Reklama

Z kalendarza liturgicznego

Niedziela płocka 44/2002

3 listopada - 31. Niedziela Zwykła. Rok Mateusza.

Ziemia nie jest zdolna zatrzymać człowieka na stałe. Lata nasze przemijają jak trawa, a tylko Bóg trwa na wieki. On jest celem ludzkiego życia, a niebo - Ojczyzną człowieka. Tam z fragmentów dobra wytworzonego przez człowieka na ziemi, Bóg zbuduje całość. Ukończy rzeczy na niej rozpoczęte i doprowadzi je do pełni. Byle tylko człowiek nie ukrywał swej twarzy pod maską pozorów. W miłości, którą Bóg nas ukochał i w otwartości wobec Niego zawarta jest nadzieja zmartwychwstania i życia.

4 listopada - Wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa

Reklama

Nawet niepoprawne działanie człowieka potrafi Bóg włączyć w realizację swego zbawczego planu. W czasach niedowładu ducha apostolskiego u wielu pasterzy Kościoła rzymskiego, Pan wzbudzał świętych, którzy świadczyli życiem, że najbardziej skutecznym sposobem zwycięstwa nad złem i odrodzenia Kościoła jest wierność Ewangelii.
Jednym z szeregu tych postaci jest patron dzisiejszego dnia - św. Karol Boromeusz (1538-84). Niemal całe dobro pontyfikatu papieża Piusa IV, a głównie praca nad reformą Kościoła, były dziełem tego papieskiego siostrzeńca. Mówi się też o nim, że przysłużył się Kościołowi więcej niż uchwały Soboru Trydenckiego. Niestrudzoną gorliwością i dobroczynnością, która ujawniła się w sposób wyjątkowy w czasie zarazy (1576 r.), pozyskał serca szerokich warstw wiernych. Szereg żeńskich zgromadzeń zakonnych obrało go swoim patronem, m.in. powstała w Nysie w 1847 r. kongregacja Sióstr Boromeuszek.
Dzisiaj mamy wyjątkową okazję, by podziękować Panu Bogu za Jana Pawła II, pierwszego papieża "z rodu Polaków", gdyż jest to dzień Jego imienin. W Nim odnajdujemy najważniejsze cechy świadka Chrystusa: wierność Ewangelii i miłość braci. Niech wstawiennictwo św. Karola Boromeusza wyjedna Ojcu Świętemu łaski potrzebne do skutecznego utwierdzania w wierze wyznawców Zbawiciela. Nam zaś niech uprosi dar męstwa w kierowaniu się słowem Bożym w codziennym życiu.

8 listopada - W diecezji płockiej: Święto poświęcenia bazyliki katedralnej.

9 listopada - W całym Kościele łacińskim: Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Lateraneńskiej.

Już w IV w. chrześcijanie obchodzili uroczyście nie tylko sam dzień poświęcenia kościoła, ale i jego rocznicę. Informację o istnieniu takiego zwyczaju w Jerozolimie przekazuje Pamiętnik pątniczki Eterii (koniec IV w.).
Obchód rocznicy poświęcenia kościoła ma na celu uwielbienie Pana Boga i dziękczynienie za łaski udzielane w tej świątyni. Z tego powodu rocznica poświęcenia jest świętem Pańskim.
Poświecenia kościoła i ołtarza dokonuje biskup. Tę czynność zalicza się do najbardziej uroczystych aktów liturgicznych.
Ponieważ z kościołem katedralnym są związani wszyscy wierni diecezji, dlatego ten obchód uwzględnia się na całym jej terytorium. Na tej podstawie w całym Kościele Zachodnim obchodzi się rocznicę poświęcenia katedry Biskupa Rzymu - czyli Bazyliki św. Jana na Lateranie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 40 lat Jasnej Góry na łódzkim Widzewie

2021-09-19 09:43

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Osiedle bez kościoła

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję