Reklama

Wiadomości z diecezji

17 października Klub Katolicki Diecezji Łowickiej oraz Łowickie Towarzystwo Historyczno-Regionalne im. Romualda Oczykowskiego zaprosili mieszkańców Łowicza na spotkanie z Grzegorzem J. Sosnowskim, autorem książek: Wśród ofiar Katynia oraz Słownik biograficzny łowickich parlamentarzystów okresu II Rzeczypospolitej. Tom I - Księżacy w Sejmie Ustawodawczym (1919-1922). 19 października odbyło się spotkanie z Grzegorzem Sosnowskim w Muzeum w Łowiczu. Spotkanie odbywało się pod patronatem Starosty Łowickiego.

Niedziela 20 października była Dniem "Przymierza Rodzin". W naszej diecezji obchodzili go m.in. członkowie Stowarzyszenia "Przymierze Rodzin" przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej.

W niedzielę 20 października w sali barokowej łowickiego Muzeum odbył się kolejny koncert z cyklu "Burmistrz Miasta zaprasza". Tym razem przed łowickimi melomanami zaprezentowała się Łowicka Orkiestra Kameralna, która zagrała m.in. utwory Moniuszki, Brahmsa, Chopina, Wieniawskiego, Bacha, Griega i Dvoraka.

21 października do Łowicza przyjechali biskupi polscy i litewscy odpowiedzialni za wzajemne kontakty obu Kościołów. Wieczorem w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu sprawowali Mszę św., w której mogli uczestniczyć również mieszkańcy miasta. We wtorek, 22 października, księża biskupi zwiedzili łowicką bazylikę oraz firmę Braci Urbanek, a następnie udali się do Warszawy, gdzie uczestniczyli w uroczystościach związanych z 24. rocznicą inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.

22 października w Muzeum w Łowiczu odbyło się spotkanie, podczas którego dyrektor Walerian Warchałowski i jego pracownicy zaprezentowali mieszkańcom miasta odbudowane piwnice czwartego skrzydła Muzeum. Prace w tej części gmachu prowadzone były przez ostatnich 13 lat.

22 października w I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu miało miejsce spotkanie z uczestnikami walk z hitlerowskim okupantem i ofiarami agresji sowieckiej. Uroczystość patriotyczna przebiegała pod hasłem: "Cierpienie i walka Polaków...". Na otwarcie uroczystości wprowadzono sztandary, zaśpiewano Hymn narodowy, a słowo wstępne wygłosił Tadeusz Modrak. Po powitaniu gości refleksją historyczną podzielił się z zebranymi Krzysztof Kaliński. Następnie wręczono patenty Weterana Walk o Wolność i Niepodległość oraz pamiątkowe medale 60-lecia Polskiego Państwa Podziemnego. Po odśpiewaniu Hymnu Sybiraków nastąpiło wręczenie nagród laureatom powiatowego konkursu: "Armia Krajowa na Ziemi Łowickiej w latach II wojny światowej". Podczas uroczystości miały też miejsce wystąpienia zaproszonych gości, odśpiewano Rotę, a część artystyczną wykonała młodzież z I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu. Ostatnim punktem programu uroczystości było spotkanie koleżeńskie uczestników walk, ofiar agresji sowieckiej i gości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję