Reklama

Byli naszymi duszpasterzami

Niedziela płocka 44/2002

24 lutego 1942 r., w 80. roku życia i 55. roku kapłaństwa, zmarł ks. Romuald Konopka, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sarbiewo. Urodził się w 1862 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1887 r. Był wikariuszem w parafiach Nasielsk i Gójsk, proboszczem w parafiach: Zaręby, Kraszewo, Gozdowo i Sarbiewo. Pochowany został w Sarbiewie.

28 lutego 1938 r., w 37. roku życia i 6. roku kapłaństwa, po krótkiej chorobie zmarł ks. Konstanty Kuberski, proboszcz parafii Brwilno. Syn Jana i Zofii z Rejenków. Urodził się 28 lutego 1901 r. w miejscowości Wysocze Choiny, w parafii Wąsewo. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1932 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem w parafiach Poręba n. Bugiem i Gostynin, proboszczem w parafii Brwilno. Pochowany został w Brwilnie.

4 marca 1940 r., w 68. roku życia i 45. roku kapłaństwa, zmarł ks. Teodor Babich, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sarnowo. Urodził się

9 listopada 1872 r. w Pułtusku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1895 r. w Płocku z rąk bp. Michała Nowodworskiego. Był wikariuszem w parafiach: Myszyniec, Chorzele i Karniewo, proboszczem w parafiach Zalas i Samowo. Pochowany został w Samowie.

6 marca 1931 r., w 54. roku życia i 30. roku kapłaństwa, zmarł ks. Czesław Konarzewski, kapelan Jego Świątobliwości, proboszcz parafii Malużyn. Urodził się w 1877 r. w miejscowości Kownaty, w parafii Ciechanów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1901 r. w Płocku. Był wikariuszem przy katedrze płockiej, spełniając jednocześnie obowiązki kapelana w szpitalach płockich, w 1906 r. został proboszczem w parafii Malużyn. Pochowany został w Ciechanowie.

7 marca 1939 r., w 71. roku życia i 40. roku kapłaństwa, w szpitalu św. Józefa w Warszawie zmarł ks. Czesław Żakowski, proboszcz parafii Słubice. Syn Franciszka i Bibianny z Drozdowskich. Urodził się 9 stycznia 1868 r. w miejscowości Dobrzelin, w powiecie kutnowskim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1899 r. we Włocławku z rąk bp. Henryka Kossowskiego. Był wikariuszem w parafiach: Płock, Raciąż, Szreńsk i Czerwin, proboszczem w parafiach Święcieniec i Słubice. Pochowany został w Słubicach.

(+) 7 marca 1941 r., w 46. roku życia i 23. roku kapłaństwa, zamordowany został w obozie koncentracyjnym w Dachau ks. Antoni Rakowski, proboszcz parafii Zawidz. Syn Juliana i Marianny z Mossakowskich. Urodził się 13 czerwca 1895 r. w miejscowości Rychliki, w parafii Zakrzewo. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1918 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk bp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem przy katedrze płockiej i prefektem w szkole powszechnej w Płocku, wikariuszem w parafii Długosiodło, proboszczem w parafiach Święcieniec, Bielsk i Zawidz. 7 kwietnia 1940 r. został aresztowany. Więziony był w Sierpcu i Działdowie. Od 18 kwietnia 1940 r. przebywał w obozach koncentracyjnych w: Dachau, Gusen, Mauthausen i ponownie w Dachau. Otrzymał numer obozowy 22014. Zmarł w szpitalu obozowym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łask: Odsłonięcie pomnika Prymasa Jana Łaskiego

2022-09-28 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W Łasku arcybiskup Grzegorz Ryś poświęcił pomnik prymasa Polski, wielkiego kanclerza koronnego i budowniczego łaskiej kolegiaty Jana Łaskiego. W uroczystości udział wziął arcybiskup senior Władysław Ziółek, który jest honorowym obywatelem miasta Łask, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, licznie zebrani przedstawiciele władzy rządowej, samorządowej, przedstawiciele duchowieństwa i wspólnot zakonnych oraz licznie zebrani mieszkańcy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję