Reklama

Jeżów

Pamięci Bohaterów Września 1939 r.

9 września każdego roku od zakończenia II wojny światowej na cmentarzu w Jeżowie spotykają się uczestnicy bitwy, która rozegrała się na pobliskich polach dokładnie w tym dniu w 1939 r. W szeregu bitew nazwanych później walkami nad Bzurą żołnierze 30. Dywizji Piechoty stoczyli zaciekłą bitwę z przeważającymi siłami wojsk hitlerowskich. Mimo miażdżąco nierównych szans strona polska poniosła stosunkowo niewielkie straty w ludziach, poległo nieco ponad 200 żołnierzy, których mieszkańcy Jeżowa ze czcią pochowali w zbiorowej mogile pod lasem "Górki". Po wojnie staraniem mieszkańców na czele z Tadeuszem Kenclerem, żołnierzem Szarych Szeregów, dokonano ekshumacji i z wielką pieczołowitością urządzono cmentarz wojenny. Jest to miejsce dorocznych spotkań w ramach patriotycznego święta jakim dla mieszkańców Jeżowa jest dzień 9 września. W końcu lat 70. miejscowa szkoła otrzymała imię Bohaterów Września 1939r. W ten sposób pamięć o tamtych dniach przekazuje się młodemu pokoleniu.
W obecnych czasach III Rzeczypospolitej Msza św. za poległych celebrowana jest znowu - jak to było w latach powojennych - przy ołtarzu polowym na cmentarzu. Do celebry zapraszani są dostojni kapłani; w roku 1999 Mszy św. przewodniczył bp Adam Lepa, który poświęcił także kamień węgielny pod budowę gimnazjum w Jeżowie. (W roku bieżącym szkoła ta otrzymała imię Jana Pawła II.)
9 września 2002 r. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Waldemar Kulbat, redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łódzkiej, wykładowca WSD w Łodzi. Obok niego przy ołtarzu polowym stanęli: ks. dr Zbigniew Tracz, notariusz Kurii Arcybiskupiej oraz ks. kan. Tadeusz Głąb nowy proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jeżowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję