Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraków

Wystawa pod papieskim oknem

W Krakowie czynna jest multimedialna wystawa zatytułowana „Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi”. Ekspozycja została otwarta z okazji Międzynarodowego Kongresu „Ludzie i Religie”. Na wystawie zgromadzone są unikatowe zdjęcia, niektóre dotąd niepublikowane, także ze zbiorów prywatnych, należących do przyjaciół Jana Pawła II. Obok zdjęć ukazujących przyszłego Papieża, m.in. w młodych latach, na turystycznych szlakach, duszpasterskich wizytacjach - na wystawie prezentowany jest amatorski film nakręcony w czasie turystycznych wypraw, gdzie pokazane jest m. in., jak przyszły Papież śpiewa. - To interesujące przypomnienie postaci, działalności duszpasterskiej, tego wszystkiego, kim był Jan Paweł II, a dla przyszłych pokoleń - zapoznanie z tym wspaniałym człowiekiem, który żyje nadal w naszych umysłach, w naszym sercu - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas otwarcia ekspozycji.
Wiele zdjęć, archiwalnych materiałów filmowych z lat 60. również z pielgrzymek do Ojczyzny, a także sprzęt sportowy, który służył ks. Karolowi Wojtyle podczas wypraw kajakowych, górskich oraz narciarskich, można do końca września zobaczyć w specjalnym białym namiocie, ustawionym przed Kurią Metropolitalną w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3.

Adam Wojnar

Smutne statystyki

Polacy umierają zbyt młodo

Reklama

Jak wynika z najnowszego raportu Eurostatu, przygotowanego dla Komisji Europejskiej, Polska jest państwem, w którym wskaźnik przedwczesnej umieralności należy do najwyższych w Europie. Co roku umiera w naszym kraju około 100 tys. osób zdolnych do pracy, w wieku od 25 do 64 lat.
Mężczyźni umierają przedwcześnie dwa razy częściej niż kobiety. Tym, co najczęściej ich zabija, jest rak płuc. - To dlatego, że Polacy nadal nie nauczyli się o siebie dbać. Palą niemal najwięcej w Europie i nie robią na nich wrażenia ostrzeżenia, że nikotyna to poważne zagrożenie dla życia - tłumaczy dr Janusz Meder, szef Polskiej Unii Onkologii. Jego zdaniem, Polakom brakuje też właściwej edukacji zdrowotnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Elbląg

Zmarł bp Andrzej Śliwiński

Były biskup elbląski Andrzej Śliwiński zmarł 9 września. Miał 70 lat. Pogrzeb biskupa odbył się 14 września.
Bp Śliwiński urodził się 6 czerwca 1939 r. w Werblini k. Pucka. W latach 1956-61 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 grudnia 1961 r. W latach 1964-68 studiował na KUL-u, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii dogmatycznej. W latach 1970-86 sprawował urząd kanclerza Kurii Diecezjalnej w Pelplinie. Nominację na biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej otrzymał w 1986 r., a nominację na biskupa diecezji elbląskiej - 25 marca 1992 r.
Bp Śliwiński od 1991 r. był krajowym duszpasterzem sportowców, a od 1992 r. - pierwszym prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP.

Order dla Ireny Kwiatkowskiej

Komandoria dla aktorki stulecia

Prezydent RP Lech Kaczyński nadał Irenie Kwiatkowskiej Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - w uznaniu wybitnych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej. Irena Kwiatkowska - znakomita aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa, najsłynniejsza w Polsce „kobieta pracująca” - do wybuchu wojny grała w teatrach Warszawy, Poznania i Katowic. Żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Wspaniały człowiek i artystka uprawiająca perfekcyjnie swój zawód. Żarliwa katoliczka, co podkreśla niezmiennie w wywiadach. Po wojnie występowała w krakowskim kabarecie, a od 1948 r. na scenach warszawskich. Zagrała ponad 100 ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych, nagrała wiele audycji radiowych. Za dokonania artystyczne otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. w 2008 r. nagrodę „Aktorki komediowej stulecia”. W tym roku wszedł na ekrany film Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór”, w którym aktorka zagrała jedną z ról. Irena Kwiatkowska niedawno skończyła 97 lat.

Alicja Dołowska

Krótko

Aż 52 mld zł ma wynieść przyszłoroczny deficyt budżetu państwa. Minister finansów Jacek Rostowski uspokaja, że nie ma powodów do obaw.

Możemy spać spokojnie. Podwyżki podatków nie będzie do końca tej kadencji parlamentu, czyli do 2011 r. Takie są obietnice rządu z polityką w tle, bo praktycznie zaczęła się już kampania wyborcza przed serią wyborów w 2010 i 2011 r.

Z dwudniową wizytą przebywał w Polsce ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko. Była to ostatnia wizyta przed rozpisanymi na styczeń 2010 r. wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Juszczenko ma w nich minimalne szanse na zwycięstwo. Polaków zbulwersowalo porównanie UPA do AK.

