Reklama

Byli naszymi duszpasterzami

Niedziela płocka 44/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 lutego 1942 r., w 80. roku życia i 55. roku kapłaństwa, zmarł ks. Romuald Konopka, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sarbiewo. Urodził się w 1862 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1887 r. Był wikariuszem w parafiach Nasielsk i Gójsk, proboszczem w parafiach: Zaręby, Kraszewo, Gozdowo i Sarbiewo. Pochowany został w Sarbiewie.

28 lutego 1938 r., w 37. roku życia i 6. roku kapłaństwa, po krótkiej chorobie zmarł ks. Konstanty Kuberski, proboszcz parafii Brwilno. Syn Jana i Zofii z Rejenków. Urodził się 28 lutego 1901 r. w miejscowości Wysocze Choiny, w parafii Wąsewo. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1932 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem w parafiach Poręba n. Bugiem i Gostynin, proboszczem w parafii Brwilno. Pochowany został w Brwilnie.

4 marca 1940 r., w 68. roku życia i 45. roku kapłaństwa, zmarł ks. Teodor Babich, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sarnowo. Urodził się

9 listopada 1872 r. w Pułtusku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1895 r. w Płocku z rąk bp. Michała Nowodworskiego. Był wikariuszem w parafiach: Myszyniec, Chorzele i Karniewo, proboszczem w parafiach Zalas i Samowo. Pochowany został w Samowie.

6 marca 1931 r., w 54. roku życia i 30. roku kapłaństwa, zmarł ks. Czesław Konarzewski, kapelan Jego Świątobliwości, proboszcz parafii Malużyn. Urodził się w 1877 r. w miejscowości Kownaty, w parafii Ciechanów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1901 r. w Płocku. Był wikariuszem przy katedrze płockiej, spełniając jednocześnie obowiązki kapelana w szpitalach płockich, w 1906 r. został proboszczem w parafii Malużyn. Pochowany został w Ciechanowie.

7 marca 1939 r., w 71. roku życia i 40. roku kapłaństwa, w szpitalu św. Józefa w Warszawie zmarł ks. Czesław Żakowski, proboszcz parafii Słubice. Syn Franciszka i Bibianny z Drozdowskich. Urodził się 9 stycznia 1868 r. w miejscowości Dobrzelin, w powiecie kutnowskim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1899 r. we Włocławku z rąk bp. Henryka Kossowskiego. Był wikariuszem w parafiach: Płock, Raciąż, Szreńsk i Czerwin, proboszczem w parafiach Święcieniec i Słubice. Pochowany został w Słubicach.

(+) 7 marca 1941 r., w 46. roku życia i 23. roku kapłaństwa, zamordowany został w obozie koncentracyjnym w Dachau ks. Antoni Rakowski, proboszcz parafii Zawidz. Syn Juliana i Marianny z Mossakowskich. Urodził się 13 czerwca 1895 r. w miejscowości Rychliki, w parafii Zakrzewo. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1918 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk bp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem przy katedrze płockiej i prefektem w szkole powszechnej w Płocku, wikariuszem w parafii Długosiodło, proboszczem w parafiach Święcieniec, Bielsk i Zawidz. 7 kwietnia 1940 r. został aresztowany. Więziony był w Sierpcu i Działdowie. Od 18 kwietnia 1940 r. przebywał w obozach koncentracyjnych w: Dachau, Gusen, Mauthausen i ponownie w Dachau. Otrzymał numer obozowy 22014. Zmarł w szpitalu obozowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

[ TEMATY ]

aborcja

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

"Tematy, które bazują na społecznych emocjach są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię. Zostały wyjęte jak przysłowiowy +króliczek z kapelusza+, po to, by się nimi posługiwać" - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w czwartkowym wywiadzie, udzielonym TV Republika w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję