Reklama

Dekanat Brodnica

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 44/2002

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej

Zaprasza na drugą edycję Szkoły Liderów pt. "Lider wspólnoty jako ewangelizator i wychowawca".
Szkolenie prowadzi Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe z Gdyni. Centrum jest niepubliczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, wpisaną do rejestru Ministra Edukacji Narodowej z dniem 23 listopada 1999 r. Dla słuchaczy, którzy są nauczycielami, szkolenie jest sposobnością do podniesienia kwalifikacji zawodowych.
Program szkolenia obejmuje następujące tematy: uczestnictwo w mediach, komunikacja międzyludzka, budowanie wspólnoty, aktywizowanie ludzi w grupie i motywowanie do wspólnej pracy, etapy rozwoju grupy oraz kontakt i współpraca ze środowiskiem zewnętrznym, liderowanie i animacja małej grupy, subkultury młodzieżowe, potrzeby psychiczne młodego człowieka, sekty - wyzwanie i zagrożenie, mapa myśli - formy uczenia się i prezentacji, diagramy, umiejętność zapamiętywania.
Szkolenie jest prowadzone w Toruniu, w Centrum Dialogu Społecznego, ul. Łazienna 22, w sobotę w godz. 9.00-18.00 i niedzielę w godz. 9.00-13.00, obejmuje 5 spotkań i odbywa się w następujących terminach: 9-10 listopada - inauguracja, 7-8 grudnia, 11-12 stycznia, 1-2 marca, 29-30 marca.
Szkolenie prowadzone jest także równolegle w Grudziądzu, w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym Collegium Primum, ul. Śniadeckich 6, w sobotę w godz. 9.00-18.00 i niedzielę w godz. 9.00-13.00, obejmuje również 5 spotkań i odbywa się w następujących terminach: 30 listopada - 1 grudnia - inauguracja, 14-15 grudnia, 18-19 stycznia, 8-9 marca, 5-6 kwietnia.
Zaproszenie kierujemy do członków Akcji Katolickiej i innych Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, społeczników, nauczycieli szczególnie szkół ponad- podstawowych, członków rad parafialnych, ludzi zainteresowanych społecznym wymiarem wiary. Szkolenie jest częściowo odpłatne. Koszt wynosi 40 zł za jedno dwudniowe spotkanie. Czynimy starania o pozyskanie sponsora, który pokryje wraz z Akcją Katolicką koszty szkolenia, tak jak stało się to w poprzedniej edycji Szkoły Liderów.
Zgłoszenia zawierające dane osoby, jej adres, wykształcenie i zawód (w przypadku nauczycieli), stowarzyszenie, wspólnotę, do której należy w parafii, i kontaktowy numer telefonu należy przesyłać do 1 listopada br. pod adresem: Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej: ul. Łazienna 22, 87-100 Toruń.
Mamy możliwość, rozpoczynając od marca 2003 r., zrealizować szkolenie dla grup w Brodnicy i Działdowie. Czekamy na zgłoszenia! Na wszystkie - w terminie nadesłane -zgłoszenia odpowiemy; informując o decyzji w sprawie przyjęcia kandydatki / kandydata na szkolenie. Liczba miejsc jest ograniczona.

Piotr Frank - Prezes Zarządu DIAK

Statuetka "Dobrego serca"

Caritas Diecezji Toruńskiej pragnie po raz kolejny uhonorować ludzi wielkiego serca za dobro czynione na rzecz drugiego człowieka. Tym osobom pragniemy wręczyć nagrodę,, Cor Bonum" - nagrodę dobrego serca. W związku z tym zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców diecezji o wytypowanie kandydatów w 4 kategoriach: instytucja, firma, ofiarodawca indywidualny, społecznik-wolontariusz. Bardzo prosimy o pisemne zgłaszanie kandydatów z uzasadnieniem wyboru (kto - imię i nazwisko, nazwa firmy, adres - zakres działań, adresaci działań) do 15 listopada pod adresem: Caritas Diecezji Toruńskiej, ul. Szosa Bydgoska 1, 87-100 Toruń. Uroczyste wręczenie statuetki odbędzie się podczas koncertu akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom organizowanego zwykle pod koniec Adwentu.

Ks. Daniel Adamowicz - Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

Trwamy już sześć lat

Reklama

Parafia Matki Bożej Fatimskiej, najmłodsza z brodnickich parafii, liczy już 6 lat. Uroczystość rocznicową 15 września rozpoczęła Msza św. o godz. 9.30, podczas której śpiewał chór parafialny "Capella Fatima" prowadzony przez organistę Adama Gontarka. Po południu na placu przykościelnym odbył się festyn. Proboszcz ks. Gabriel Aranowski, otwierając festyn, serdecznie powitał zebranych parafian i sympatyków. Festyn prowadził Ryszard Konopka. Swoim śpiewem i muzyką umilał czas spotkania zespół "Trio Kolor" - Katarzyna i Andrzej Grążawscy oraz Jacek Wróblewski. Wystąpiły także dzieci z muzycznej placówki "Keyboard Music" prowadzonej pod kierunkiem Katarzyny Grążawskiej oraz ze scholi "Nowe sytuacje", które przybyły autokarem aż z Działdowa. Zorganizowano dla nich konkursy, dla każdego odważnego uczestnika były nagrody. Inną atrakcją była licytacja, na której wystawiono kołdrę, serwis kawowy, ekspres do kawy i inne przedmioty. Cena wyjściowa - 5 zł. Wszystko wykupiono, podobnie jak wszystkie losy loterii fantowej, w której każdy los za 5 zł był wygrany. Uzyskany dochód przeznaczono na działalność parafialnej sekcji charytatywnej Caritas.
Pogoda nam sprzyjała. Wszystkim dopisywał humor i apetyt, a można było posilić się porcją prosiaka pieczonego na rożnie oraz pysznym domowym ciastem serwowanym przez nasze parafianki. Pieniądze z ofiar przeznaczono również dla Caritas parafialnej. Można też było obejrzeć wystawę fotografii prezentujących najważniejsze wydarzenia parafii. Już drugi raz czciliśmy rocznicę istnienia naszej wspólnoty parafialnej.

Ewelina Weber

Pielgrzymka do Matki Bożej Skępskiej

Toruński Klub Inteligencji Katolickiej w sobotę 21 września zorganizował pielgrzymkę autokarową do sanktuarium Matki Bożej w Skępem. Było to dziękczynienie za tegoroczną Papieską Pielgrzymkę do Polski. Brat Chryzostom, bernardyn, opowiedział historię kościoła i klasztoru, oprowadzając po kościele i jego otoczeniu. Towarzyszący nam kapelan KIK, o. Leszek Gołębiewski SJ, odprawił Mszę św. u stóp Patronki ziemi dobrzyńskiej i Mazowsza. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na tamie we Włocławku, w miejscu męczeńskiej śmierci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański i zapaliliśmy znicz. ci

Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Polski południowej

W drugiej połowie września czciciele św. Michała Archanioła przy parafii pod wezwaniem tego patrona zorganizowali pielgrzymkę do sanktuariów Polski południowej. Do Częstochowy przybyli o godz. 12.00 na Mszę św., którą przed Cudownym Obrazem celebrował proboszcz ks. Piotr Bieniek, posługiwał mu ministrant Jacek. Odwiedziliśmy siostry michalitki, które w Częstochowie prowadzą Niepubliczne Przedszkole im. ks. Bronisława Markiewicza oraz ognisko wychowawcze,, Nasz Dom" i postulat. W kaplicy odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Noclegi mieliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie kilkakrotnie mogliśmy uczestniczyć przy odsłonach obrazu Matki Bożej.
W kościele Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, razem z pielgrzymami ze Słowacji, pod przewodnictwem bp. Rudolfa Balasza uczestniczyliśmy w nabożeństwach fatimskich. Na zakopiańskiej Bachledówce odwiedziliśmy kościół Matki Bożej Częstochowskiej prowadzony przez ojców paulinów.,, Drogą Papieską" podążaliśmy do sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Byliśmy również w Pawlikowicach, gdzie znajduje się Dom Dziecka dla chłopców i nowicjat dla kandydatów do Zgromadzenia prowadzony przez michalitów.
W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach wzięliśmy udział w Eucharystii w bazylice, gdzie znów byli,, nasi" przy ołtarzu. Nawiedziliśmy też stary kościół z relikwiami św. siostry Faustyny. Byliśmy w krakowskiej kaplicy seminaryjnej księży michalitów przy ul. Kazimierza Wielkiego, zwiedziliśmy katedrę na Wawelu oraz kościół Mariacki z pięknym ołtarzem Wita Stwosza. Ostatniego dnia w Kalwarii Zebrzydowskiej odprawiliśmy Drogę Krzyżową. W Wadowicach zwiedziliśmy muzeum i bazylikę, a także kościół św. Piotra Apostoła, zbudowany w latach 1986-91 jako wotum wdzięczności za wybór Polaka na Stolicę Apostolską i ocalenie życia w zamachu z 13 maja 1981 r. W drodze do Torunia zatrzymaliśmy się ponownie w Częstochowie, by dokładniej zwiedzić Jasną Górę i obejrzeć,, Golgotę Jasnogórską" - 18 dużych obrazów przenoszących nas w realia współczesnego świata, m. in. obozy koncentracyjne, głodne, zabijane dzieci, chorych i opuszczonych, także scenę z porwania ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to dzieło i dar malarza Jerzego Dudy Gracza, Te obrazy wręcz krzyczały do nas, że wszyscy mamy udział w dzisiejszej Męce Pańskiej.
Pięć pielgrzymkowych dni przeżyliśmy wspólnotowo, zgłębiając tajemnicę pokuty, miłosierdzia i nadziei. Wróciliśmy do domu wdzięczni panu Leszkowi, kierowcy z Helioturu, za szczęśliwą podróż. Będziemy spotykać się w każdy pierwszy wtorek miesiąca na Mszy św. o godz. 18.00 w kościele św. Michała Archanioła.

Anna Gabor

Zaproszenie na koncert

3 listopada (niedziela), o godz. 17.00, w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert z cyklu "Muzyka dla Ciebie". Anna Szafraniec i Arkadiusz Szafraniec (harfa szklana) wraz z Toruńską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Zygmunta Rycherta wykonają utwory - A. Vivaldiego, L. Bocchieriniego, L. van Beethovena, W. A. Mozarta, J. Brahmsa, R. Wagnera i M. Ravela.
7 listopada (czwartek), o godz. 19.00, w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert z cyklu "Mała filharmonia". Nicolas Stavy (fortepian) wraz z Toruńską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Zygmunta Rycherta zaprezentują utwory S. Moniuszki, F. Chopina, Z. Noskowskiego i M. Karłowicza.

mw

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję