Reklama

Niedziela Wrocławska

W jedności Ducha

W parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach odbyło się wspólne czuwanie wspólnot charyzmatycznych Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej przed Zesłaniem Ducha Świętego.

Tomasz Lewandowski

Kościół na Popowicach wypełnił się członkami wspólnot charyzmatycznych modlącymi się przez Zesłaniem Ducha Świętego.

Kościół na Popowicach wypełnił się członkami wspólnot charyzmatycznych modlącymi się przez Zesłaniem Ducha Świętego.

Eucharystii o północy przewodniczył bp Maciej Małyga. W homilii hierarcha tłumaczył, jak zbliżyć się do tajemnicy Ducha Świętego. – Można próbować mówić o Duchu Świętym takim, jakim On jest: jakby płomień ognia, jakby powiew wiatru, jakby gołębica. Ale można też poznawać Ducha Świętego poprzez Jego działanie – po owocach. I tutaj z pomocą przychodzą nam biblijne katalogi darów Ducha Świętego, jak np. u proroka Izajasza: dary mądrości, rozumu, bojaźni Bożej, pobożności. Albo jak napisał św. Paweł: „Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, łagodność, opanowanie”. Wtedy poznajemy Ducha Świętego poprzez Jego moc działającą w nas – zaznaczał bp Małyga.

Podkreślał, że moc Ducha Świętego może przemieniać naszą codzienność: – Na tym nam bardzo zależy, aby to dzisiejsze spotkanie przemieniało nasze jutro, nasze pojutrze. Duch Święty tworzy pewną kulturę, to znaczy nowy sposób życia i nowego człowieka. Duch Święty to Boża moc działająca w nas.

Bp Maciej tłumaczył, że pomocą dla nas może być najprostsze rozumienie Trójcy Świętej: Ojciec – Bóg ponad nami, Syn Boży – Bóg z nami, Emmanuel i Duch Święty – Bóg w nas, obecny właśnie przez swoje dary. Mówiąc do wspólnot charyzmatycznych naszej archidiecezji hierarcha przypomniał także dwa warunki, aby Duch Święty w nas żył. – Pierwszy warunek to pragnienie, a drugi to wiara. Pragnienie jest wtedy – jak pisał prorok Ezechiel – gdy doświadczamy siebie jako wyschniętych kości, jako ciemnego grobu. Prorok mówi, że te kości zostaną ożywione, a groby zostaną otwarte. Ale gdy widzimy swoje życie właśnie w tej prawdzie, to jest pierwszy krok. Potem jest wiara, potem są dary Ducha Świętego. O tym pragnieniu mówi też św. Paweł: „Cały świat jęczy i wzdycha w bólach rodzenia, oczekując objawienia się synów Bożych”. Ludzie czekają, aż staną się córkami i synami Boga. To też opis naszego pragnienia, gdy doświadczamy siebie jako ludzi bez ojca i bez matki. I to budzi w nas pragnienie i wiarę – nauczał.

Reklama

– To jest nasza duchowa droga: pragnienie, doświadczenie wyschniętych kości, grobów, a potem wiara, gdy kierujemy swoje oblicze ku Jezusowi, przyjmujemy Jego Słowo, uznajemy Go za Pana naszego życia, a w trzecim kroku dzieje się wielki cud darów Ducha Świętego. Bardzo często przychodzi w łagodnym powiewie, w jakimś spokoju i przynosi dar nowego człowieka, dary mądrości i rozumu, miłości i radości, dar wielkiego pokoju w nas, łaskawości, skromności, wstrzemięźliwości. W tym wszystkim najlepsze jest to, że to jest prawdziwe – przekonywał bp Małyga.

Przed Mszą św. proszono w modlitwie o nowe wylanie darów Ducha Świętego dla wszystkich wspólnot odnowy archidiecezji wrocławskiej. Konferencję „Duch Święty dawcą wiary, nadziei i miłości” wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik.

2023-05-28 13:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od wydarzenia eucharystycznego w Sokółce minęło już 15 lat

2023-10-01 14:31

[ TEMATY ]

Sokółka

Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy parafii św. Antoniego w Sokółce

„W 15. rocznicę niezwykłego wydarzenia eucharystycznego w Sokółce gromadzimy się wokół ołtarza, aby jeszcze raz wybrzmiało pytanie z dzisiejszej Ewangelii: «Co myślicie?». Jakie jest wasze podejście do jednej z najważniejszych prawd wiary? Czy potraficie przez proste gesty potwierdzić wiarę i szacunek dla Boga ukrytego pod postaciami chleba i wina?” – mówił abp Józef Guzdek podczas Archidiecezjalnego Dnia Eucharystii w Sokółce – miejscu wydarzenia eucharystycznego z 2008 r.

W homilii metropolita białostocki zauważył, że ewangeliczna przypowieść o dwóch synach to „studium zachowań człowieka, który w swoim sumieniu dokonuje wyborów. Najpierw powstaje myśl, następnie dojrzewa decyzja, a dopiero później pojawiają się słowa i czyny”.

CZYTAJ DALEJ

Komentarz: papież nie zmienia nauczania o małżeństwie

2023-10-03 14:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zalecam całościowe i pogłębione czytanie papieskiej wypowiedzi. W mojej ocenie żadną miarą nie stanowi ona aprobaty dla wytworzenia formuły błogosławienia par niesakramentalnych, w tym homoseksualnych, jako kościelnego rytu podobnego do liturgicznego błogosławieństwa małżeństw – podkreśla ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W ten sposób ks. prof. Kantyka odnosi się do pytań (Dubiów), które kardynałowie Brandmüller, Burke, Sandoval Íñiguez, Sarah i Zen Ze-kiun przedstawili Franciszkowi z prośbą o wyjaśnienie niektórych kwestii dotyczących interpretacji Objawienia Bożego, błogosławieństwa związków osób tej samej płci, synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, święceń kapłańskich kobiet i pokuty jako koniecznego warunku rozgrzeszenia sakramentalnego.

CZYTAJ DALEJ

Wraca tymczasowa kontrola graniczna ze Słowacją

2023-10-03 20:47

[ TEMATY ]

granica

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej ze Słowacją opublikowano we wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Będzie obowiązywać od północy w środę (4 października) przez 10 dni - do 13 października.

"W okresie od dnia 4 października 2023 r. do dnia 13 października 2023 r. przywraca się tymczasowo kontrolę graniczną osób na granicy państwowej z Republiką Słowacką" - zapisano w rozporządzeniu "w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję