Reklama

Wiara

Rozważania wielkopostne na nabożeństwo Gorzkich Żali

Kościół jest jeden i święty

„…a w Jego ranach jest nasze zdrowie” (Iz 53,5)

[ TEMATY ]

rozważania

Gorzkie żale

rozważanie

Adobe Stock

Kolejne nasze rozważanie podprowadza nas do przymiotów Kościoła. Doskonale wiemy, że w wyznawanym przez nas symbolu wiary mówimy, że jest on jeden, święty, powszechny i apostolski. Pamiętać trzeba, że Kościół jednak nie posiada tych przymiotów sam z siebie, bo to sam Chrystus jako Głowa Kościoła sprawia przez Ducha Świętego, że Jego Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski. Spróbujmy rozważyć te pierwsze dwa przymioty, które wskazują istotne rysy Kościoła i jego posłannictwo.

Dlaczego mówimy, że Kościół jest jeden? Odpowiedź jest prosta: Jest taki ze względu na swoje źródło, ponieważ jeden i niepodzielny jest Chrystus, który go założył. Jeden jest też Bóg, a Jego jedność stanowi wspólnota Ojca, Syna i Ducha Świętego. Kościół jest z Boga i Boga wyraża. Kościół jest także jeden ze względu na swoją duszę, czyli Ducha Świętego, który mieszka w wierzących, a ponadto napełnia Kościół swoją obecnością i nim kieruje. Jedność należy zatem do istoty Kościoła.

No ale jak to rozumieć, że Kościół jest jeden, kiedy ukazuje się w tak wielkiej różnorodności? Otóż, wspominana różnorodność, pochodzi zarówno z rozmaitości darów Bożych, jak i z wielości otrzymujących je osób. Prawdziwe jest stwierdzenie, że w jedności ludu Bożego gromadzi się różnorodność narodów, kultur, osób. Wśród członków Kościoła istnieje również różnorodność darów, zadań, sytuacji i sposobów życia. Ta wielka ludzka różnorodność nie sprzeciwia się jednak jedności Kościoła ale jeszcze bardziej ją umacnia. Darowi jedności w Kościele zagrażają jedynie grzech i ciężar jego konsekwencji.

A teraz postawmy drugie pytanie: Co to znaczy, że Kościół jest święty? Już w pierwszym naszym rozważaniu poznaliśmy prawdę, że Kościół jest słaby przez ludzi ale święty obecnością Chrystusa. I to świadczy o świętości Kościoła. Ponadto droga wiary poucza nas, że Kościół ze swej natury jest święty przez pełne zjednoczenie z Chrystusem i przez Niego stale jest uświęcany. W Chrystusie również, i przez Niego, Kościół zyskuje moc uświęcania. Kościół uświęca każdego, kto w jego wspólnocie realizuje swoje człowieczeństwo, bo to właśnie Kościołowi została powierzona pełnia środków zbawienia. Z tej racji już tu, na ziemi Kościół naznaczony jest prawdziwą, choć jeszcze niedoskonałą świętością.

Reklama

Każdy z nas do wspólnoty Kościoła został włączony przez sakrament chrztu świętego, stąd realizując swoje powołanie w Kościele i poprzez Kościół dążymy do świętości, a duszą tej świętości jest miłość; do życia według której wszyscy jesteśmy powołani. Pamiętajmy jeszcze o jednej ważnej rzeczy: uznając świętość Kościoła, wszyscy Jego członkowie muszą uznać się za grzeszników, których miłość jest jeszcze niepełna i niedoskonała. Konsekwentnie więc mamy wzrastać w świętości, bo żyjąc we wspólnocie Kościoła jesteśmy na drodze uświęcenia.

I na koniec jeszcze jedna myśl autorstwa ks. Andrzeja Persidoka: „Kościół święty – to Kościół Boży. Jest święty, bo – choć należy do naszego, widzialnego i mierzalnego świata – jednocześnie daje nam dostęp do Tego, który przychodzi do nas spoza nas”.

Cieszmy się jednością i świętością Kościoła ale miejmy też odwagę dostrzegać i naprawiać to, co w Kościele jest słabe, grzeszne i niedoskonałe.

2023-03-24 19:21

Ocena: +6 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieumiejętnych pouczać, spragnionych napoić - rozważania

[ TEMATY ]

pielgrzymka

rozważania

Paweł Siciński

DZIEŃ III, 4 sierpnia 2016 r.,

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2023 r.

2023-05-23 11:20

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Jak średniowieczni cieśle - powstała więźba dachowa Katedry Notre Dame

2023-05-31 16:07

[ TEMATY ]

Notre‑Dame

pixabay.com

Zamknięto kolejny ważny etap w pracach nad rekonstrukcją katedry Notre Dame w Paryżu. W Dolinie Loary zestawiono ze sobą sporą część drewnianego szkieletu dachu i tym samym przeszedł on „próbę generalną”. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie więźby dachowej w katedrze.

Prace mogłyby postępować szybciej i wygodniej, ale zdecydowano się na użycie średniowiecznych technik obróbki drewna. Dębowe belki powstały w warsztatach ciesielskich przy użyciu siekier. Było to wielkie wyzwanie, ale i fascynujący eksperyment. Cieśle mieli poczucie, że wchodzą w buty swych poprzedników sprzed stuleci, mierząc się z tymi samymi problemami i wykonując tą samą pracę. Dla powstania więźby dachowej ścięto łącznie ok. 1200 dębów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję