Reklama

Niedziela w Warszawie

Modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego przedstawicie obu religii spotkają się na nabożeństwie, które odbędzie się w auli przy katedrze warszawsko-praskiej na ul. Floriańskiej 3.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 roku święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Spotkaniu, które odbędzie się już w najbliższą sobotę na warszawskiej Pradze, towarzyszy hasło „Dzieląc z Maryją radości i smutki”.

Przypomnijmy. Maryja w islamie uchodzi za wybraną przez Boga. W świętej księdze tej religii jest ona jedyną kobietą wymienioną z imienia, pojawiającego się tam 34 razy, a przy tym będącego tytułem jednej sury (rozdziału) - dziewiętnastej.

Według doktryny islamu Maryja jest nieskalaną Dziewicą, która poczęła Isę w cudowny sposób, bez udziału mężczyzny. Na wiarę w dziewicze poczęcie Jezusa wskazuje nazywanie go przez muzułmanów "synem Maryi" (Isa Ibn Marjam), czyli nie przez postać ojca, ale matki. Maryja w islamie uchodzi za bezgrzeszną, pokorną i pobożną niewiastę - jako taka jest wzorem dla wiernych. Dlatego wielu muzułmanów pielgrzymuje do chrześcijańskich sanktuariów maryjnych, także tych, które leżą w krajach o większości islamskiej.

Sobotnie nabożeństwo przy ul. Floriańskiej 3 rozpocznie się o godz. 14.00. Wezmą w nim udział m.in. bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP i mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzenia.

PROGRAM SPOTKANIA „DZIELĄC Z MARYJĄ RADOŚCI I SMUTKI”:

Reklama

1. Pieśń na rozpoczęcie

2. Przywitanie uczestników

3. Wprowadzenie

- ks. bp Henryk Ciereszko, Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi

- ks. bp Warsonofiusz - Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

- mufti Tomasz Miśkiewicz - Muzułmański Związek Religijny w RP

- mufti Youssef Chadid – Liga Muzułmańska w RP

4. Akt pokuty i muzułmańska modlitwa o odpuszczenie grzechów

5. Akatyst ku czci Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (fragmenty) - ks. Remigiusz Sosnowy, ks. prot. Jerzy Kulik

6. Święte Księgi o Zwiastowaniu

- Ewangelia św. Łukasza (1,26-38)

- Koran (3:42-52) – recytacja i tłumaczenie na język polski

7. Homilia/przemówienie: "Dzieląc z Maryją radości i smutki"

- ks. bp Henryk Ciereszko

- ks. bp Warsonofiusz

- mufti Tomasz Miśkiewicz

- mufti Youssef Chadid

8. Modlitwa Pańska i Al-Fatiha

9. Modlitwa zawierzenia/modlitwa o pokój

- ks. bp Henryk Ciereszko

- ks. bp Warsonofiusz

- mufti Tomasz Miśkiewicz

- mufti Youssef Chadid

10. Znak pokoju i pieśń

11. Słowo od Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów – prof. Agata S. Nalborczyk

12. Zakończenie i pieśń

2023-03-21 08:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrzowie Polski Raków Częstochowa złożyli swój złoty medal Matce Bożej na Jasnej Górze

2023-05-28 20:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

„Czerwono - niebiescy” z Raków Częstochowa na Jasnej Górze złożyli Matce Bożej szczególne wotum-złoty medal Mistrzostw Polski. Piłkarzom, trenerowi i władzom klubu pogratulował przeor klasztoru o. Samuel Pacholski. Zapewnił, że i paulini im kibicują. Piłkarze deklarują dalszą ciężką pracę i dziękują za wsparcie.

- W Polskiej ekstraklasie zdobyliście najważniejsze trofeum - jesteście mistrzami Polski. My jako paulini kibicujemy wam z całego serca. To, co dzieje się w naszym mieście, także ten wymiar sportowy jest dla nas bardzo ważny. Jesteście rozpoznawalną marką, już nie tylko Jasna Góra jest od dawna rozpoznawalna w Częstochowie, ale od wczoraj w sposób wyjątkowy także Raków Częstochowa. Cieszymy się z waszej obecności i z całego serca gratulujemy sukcesu - powiedział o. Samuel Pacholski. Przeor zapewnił piłkarzy o dalszej modlitwie i przekazał im różańce.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Katolicy, którzy odłączą się od Kościoła pójdą do piekła?

2023-05-29 21:17

[ TEMATY ]

duchowość

piekło

Adobe Stock

Niektórzy tak, a niektórzy nie. Nie wiemy, ilu z nich będzie zbawionych, a ilu nie, wiemy natomiast, iż odejście od Kościoła jest zawsze pomyłką.

Na początek wyjaśnijmy sobie, co sprawia, że jesteśmy członkami Kościoła. Papież Pius XII opisał to dokładnie w encyklice Mystici Corporis Christi (1943), pisząc, iż członkami Kościoła są ci, „którzy sakrament odrodzenia na chrzcie św. przyjęli i wyznają prawdziwą wiarę, a nie pozbawili się sami w niegodny sposób łączności z Kościołem, ani też władza prawowita nie wyłączyła ich z grona wiernych za bardzo ciężkie przewinienia”. Zatem mamy trzy czynniki identyfikujące prawdziwego katolika: po pierwsze ważny sakrament chrztu św., po drugie wyznanie wiary katolickiej oraz po trzecie jedność ze świętym Kościołem. Poprzez zaistnienie tych trzech znaków „potrójnie podlegamy” władzy Kościoła: pod względem sakramentu (chrzest), pod względem nauczania (wyznanie wiary) oraz pod względem władzy pasterskiej (posłuszeństwo wobec autorytetu Kościoła). W momencie, w którym zostajesz ochrzczony, na twojej duszy zostaje odciśnięty niezatarty ślad duchowy. Już nigdy nie będziesz potrzebował powtórnego chrztu, ponieważ nie da się anulować tego sakramentu. Nawet najgorszy grzech, łącznie z herezją i apostazją, nie jest w stanie zlikwidować ważnego chrztu. Osoba ochrzczona zawsze będzie ochrzczona (podobnie jak osoba bierzmowana zawsze będzie bierzmowana, jak i osoba, która przyjęła sakrament święceń, zawsze będzie wyświęcona – bierzmowanie i sakrament święceń także pozostawiają niezatarte ślady w duszy). Jezus nauczał, że chrzest jest koniecznie potrzebny dla osiągnięcia Królestwa Bożego (J 3,5). W przypadku udzielania tego sakramentu dorosłej osobie chrzest musi zostać poprzedzony wyznaniem wiary. Oczywiście, ci, którzy przyjmują chrzest jako małe dzieci, są z tego zwolnieni, ponieważ są jeszcze niezdolni do świadomego wyznania wiary. W każdym razie mogą być ochrzczeni, a ich rodzice chrzestni dokonują aktu wyznania wiary w ich imieniu.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję