Reklama

Twoja miłość jak ciepły deszcz...

W sobotni wieczór 5 października kaplica Miłosierdzia Bożego w Płocku, miejsce pierwszych Objawień Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej wypełniła się po brzegi. Stało się tak za sprawą licznej pielgrzymki wiernych ze Skępego, którzy przyjechali na uroczystość przekazania do ich parafii w Skępem relikwii s. Faustyny. O godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której w imieniu biskupa płockiego Stanisława Wielgusa przewodniczył i kazanie wygłosił ks. dr Bogdan Czupryn.
"Myśli i słowa Boga nie pokrywają się z myśleniem ludzi - powiedział na rozpoczęcie kazania Kaznodzieja. - Mądrość i roztropność odnosi się do człowieka, który przesadnie ufa swojemu intelektowi. Taki człowiek nie potrafi odnieść się właściwie do myśli Bożych. Roztropność oznacza życiowego komfornistę, który nie postawi wszystkiego na szali mądrości. Taki człowiek nie postawi na Chrystusa. (...) Bóg wielkie dzieła objawił nie mądrym, tylko prostaczkom. Bycie prostaczkiem nie ma nic wspólnego z prostactwem. Aby lepiej zrozumieć ten zamysł, zatrzymajmy się przy patronce dnia dzisiejszego, św. s. Faustynie Kowalskiej. Kim była s. Faustyna? Kim była jako człowiek, jako kobieta i jako zakonnica?
Jej życie było przepełnione prostolinijną codziennością. Każdy święty jest dla nas inspiracją i wzorem do naśladowania. Podczas mojej wizyty w Łagiewnikach spotkałem się z s. Beatą Piekut, która osobiście znała s. Faustynę i która jest opiekunką dzienniczków zapisanych własnoręcznie przez s. Faustynę".
Ks. Kaznodzieja wspominając wrażenia z przeczytania oryginalnego rękopisu o pierwszym Objawieniu Jezusa Miłosiernego s. Faustynie powiedział: "S. Beata wspomniała o dwóch cechach, które charakteryzowały s. Faustynę. Po pierwsze była to szczególna zdolność widzenia drugiego człowieka, która objawiała się wrażliwością na ludzi smutnych. Dzisiaj coraz więcej ludzi skarży się na samotność, a czy my potrafimy wyciągnąć do nich rękę, czy potrafimy do nich wychodzić? Ważne jest, abyśmy potrafili odczytywać Boga we współczesnym świecie. Każdy może mieć swoje odczucia Boga. Ale często prowadzi to niestety do tego, że zamiast Boga stawia się na ołtarzu rozmaitych bożków. Starajmy się naśladować s. Faustynę.
Drugą cechą zaś była szczególna zdolność pozytywnego patrzenia w przyszłość. Starajmy się bardziej zaufać Bożemu Miłosierdziu". Kończąc, Kaznodzieja życzył wszystkim, by umieli kształtować w sobie postawę prostaczków.
Na zakończenie Eucharystii kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. kan. Wiesław Ochtyra przekazał relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej ks. Piotrowi Brzezikowi, proboszczowi parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skępem.
Ks. Piotr dziękując wszystkim za obecność, kapłanom za wspólną modlitwę, powiedział, że parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skępem przybyła jeszcze jedna, ale jakże cenna Parafianka. Kończąc tę uroczystość, przypomniał program uroczystości tego wieczora, na który składało się powitanie relikwii św. Faustyny Kowalskiej na rynku w Skępem i procesja do kościoła, a na zakończenie czuwanie modlitewne, Apel Jasnogórski i ucałowanie relikwii.
Sobotnia uroczystość w płockiej kaplicy Miłosierdzia zakończyła się ucałowaniem relikwii Świętej. Natomiast w niedzielę 6 października w parafii Miłosierdzia Bożego w Skępem podczas porannych Mszy św. zanoszone były modlitwy ku czci Miłosierdzia Bożego. Uroczystej Sumie odprawionej przed kaplicą pw. Miłosierdzia Bożego w Skępem przewodniczył i kazanie wygłosił kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku ks. kan. Kazimierz Ziółkowski.
Mimo wciąż padającego deszczu na placu celebry zgromadziły się tłumy wiernych, a na oprawę muzyczną Eucharystii złożyły się występy scholi dziecięcej, zespołu młodzieżowego oraz orkiestry strażackiej.
Ksiądz Kanclerz w kazaniu nawiązując do przypowieści, w której mowa jest o cudzie rozmnożenia jedzenia przez Jezusa, mówił, o czym wtedy myśleli Jego uczniowie, w jakiego Jezusa wierzyli. "Chrystus uczynił ten znak, aby nauczyć ludzi przebywania z Bogiem w Eucharystii. Żąda od nich po prostu wiary. Widzę i doświadczam codziennie obraz współczesnego człowieka. A w jakiego Jezusa ty wierzysz, jakiego nosisz w sercu" - pytał Kaznodzieja.
- Są jednak tacy, którzy znaleźli Jezusa w Ewangelii, którzy dają publicznie świadectwo, że ich Panem jest Jezus. (...) Miliony ludzi dzisiaj już wie, jakiego Jezusa szukała św. s. Faustyna, jakiego nosiła w sercu. Od dzisiaj wasza parafia ma jeszcze jeden nieoceniony dar. Ma jeszcze jedną parafiankę, ale jakże cenną" - mówił Ksiądz Kanclerz.
Na zakończenie proboszcz parafii ks. Piotr Brzezik podziękował wszystkim za obecność i modlitwę. Nawiązując do słów pieśni śpiewanej podczas Mszy św. Twoja miłość jak ciepły deszcz..., Ksiądz Proboszcz stwierdził, że ona w pełni odzwierciedla atmosferę tej uroczystości. Pomimo siąpiącego deszczu na uroczystości licznie zgromadzili się zarówno młodzi jak i starsi parafianie. Kończąc, przypomniał jeszcze program tej uroczystości.
Uroczystość przekazania relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej do parafii Miłosierdzia Bożego w Skępem zakończyła uroczysta procesja ulicami miasta, a po niej ks. kan. Kazimierz Ziółkowski dokonał poświęcenia figury Jezusa Miłosiernego stojącej przed kaplicą parafialną.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję