Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Owce bez pasterza są spisane na zgubę

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 36 – 10, 8.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Sr. Amata CSFN

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela, 18 czerwca. XI Niedziela zwykła

• Wj 19, 1-6a • Ps 100, 1-2.3.4c-5 • Rz 5, 6-11 • Mt 9, 36 – 10, 8

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo». Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził. Tych to Dwunastu wysłał Jezus, dając im następujące wskazania: «Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie».

Owce bez pasterza są spisane na zgubę. Tak samo jest z ludźmi. W czasach Pana Jezusa wypasano owce, które były pod opieką pasterzy i czujnym nosem i uchem psów pasterskich, a mimo to zdarzało się, że niektóre oddzielały się od stada i wówczas narażone były na niebezpieczeństwo. Tak było wtedy i tak samo jest dzisiaj z tymi przemiłymi wełniastymi zwierzakami. Jezus posługuje się tym przykładem, aby w obrazowy sposób pokazać potencjalne zagrożenie. I oczywiście to zagrożenie może przyjść z zewnątrz, ale gdy idzie o sprawy ducha i duszy ludzkiej, bardzo często ludzki umysł jest zagrożony, a walka toczy się na poziomie ludzkiego serca. Walka z pokusami bardzo wyczerpuje, dlatego potrzebujemy pomocy Jezusa, który ma zdolność rozpoznawać ludzi znękanych i porzuconych. Skąd to znękanie, skąd porzucenie? Czyżby grzech oraz szatan obiecał wiele, a po grzechu została pustka i porzucenie, poczucie wstydu, a może nawet wstręt do siebie? Warto w takim stanie duszy przyjść do Tego, który się na niej zna i wie, jak ją naprawić, bo ją przecież stworzył. Przyjdźmy do Boga Ojca, przyjdźmy do Jezusa i do Ducha Świętego. Przyjdźmy przez posługę kapłanów, spowiedników, przez Eucharystię, w której Jezus nam się daje do spożycia. Przez ten najpiękniejszy gest zjednoczenia duchownych i świeckich jesteśmy silni tą Bożą siłą, którą Pan zostawił dla swojego Kościoła. Jezus posługuje się tyloma sposobami, wydarzeniami, aby nas przekonać o wielkiej miłości Boga do człowieka i że tą miłością powinniśmy się dzielić ze światem. Czynimy to, a żniwo wciąż jest wielkie, a robotników mało. Droga do poszerzania królestwa Bożego wiedzie najpierw przez serce każdego z nas. Pozwólmy Mu się naprawić, zmienić przez sakrament pokuty i pojednania, przez Mszę Świętą, w której przyjmuję żywe Słowo Boga i żywe Ciało Boga. Poruszony Bożą obecnością, zacznę Go odkrywać w ludziach znękanych i porzuconych, i moim zadaniem jest przyprowadzić ich do Boga przez kapłana. Pan potrzebuje Twojej wiary i Twojego świadectwa. Panie Jezu, niech Twoja Krew dodaje nam sił jak kroplówka, byśmy z odwagą świadczyli o Tobie. Amen.

Reklama

F.P.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-05-10 14:24

Ocena: +15 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowa proroka Jeremiasza są w naszych czasach bodaj bardziej aktualne niż kiedykolwiek dotąd. Nigdy wiara w Boga i religia nie zostały postawione wobec tak dramatycznych wyzwań, jakie niosą bezbożna propaganda i powszechnie narzucany zdeprawowany styl życia. Przedmiotem nienawistnych ataków stało się dobro jako takie, co skutkuje jego relatywizacją i szyderstwami z ludzi, którzy go pragną i nim żyją. W atmosferze narastającego zamętu i niepewności nietrudno o osłabienie, a nawet utratę wiary w Boga. Miejsce Boga i Jego praw zajmują sztucznie kreowane „autorytety”, promujące bezwstyd i rozpustę, pozbawione wszelkich zasad moralnych; tzw. media społecznościowe stały się bagnem, w którym znajdują ujście najniższe instynkty i najgorsze dewiacje. Cel jest jeden: zepsuć ludzi i zawłaszczając ich sumienia, przejąć nad nimi władzę. Podejmując wezwanie Jeremiasza, trzeba więc głośno wołać: „Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruję swą siłę, a od Pana odwraca swe serce”.

CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Adwentowy - W Maryi odnajdźmy samych siebie

2023-12-03 20:40

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Fot. Monika Książek

Zastanów się, czy przypadkiem nie powinieneś komuś za coś podziękować.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego*. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie*. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie* i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel*, to znaczy: "Bóg z nami". Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Autobus dla bezdomnych po raz kolejny w drodze

2023-12-04 18:06

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Urząd Miasta Łodzi

Od 1 grudnia w godzinach nocnych po raz kolejny kursuje autobus dla osób w będących w kryzysie bezdomności, w którym najbardziej potrzebujący mogą otrzymać podstawowe wsparcie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję