Reklama

Byli naszymi duszpasterzami

Niedziela płocka 44/2002

24 lutego 1942 r., w 80. roku życia i 55. roku kapłaństwa, zmarł ks. Romuald Konopka, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sarbiewo. Urodził się w 1862 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1887 r. Był wikariuszem w parafiach Nasielsk i Gójsk, proboszczem w parafiach: Zaręby, Kraszewo, Gozdowo i Sarbiewo. Pochowany został w Sarbiewie.

28 lutego 1938 r., w 37. roku życia i 6. roku kapłaństwa, po krótkiej chorobie zmarł ks. Konstanty Kuberski, proboszcz parafii Brwilno. Syn Jana i Zofii z Rejenków. Urodził się 28 lutego 1901 r. w miejscowości Wysocze Choiny, w parafii Wąsewo. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1932 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem w parafiach Poręba n. Bugiem i Gostynin, proboszczem w parafii Brwilno. Pochowany został w Brwilnie.

4 marca 1940 r., w 68. roku życia i 45. roku kapłaństwa, zmarł ks. Teodor Babich, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sarnowo. Urodził się

9 listopada 1872 r. w Pułtusku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1895 r. w Płocku z rąk bp. Michała Nowodworskiego. Był wikariuszem w parafiach: Myszyniec, Chorzele i Karniewo, proboszczem w parafiach Zalas i Samowo. Pochowany został w Samowie.

6 marca 1931 r., w 54. roku życia i 30. roku kapłaństwa, zmarł ks. Czesław Konarzewski, kapelan Jego Świątobliwości, proboszcz parafii Malużyn. Urodził się w 1877 r. w miejscowości Kownaty, w parafii Ciechanów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1901 r. w Płocku. Był wikariuszem przy katedrze płockiej, spełniając jednocześnie obowiązki kapelana w szpitalach płockich, w 1906 r. został proboszczem w parafii Malużyn. Pochowany został w Ciechanowie.

7 marca 1939 r., w 71. roku życia i 40. roku kapłaństwa, w szpitalu św. Józefa w Warszawie zmarł ks. Czesław Żakowski, proboszcz parafii Słubice. Syn Franciszka i Bibianny z Drozdowskich. Urodził się 9 stycznia 1868 r. w miejscowości Dobrzelin, w powiecie kutnowskim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1899 r. we Włocławku z rąk bp. Henryka Kossowskiego. Był wikariuszem w parafiach: Płock, Raciąż, Szreńsk i Czerwin, proboszczem w parafiach Święcieniec i Słubice. Pochowany został w Słubicach.

(+) 7 marca 1941 r., w 46. roku życia i 23. roku kapłaństwa, zamordowany został w obozie koncentracyjnym w Dachau ks. Antoni Rakowski, proboszcz parafii Zawidz. Syn Juliana i Marianny z Mossakowskich. Urodził się 13 czerwca 1895 r. w miejscowości Rychliki, w parafii Zakrzewo. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1918 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk bp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem przy katedrze płockiej i prefektem w szkole powszechnej w Płocku, wikariuszem w parafii Długosiodło, proboszczem w parafiach Święcieniec, Bielsk i Zawidz. 7 kwietnia 1940 r. został aresztowany. Więziony był w Sierpcu i Działdowie. Od 18 kwietnia 1940 r. przebywał w obozach koncentracyjnych w: Dachau, Gusen, Mauthausen i ponownie w Dachau. Otrzymał numer obozowy 22014. Zmarł w szpitalu obozowym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabytkowa Biblia, odkryta w archiwum parafii w Rajczy, wciąż rodzi wiele pytań

2022-01-22 11:20

[ TEMATY ]

Biblia

Adobe.Stock.pl

Odkryto najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. Wydana w 1561 r. w Pradze Biblia znajdowała się dotąd w archiwum parafii w Rajczy na Żywiecczyźnie, przy granicy polsko-słowackiej. Stamtąd trafiła w ręce ks. dr. Czesława Chrząszcza, archiwisty i notariusza w bielskiej kurii, który podkreśla, że wokół zagadkowego woluminu jest wciąż wiele pytań.

Egzemplarz zabytkowej Biblii jest starannie wydany, wzbogacony kunsztownymi ilustracjami i pięknymi inicjałami, rozpoczynającymi rozdziały poszczególnych ksiąg i akapitów. „To Biblia zapisana w języku czeskim. Obejmuje ona zarówno księgi proto-, jak i deuterokanoniczne - te ostatnie umieszczono na jej końcu” – wyjaśnia ks. Chrząszcz, wskazując, że prawdziwym odkrywcą zabytku jest proboszcz rajczański ks. Andrzej Zawada.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kolęda w czasie pandemii

2022-01-23 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

To już kolejny rok, kiedy pandemia nie pozwala w pełni organizować wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą. Jest dużo zachorowań, wiele osób przebywa na kwarantannie, czy w izolacji, a to nie umożliwia spotykać się księżom z parafianami, tak jak było to przed pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję