Reklama

Wiara

Leon Knabit OSB: Duch Święty uświęca

– Kto cię stworzył? – Bóg Ojciec. – Kto odkupił? – Syn Boży. – Kto uświęcił? – Duch Święty.

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Takie pytania zadawałem ponad pół wieku temu podczas wizyty kolędowej małym dzieciom. Niekiedy nawet rodzice sami prosili, żeby dziecko zapytać. Odpowiadały bezbłędnie, nawet takie które ledwo nauczyły się mówić. A dzisiaj? Zamilczmy.

W Dzień Zielonych Świąt, Zesłania Ducha Świętego, pomyślmy o tym trzecim pytaniu. Duch Święty uświęcił także mnie. I uświęca nadal. Przy sakramentach świętych, zwłaszcza przy bierzmowaniu, przy modlitwie, przy każdym dobrym uczynku. Uświęca, to znaczy czyni świętym. Jeśli ktoś nas zapyta, czy jesteś katolikiem, odpowiemy, że oczywiście. A czy jesteś świętym? No, bez przesady. A jednak. Jesteśmy przecież oddani Bogu przez chrzest i bierzmowanie, sakramenty, które wyciskają niezniszczalne znamię na naszej duszy. Jesteśmy świętym ludem Bożym – Papież Franciszek mówi, że jest to taka świętość podstawowa, której uczestnikami są wszyscy ochrzczeni.

Msza święta gromadzi uczestników, którzy będąc w łasce Bożej przyjmują Ciało Pańskie. Wszyscy w tej chwili mogą wejść do nieba po ewentualnym czyśćcu, jeśli za swoje grzechy nie odpokutowali wystarczająco na ziemi. Sprawujący Niekrwawą Ofiarę zwraca się do Boga: my, słudzy Twoi (kapłani) oraz lud Twój święty... Warto o tym pamiętać. Pamiętaj chrześcijaninie na godność twoją – mówi papież Leon Wielki.

Ale wiemy, że ta świętość podstawowa wystarcza dzięki Miłosierdziu Bożemu tylko do własnego zbawienia. Apostołowie po otrzymaniu Ducha Świętego publicznie i bez lęku głosili Zmartwychwstałego Chrystusa i poszli w świat wypełniając Jego nakaz: Idźcie i nauczajcie. Ludzie zwracali się do Chrystusa, słuchając słów Apostołów i patrząc na świadectwo ich życia. Następcami apostołów są biskupi. Ale cały lud Boży ma misję prorocką – szerzenia królestwa Bożego słowem i przykładem. Dzisiaj Duch Święty zsyła na nas, podobnie jak na apostołów w Wieczerniku, swoje dary. A są nimi dar mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Oto jest uświęcające działanie Ducha Świętego w nas.

Reklama

Czy Jezus, który chce być jeszcze bardziej w nas, może liczyć na to, że przylgniemy do Niego bardziej, a nasze słowa i świadectwo sprawią, że i przez nas Kościół będzie wzrastał?

Tekst ukazał się na blogu ojca Leona Knabita OSB

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

KSIĄŻKI O. LEONA KNABITA DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI:

"Najważniejszy dzień mojego życia"

"Bóg oszalał z miłości"

"Nie samą pracą żyje człowiek"

"Moje Życie. Alfabet ojca Leona"

"Święty od zaraz - dlaczego nie Ty i ja?"

"Modlitewnik"

2023-05-29 07:46

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Knabit na Wielki Post: nie bądźmy smutni jak obłudnicy

Ten Wielki Post trzeba przeżyć na serio i radośnie. Jeśli robimy jakieś postanowienia i poddajemy się ograniczeniom, pamiętajmy, że ochotnego dawcę miłuje Bóg. Nie bądźmy smutni jako obłudnicy – napisał w czwartek w mediach społecznościowych o. Leon Knabit.

Najstarszy w Krakowie benedyktyn zachęcił, aby w czasie Wielkiego Postu pamiętać o sobie nawzajem, o osobach chorych i zmarłych.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

25 lat pomocy starszym i schorowanym w Henrykowie

2023-09-21 17:44

mat. pras

Swój jubileusz 25-lecia obchodzi Dom Opieki w Henrykowie prowadzony przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Uroczystości związane z rocznicą powstania ośrodka w cieniu Klasztoru Księgi Henrykowskiej rozpoczęła dyrektor Domu Opieki Anna Lewandowska. Na samym początku przytoczyła słowa papieża Franciszka. - Z naszej wiary w Chrystusa, który stał się ubogim, by być zawsze blisko ubogich i wykluczonych, wypływa troska o osoby najbardziej opuszczone przez społeczeństwo - zaznaczyła pani dyrektor, przytaczając historię ośrodka: - Został powołany do życia w grudniu 1997 roku. Jest to dom dla osób przewlekle somatycznie chorych, dotkniętych wielochorobowością i opuszczonych. Tutaj znaleźli swój dom. Dla wielu mieszkańców pobyt w domu opieki jest ostatnim etapem życia. Otaczamy ich szczególną opieką, próbując stworzyć namiastkę domu. One zaś odwdzięczają się uśmiechem czy przytuleniem.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”

2023-09-21 20:24

[ TEMATY ]

parafia

teologia

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Ogólnopolskiej Rady Ruchów czy Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję