dwa miliony, w tym połowę dzieci. Część z nich jedzie przez Polskę w nadziei często uzasadnionej otrzymania schronienia na Zachodzie. Olbrzymia większość zostaje u nas. Zatrzymują się albo w obiektach udostępnionych przez różne instytucje albo u rodzin, gdzie jest bardziej intymnie i większa nadzieja na otrząśnięcie się z dramatycznego klimatu wojny. Na razie nie słychać o jakichś konfliktach.

CZYTAJ DALEJ

Wierzysz w to?

Niedziela Ogólnopolska 13/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Wskrzeszenie Łazarza – fresk autorstwa Giotto di Bondone

Wskrzeszenie Łazarza

Wskrzeszenie Łazarza

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy o tym, jak do Pana Jezusa dociera wiadomość o chorobie Jego przyjaciela Łazarza. Również do nas każdego dnia kierowane są różne wiadomości. Niestety, często dowiadujemy się o smutnych, bolesnych, a czasami tragicznych sytuacjach, które spotykają ludzi na całym świecie. Najbardziej bolesne są te informacje, które mówią o chorobie czy śmierci bliskich nam osób.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na rekolekcje dla mężczyzn w Gorzowie

2023-03-27 17:19

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

Rekolekcje dla mężczyzn

Wolni od niemocy

Materiały organizatora

W dniach 3, 4 i 5 kwietnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim odbędą się rekolekcje dla mężczyzn "Wolni od niemocy".

“Wolni od niemocy” to tytuł rekolekcji dla mężczyzn, które odbędą się 3, 4 i 5 kwietnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję