Reklama

Szkoła w Rostkowie ma swojego patrona

Niedziela płocka 44/2002

"Po wielu dziesiątkach lat szkoła uzyskuje imię, które powinna nosić od początku swego istnienia - powiedział 4 października br. podczas uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Rostkowie wójt gminy Czernice Borowe, Zdzisław Morawski. - Dla Szkoły Podstawowej w Rostkowie im. św. Stanisława Kostki rozpoczyna się nowy rozdział. Od was, drodzy nauczyciele, będzie zależeć, jakie będzie jej oblicze, jacy będą jej przyszli wychowankowie. (...) Niech ta szkoła będzie miejscem, w którym - jak powiedział Jan Paweł II - wiedza otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka. Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć" - mówił Wójt.
Jeszcze przed uroczystą Mszą św., którą w rostkowskim kościele sprawował bp Roman Marcinkowski, dekret Biskupa Płockiego zezwalający na nadanie imienia św. Stanisława Kostki Szkole Podstawowej w Rostkowie odczytał ks. kan. Tadeusz Niestępski, po czym dyrektor szkoły mgr Sylwia Suchodolska-Jakóbiak zameldowała wójtowi gminy Czernice Borowe o gotowości społeczności szkoły do nadania imienia, zaś Wójt odczytał odpowiednią uchwałę Rady Gminy.
W wygłoszonej homilii bp Roman Marcinkowski wskazał na ogromną rolę wychowania przez rodzinę i szkołę w życiu młodego człowieka. "Brat św. Stanisława, Paweł Kostka o domu rodzinnym napisał: Rodzice wychowywali nas po katolicku, pouczając o dogmatach katolickich. Nie przyzwyczajali nas do przyjemności. Postępowali z nami surowo. Zaprawiali nas do modlitwy, uczciwości. Wszyscy nas upominali i brali udział w naszym wychowaniu. Wszystkich czciliśmy, przez wszystkich byliśmy kochani. Tak brat św. Stanisława, Paweł, pisze o nauczycielach, o rodzicach. Rodzice dzieciom stawiali wymagania" - podkreślał Biskup Roman. "Od dzisiaj wasza szkoła będzie miała swego patrona. Patron to jest ktoś, kto będzie dla was wzorem życia, wzorem postępowania. (...) Trzeba popracować, trzeba się powysilać, żeby stać się świętym, ale trzeba tak żyć" - zachęcał Kaznodzieja.
Po homilii nastąpiło poświęcenie i nadanie Szkole sztandaru, na który uczniowie szkoły złożyli uroczyste ślubowanie. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Przasnysza przeszli przed budynek szkoły, gdzie dokonano poświęcenia i odsłonięcia pamiątkowej tablicy.
Szkoła rozpoczęła działalność tuż po II wojnie światowej w zaadaptowanym na ten cel budynku rostkowskiego dworku. We wrześniu 1946 r. do szkoły uczęszczało 216 uczniów, a uczyło 4 nauczycieli. Obecnie liczy 65 uczniów. "Misją Szkoły Podstawowej w Rostkowie jest wszechstronny rozwój osobowy dziecka. Uczniowie od dawna stawiali sobie za wzór postać św. Stanisława, który wypowiedział słowa: "Do wyższych rzeczy jestem stworzony" - powiedziała dyrektor szkoły Sylwia Suchodolska-Jakóbiak. - Rostkowo jest miejscem kultu św. Stanisława Kostki, patrona diecezji płockiej i młodzieży polskiej. (...) Pragniemy, aby uczniowie wychodzący ze szkoły podstawowej im. św. Stanisława Kostki naśladowali czyny swego patrona, strzegli największych wartości człowieka, i stali się zapowiedzią nowej jedności".
Postać Patrona szkoły stała się inspiracją okolicznościowego programu artystycznego przygotowanego przez jej uczniów. Oficjalną część uroczystości zakończyło otwarcie i poświęcenie szkolnej galerii. Znalazły się w niej prace z gminnego konkursu pod hasłem "Św. Stanisław Kostka w oczach współczesnej młodzieży", którego sponsorami oprócz samej szkoły są: Wójt gminy Czernice Borowe, proboszcz parafii Rostkowo ks. Stanisław Mariański i Komisja Antyalkoholowa z Czernic Borowych. Centralne miejsce w ekspozycji zajmuje gablota z nowym sztandarem Szkoły. Sama wystawa gromadzi również wycinki prasowe, książki i film o św. Stanisławie Kostce, oraz materiały dotyczące historii parafii Rostkowo i szerzenia kultu świętego; uwidacznia także, w jaki sposób szkoła przygotowywała się do nadania imienia. Pozwala to wierzyć, że postać św. Stanisława, który 14 lat ze swojego krótkiego, 18-letniego, lecz jakże bogatego życia spędził właśnie tu, stanie się dla wychowanków rostkowskiej szkoły wzorem, do którego będą się odwoływać przez całe swoje życie, powtarzając za swoim patronem: "do wyższych rzeczy jestem stworzony".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję