Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty

Setki motocyklistów uczestniczyły w niedzielę na Jasnej Górze w Motocyklowym Zjeździe Gwiaździstym do Częstochowy 2023. Było to już drugie otwarcie tegorocznego sezonu motocyklowego w jasnogórskim sanktuarium.

[ TEMATY ]

motocykliści

PAP/Waldemar Deska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii częstochowski duszpasterz akademicki ks. Michał Krawczyk przyrównywał przygotowania i same motocyklowe podróże do podróży przez życie z Bogiem. Wskazywał na wagę wspólnoty – ludzi i Kościoła. Mówił o możliwościach wyboru złych dróg i pomocy w takich sytuacjach Boga.

„Bóg cię nie osądza. On się przybliża do ciebie, chce być blisko ciebie, chce być w twoich sprawach i nie zawróci cię na siłę. Dlaczego? Bo to ty trzymasz w tym momencie kierownicę swojego życia i ty decydujesz na ten moment: tak, chcę jechać w tym kierunku, nawet uświadamiając sobie, że to nie jest właściwy kierunek” – mówił ks. Krawczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„I cała mądrość i miłość Jezusa, którą nam dzisiaj objawia, to jest fakt, że On do takiego ciebie i takiego mnie przychodzi i tak z nami pielgrzymuje, dając nam wolność, szanując twój wybór. Nie zawsze zgadzając się na to. I może być tak, że w pewnym momencie twojego, mojego życia, przez jakieś doświadczenia czasem trudne, przez jakieś słowo, może dzisiaj, Bóg do ciebie jakoś przemawia: o nierozumny mój synu i moja córko, czy nie ostrzegałem cię” – obrazował duszpasterz.

„I to nie jest wyrzut, bo Bóg czasem musi wejść w nasze życie z takimi słowami, tak się zachowując, bo mu na tobie zależy” – wskazał, wyjaśniając że Bóg chce wówczas zatrzymywać człowieka na tej drodze, ale też chce, by człowiek zatrzymał Boga przy sobie. Wezwał przy tym zebranych do pielęgnowania relacji z Bogiem.

Przed tygodniem na Jasnej Górze odbył się 20. Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana ks. Zdzisława Peszkowskiego, w którym według organizatorów wzięło udział ponad 30 tys. osób. Spotkanie o charakterze religijnym i patriotycznym organizowało Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, którego założycielem był nieżyjący już Wiktor Węgrzyn. Celem stowarzyszenia jest organizacja rajdów do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich i pomoc Polakom na Wschodzie.

Reklama

PAP/Waldemar Deska

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy organizują Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów i Klub Motocyklowy SKL Dragon. Organizatorzy zapraszali na tegoroczny zjazd, „wszystkich motocyklistów, bez względu na przynależność klubową i polityczną”. „Nie wprowadzamy podziałów” – akcentowali w zaproszeniu.

"W imię pielęgnacji tradycji historycznej, która w latach trzydziestych XX w. stała się początkiem Motocyklowych Zjazdów Gwiaździstych do Częstochowy, corocznie w kwietniu organizujemy spotkanie motocyklistów z całej Polski, aby zainaugurować uroczystą Mszą Św. i motocyklową paradą przez nasze miasto, kolejny udany sezon. Czekamy w Częstochowie na wszystkich motocyklistów, nie wprowadzamy podziałów” – zapraszali organizatorzy.

Wiosenne zlot i zjazd motocyklistów w Częstochowie są widoczne mieście. Alejami Najświętszej Marii Panny i w okolicach sanktuarium przejeżdżają motocyklowe parady. Msze dla motocyklistów mają wyrazistą oprawę, ich uczestnicy m.in. używają klaksonów podczas podniesienia i błogosławieństwa ich maszyn na koniec zlotu.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ pat/

2023-04-23 16:19

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Motocykliści pielgrzymowali na Górę św. Anny

[ TEMATY ]

motocykliści

Góra św. Anny

Adrianna Szczeblewska

Pątnicy w skórach i czarnych koszulkach wypełnili w pierwszą niedzielę sierpnia grotę lurdzką. Było ich tak wielu, że sporo motocykli trzeba było zaparkować na zewnątrz. Motocykliści dochowali dobrej tradycji i kwestowali na dobry cel – pomoc dzieciom z Aleppo w Syrii. Tradycja pielgrzymowania do św. Anny na motorach ma już blisko 20 lat.

- Zaczynaliśmy skromnie – wspomina o. Jozafat Gohly, franciszkanin, na początku XXI wieku gwardian klasztoru na Górze św. Anny. - Msza św. była wtedy celebrowana w bazylice. Motocykliści w skórach wybijanych ćwiekami, w bandankach, z kaskami w ręku szli – śląskim zwyczajem – dookoła ołtarza „na ofiarę”.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

2024-06-20 20:54

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas Polska

Caritas Polska

W Polsce jest ponad 3 mln cudzoziemców, w tym około 1 mln z Ukrainy. Wśród nich są migranci i uchodźcy. Kim są? Jakie wyzwania stoją przed nimi a jakie przed tymi, którzy ich goszczą? Warto w tym dniu spojrzeć na ich sytuację. Dostrzec tych, którzy uciekli przed wojną albo prześladowaniami i znajdują się obok nas. Światowy Dzień Uchodźcy obchodzimy 20 czerwca. Został ustanowiony przez ONZ w 2000 r. W dniach 20-28 czerwca Caritas zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

Migrant czy uchodźca? - to różnica

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Parolin: gdyby ze strony Chin była gotowość, papież nawet natychmiast by tam pojechał

2024-06-21 07:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

kard. Pietro Parolin

Grzegorz Gałązka

Gdyby ze strony Chin była „gotowość”, papież Franciszek „nawet natychmiast by tam pojechał”- powiedział watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Podkreślił, że podróż do Chin jest pragnieniem papieża.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podczas czwartkowej wizyty na rzymskim Uniwersytecie Urbaniana oświadczył, że papież ma „ogromne uznanie” dla Chin i „przy wielu okazjach wyraża je dla narodu chińskiego i państwa chińskiego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję