Reklama

Niedziela w Warszawie

Bach na Jelonkach

W Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w kościele Bogurodzicy Maryi odbył się koncert organowy w ramach II Międzynarodowego Bemowskiego Festiwalu Organowego.

Zuzanna Ustaszewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Utwory Jana Sebastiana Bacha w transkrypcji swojej lub Marcela Dupre wykonał jeden z najwybitniejszych organistów swojego pokolenia, pochodzący z Francji, Oliwer Penin.

Co kryje się pod tajemniczym pojęciem transkrypcji wyjaśniła czytelnikom Niedzieli, prowadząca koncert, pani Paula Dziczek. – Transkrypcja to opracowanie kompozycji na inny instrument, głos lub zespół, niż przewidziano to pierwotnie. Polega to na zredukowaniu utworu skomponowanego na wiele instrumentów, np. orkiestrę, do postaci umożliwiającej wykonanie go na instrumencie solowym. Cały proces transkrypcji wymaga spisania dzieła lub jego fragmentu, praktycznie ze słuchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Melomani mogli wysłuchać min. Fantazję G-dur, Arie z III Suity Orkiestrowej D-dur, Symfonie z Kantaty Wir danken dir, Gott, wir danken dirr, Chór z Kantaty Jezus nahm zu sich die Zwoelfe.

Ostatnim utworem koncertu był jeden z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Jana Sebastiana Bacha Toccata i fuga d-moll. Utwór ten skomponował najsłynniejszy kompozytor czasu baroku gdy w wieku 18 lat został przyjęty do kapeli dworskiej w Wajmarze.

Piękno muzyki barokowej, utwory, które wyciszają, przybliżają do Boga lub stanowią tło do medytacji wypełniały świątynię. Na twarzach słuchaczy widoczny był zachwyt, a niekończące się brawa świadczyły o mistrzowskim wykonaniu utworów.

II Międzynarodowy Bemowski Festiwal Organowy powstał dzięki współpracy parafii Bogurodzicy Maryi, Dzielnicy Bemowo i Fundacji Cultura Animi. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął bp Rafał Markowski.

2023-05-23 10:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2023, str. 12-14

[ TEMATY ]

uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

commons.wikimedia.org

Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato, Madonna z Dzieciątkiem i aniołami, fragment obrazu

Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato, Madonna z Dzieciątkiem i aniołami, fragment obrazu

Czy kobieta może urodzić Boga? Przecież stworzenie nie może wydać na świat Stwórcy! O co więc chodzi w dogmacie Świętej Bożej Rodzicielki?

Bóg, posyłając swojego Syna na świat, sam wybrał drogę Wcielenia, czyli narodzenia z niewiasty. Boskie macierzyństwo Maryi dotyczy ludzkiego narodzenia Syna Bożego, a nie Jego zrodzenia Boskiego.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za 2025 rok

2026-01-01 20:17

Małgorzata Pabis

– W ciągu mijającego roku w bazylice zostało odprawionych 3590 Mszy świętych, przy ołtarzu było 7821 – kapłanów gości, którzy przybywali indywidualnie lub z grupami – poinformował ks. Zbigniew Bielas.

W środę (31 grudnia) – w ostatni dzień roku kalendarzowego – podczas Mszy świętej, po Godzinie Miłosierdzia w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podziękowano Panu Bogu za otrzymane łaski oraz zawierzono świat i każdego z nas Bożemu Miłosierdziu. Eucharystii przewodniczył bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję