Reklama

Z prawem na bieżąco

Warto śledzić zmiany przepisów dotyczących emerytur i rent, bo wprowadzane nowelizacje w wielu przypadkach przynoszą zmiany korzystne dla świadczeniobiorców.
Do takich na pewno należy wprowadzenie od 1stycznia 2009 r. zasady pozwalającej na zastąpienie zarobków zerowych - zarobkami w kwocie minimalnego wynagrodzenia. Chodzi o tzw. okresy zerowe, które uznane zostały przez ZUS za okresy składkowe, ale z powodu braku dokumentacji potwierdzającej wysokość wynagrodzenia pobieranego w tym czasie, ZUS do końca 2008 r. musiał przyjmować, że dochód w tym okresie wynosił zero złotych. Obecnie na wniosek zainteresowanego ZUS zastąpi każdy „zerowy” miesiąc wliczony do podstawy wymiaru emerytury lub renty minimalnym miesięcznym wynagrodzeniem, wyliczanym proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i do okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym. Oznacza to, że jeżeli pracownik wykonywał pracę np. na pół etatu, to do wyliczenia wysokości świadczenia przyjęta zostanie połowa wysokości minimalnego wynagrodzenia. Sprawa okazała się ważna, bowiem w ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku wnioski w tej sprawie złożyło ponad 300 tys. osób. Dwie istotne uwagi: zasada ta dotyczy osób, które były zatrudnione w ramach stosunku pracy, a do przeliczenia emerytury konieczne jest złożenie wniosku przez osobę zainteresowaną. W przypadku wniosków złożonych po 31 grudnia 2009 r. ZUS przeliczy świadczenie od miesiąca zgłoszenia wniosku.
To jeden z przykładów korzystnej zmiany przepisów. Aby być z prawem na bieżąco, warto oglądać program telewizyjny „ZUS dla Ciebie”, który jest emitowany w każdy wtorek o godz. 11.50 w Programie 1 TVP. Można korzystać ze strony internetowej: www.zus.pl lub www.mojaemerytura.zus.pl. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił także infolinie: 801-044-044 i (22) 43-33-000 - połączenie z konsultantem od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, natomiast przez 24 godziny na dobę we wszystkie dni roku czynna jest informacja automatyczna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska gra z drużyną Messiego o 1/8 finału, trudne zadanie Danii

2022-11-30 07:05

Adobe Stock

Polscy piłkarze w przypadku co najmniej remisu w środę z Argentyną w Dausze na pewno awansują do 1/8 finału mistrzostw świata - po raz pierwszy od 1986 roku. W grupie D ten cel osiągnęła już Francja, która zagra z Tunezją, a w trudnej sytuacji jest rozczarowująca na razie Dania.

W trakcie mundiali 2002, 2006 i 2018 biało-czerwoni, po dwóch porażkach w grupie, tracili szansę awansu do kolejnej fazy. Wygrywali wówczas jedynie swoje trzecie spotkania, które nie miały już stawki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję