Ponad 370 osób z ośmiu krajów uczestniczyło w XIII Międzynarodowym Zjeździe Animatorów Spotkań Małżeńskich, trwającym w dniach 11-13 września br. we Wrocławiu. Tematem przewodnim był kryzys małżeństwa. Liczba rozwodów w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat niemal dwukrotnie, a co czwarte nowo zawierane małżeństwo kończy się rozpadem.
W spotkaniu, oprócz Polaków, uczestniczyły małżeństwa z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Kazachstanu, Rumunii oraz Rosji. Zjazdy odbywają się co dwa lata i są dla animatorów okazją do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy i wzajemnego poznania. Mają im pomóc w efektywnej współpracy z parami biorącymi udział w weekendowych warsztatach Spotkań Małżeńskich.
Wielkie dziękczynienie
Reklama
Tegoroczny Zjazd odbył się w szczególnym momencie, gdyż 15 sierpnia br. Spotkania Małżeńskie uzyskały status międzynarodowego stowarzyszenia wiernych, mającego osobowość prawną. Stosowny dekret podpisał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. Wcześniej ruch zatwierdzony był na pięć lat „ad experimentum”.
To wielkie wydarzenie dla całego ruchu. Dziękczynienie w imieniu wszystkich złożyła para krajowa - Irena i Jerzy Grzybowscy podczas Eucharystii inaugurującej obrady.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, który przypomniał animatorom, że tylko ścisła więź z Jezusem Chrystusem i głębokie życie religijne może uratować małżeństwo i rodzinę, a wszelkie inne recepty są tylko półśrodkami. Metropolita prosił także: - Pamiętajcie o tysiącach rozwiedzionych małżeństw, o młodych ludziach, którzy przygotowują się do małżeństwa, a często nie wiedzą, czym ono jest. Obejmujcie ich swoją modlitwą. Dziękujcie Bogu za własne małżeństwa, za to, że trwacie w stowarzyszeniu, które pomaga uzdrawiać i leczyć chore relacje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Budowanie i odbudowywanie
Spotkania Małżeńskie to ruch rekolekcyjny, który buduje, a nierzadko odbudowuje więź małżeńską i przygotowuje do małżeństwa - mówi Jerzy Grzybowski. Najważniejszy dla nas jest człowiek, konkretna para małżeńska, która przyjeżdża na rekolekcje, czasem bardzo poraniona, bezradna, przybita trudnościami, nieraz na granicy rozpadu czy nawet po rozwodzie. Właśnie ci małżonkowie są dla nas największym darem. Przyjeżdżają często smutni, a wyjeżdżają na ogół radośni - chociaż przed nimi jeszcze ogrom pracy.
Charyzmatem Stowarzyszenia jest dialog, którego zasady są już wypracowane. Najważniejsze z nich to: bardziej słuchać niż mówić, rozumieć niż oceniać, dzielić się sobą niż dyskutować, a przede wszystkim - przebaczać. Dialog jako droga duchowości jest propozycją dla każdego małżeństwa: tego w kryzysie, i tego, które do niego nie chce dopuścić.
Dynamiczny rozwój
Ruch ten narodził się w Polsce pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Dziś tworzy go ok. 420 małżeństw prowadzących i 120 kapłanów. Co roku odbywa się blisko 80 wyjazdów rekolekcyjnych, zwanych weekendami małżeńskimi, i tyle samo rekolekcji dla zakochanych i dialogów narzeczeńskich. Stowarzyszenie bardzo dynamicznie rozwija się w krajach byłego Związku Radzieckiego, gdzie niejednokrotnie odgrywa dużą rolę ewangelizacyjną.
Krajowym duszpasterzem Spotkań jest dominikanin o. Mirosław Pilśniak. Więcej informacji o ruchu można uzyskać na stronie internetowej: www.spotkaniamalzenskie.pl.