Prokuratorzy przesłuchali w charakterze świadka byłą żonę Jana Kulczyka Grażynę, w związku ze śledztwem dotyczącym zabójstwa gen. Marka Papały. Śledczy sprawdzali informacje o finansowaniu Edwarda Mazura, polonijnego biznesmena, który jest podejrzewany o zlecenie zabójstwa.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego - to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 27 września, a uchwalone 11 września 1998 r. przez Sejm RP dla przypomnienia 27 września 1939 r., gdy w okupowanej jeszcze Warszawie powołano Służbę Zwycięstwu Polski. Posłowie stwierdzili w uchwale: „To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej”.

Wszystkie akty prawne, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym, będą dostępne od przyszłego roku w internecie - przewiduje nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych uchwalona przez Sejm.

Koło poselskie „Polska XXI” i były marszałek Sejmu Ludwik Dorn domagają się od wicemarszałka Sejmu Stefana Niesiołowskiego (PO), aby podał się do dymisji za to, że w wywiadzie prasowym stwierdził, że Katyń nie był ludobójstwem.

Czteroosobowa delegacja przedstawicieli służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej będzie uczestniczyć w szkoleniach w Polsce. Zapoznają się z pracą Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego i Straży Granicznej. Ich wizyta potrwa trzy dni - poinformowało MSWiA.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Francuz pokieruje Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-07-05 13:50

[ TEMATY ]

Watykan

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Abp Thibault Verny

Vatican Media

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Ojciec Święty mianował przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich abp Thibault Verny, arcybiskupa Chambéry oraz biskupa Saint-Jean-de Maurienne i Tarentaise, dotychczasowego członka tej Komisji - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Thibault Verny urodził się 7 listopada 1965 r. w Paryżu, W 1990 r. ukończył studia inżynierskie w École supérieure de physique et de chimie industrielles de la ville de Paris (ESPCI Paris), a następnie wstąpił do seminarium w Paryżu, by kontynuować studia we francuskim seminarium w Rzymie. Uzyskał licencjat kanoniczny z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Został wyświęcony na kapłana diecezji paryskiej 27 czerwca 1998 r. Pracował duszpastersko w parafiach paryskich, a 9 maja 2016 r. kardynał André Vingt-Trois mianował go wikariuszem generalnym.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Bóg w dom – pokój w dom

2025-06-30 14:05

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

meczennicy.franciszkanie.pl

Wysyłając swych uczniów na misje, Jezus daje im szczegółowe wskazania, jak powinni postępować. Właśnie w ramach tzw. Mowy Misyjnej pojawia się nakaz: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, mówcie: Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Jaką treść podsuwał Jezus pod pojęcie „pokoju”? Zapewne w Ewangelii pisanej po grecku dopatrywać się można tu nie tylko myśli judaistycznej, a więc środowiska życia Jezusa, ale także konotacji greckich, a może nawet rzymskich.

Eirene, grecka bogini pokoju, przedstawiana była z rogiem obfitości, z którego rozdawała swe bogactwa. W niektórych wyobrażeniach towarzyszy jej Pluton symbolizujący dobrobyt, a stąd już niedaleko do utożsamienia pokoju ze spokojem. Zgoła inaczej ów pokój widzieli mieszkańcy Brytanii. Tacyt, w biografii swojego teścia Gnejusza Juliusza Agrykoli, zarządcy Brytanii w latach 77-84 po Chr., zamieścił mowę Kalgakusa, brytyjskiego dowódcy. Mówca niezbyt pochlebnie wypowiada się o Rzymianach: „Grabieżcy świata, kiedy im wszystko pustoszącym ziemi nie stało, przeszukują morze; chciwi, jeżeli nieprzyjaciel jest zamożny, żądni sławy, jeżeli jest biedny; ani Wschód, ani Zachód nie zdołałby ich nasycić; jedyni wśród wszystkich ludzi tak bogactw, jak i niedostatków z równą pożądają namiętnością. Grabić, mordować, porywać nazywają fałszywym mianem panowania, a skoro pustynię uczynią – pokoju” (Tacyt, Żywot Juliusza Agrykoli).
CZYTAJ DALEJ

Polskie ślady w Rzymie. Pomnik Kopernika przypomina o naszej tożsamości

2025-07-06 10:08

[ TEMATY ]

Rzym

polskie ślady

pomnik Kopernika

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA

Pomnik Mikołaja Kopernika

Pomnik Mikołaja Kopernika

Wśród rzymskich zaułków, w cieniu barokowych fasad i marmurowych kolumn, kryje się rzeźba, która zaskakuje nawet doświadczonych podróżników. To postać Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma – dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego, ustawiona na dziedzińcu Domu Generalnego Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego. Dla wielu to nieoczywisty, ale głęboko symboliczny ślad polskiej obecności w sercu Wiecznego Miasta.

Kopernik w marmurze, w centrum Rzymu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję