Reklama

O Kościele


Niedziela Ogólnopolska 44/2009, str. 32-33


Kościół pw. Jezusa Miłosiernego w Witebsku na Białorusi
Julia A. Lewandowska

Ks. prał. Mirosław Skoczylas, proboszcz:
„Parafia pw. Jezusa Miłosiernego w Witebsku została erygowana w 2000 r. Początkowo wierni spotykali się w katedralnym kościele św. Barbary, bo nie było tutaj kaplicy. 16 listopada, w święto Matki Bożej Miłosierdzia, otrzymaliśmy zgodę na budowę tymczasowej kaplicy, która stanęła w ciągu trzech tygodni. Na początku pracowali tutaj księża salwatorianie, prowadzili budowę. Parafię pw. Jezusa Miłosiernego przejąłem w lipcu ubiegłego roku. Parafia obejmuje ¼ Witebska. Na osiedlu Południe mieszka ponad 100 tys. ludzi, niedaleko jest jeszcze parafia pw. Świętego Ducha (100 tys.); oprócz tego w Witebsku są jeszcze dwie parafie - parafia pw. św. Barbary, którą prowadzą Dominikanie, i parafia św. Antoniego. W mieście mamy dwa dekanaty - Witebsk-Północ i Witebsk-Południe. Na niedzielną Mszę św. przychodzi 600-700, a nawet do 1000 osób. W parafii działają Żywy Różaniec i Legion Maryi, są też grupy ministranckie. W niedzielę odprawiane są cztery Msze św. - o godz. 10 (po białorusku), o godz. 12 (po białorusku dla dzieci), o 16.30 (po polsku) i o godz. 17. Na polską Mszę św. przychodzi regularnie 20-30 osób. Chcielibyśmy, żeby ta parafia zaczęła tętnić życiem. W sali katechetycznej przy Caritas katechizujemy dorosłych. Coraz więcej ludzi prosi nas o chrzest. W tym roku ochrzciliśmy 27 osób, jak na warunki wschodniej Białorusi - dużo. Sam w tym roku, po uprzednim przygotowaniu, udzieliłem chrztu 15 osobom”.

(JAL)

Małe zwycięstwo Węgrów nad lobby LGBT

2019-08-22 17:25

vaticannews / Budapeszt (KAI)

Węgrzy odnieśli małe zwycięstwo nad lobby homoseksualnym w Budapeszcie, po tym, jak środowiska broniące małżeństwa i rodziny oprotestowały kontrowersyjną kampanię reklamową firmy Coca-Cola.

wikipedia.org

Wcześniej w tym miesiącu największy producent napojów na świecie rozpoczął kampanię promującą LGBT. Na dworcach i przystankach autobusowych zawisły plakaty przedstawiające pary jednopłciowe pijące popularny napój oraz hasła: „Miłość to miłość”, „Zero cukru, zero uprzedzeń”, czy „Bez cukru, bez przesądów”. Kampania spotkała się z szerokim protestem ze strony społeczeństwa i polityków.

Ponad 41 tys. podpisów pod petycją na stronie CitizenGO, a także bojkot produktów firmy Coca-Cola w sklepach spowodowały, że międzynarodowa firma wycofała się z tej kampanii reklamowej w stolicy Węgier. Prezes CitizenGO na Węgrzech, Eszter Zaymus, wzywa do dalszego bojkotowania Coli, która nie przestaje lobbować na rzecz LGBT. Podobny apel, w mediach społecznościowych, skierował premier Victor Orbán.

Petycja obywateli Węgier podkreślała, że instytucja małżeństwa zakłada się na nierozerwalnym związku kobiety i mężczyzny oraz że rodzina jest jednostką fundamentalną dla przetrwania narodu. Wzywała ona władze do „trzymania w ryzach lobby LGBT, aby nie narażać na szwank publicznych morale”. Petycja dotyka również tematu prawa rodziców do decydowania o tym, kiedy i jak będą edukować swoje dzieci w temacie ludzkich relacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem