Reklama

Kościół

Watykan: To nie rodzina przeżywa kryzys, ale społeczeństwo, które jej potrzebuje

To nie rodzina przeżywa dziś kryzys, ale społeczeństwo i kultura, które sprawiają, że rodzinom jest dziś coraz trudniej – podkreślił prof. Pierpaolo Donati, komentując utworzenie przez Stolicę Apostolską Globalnego Paktu dla Rodziny. Jak podkreślił włoski socjolog i specjalista z zakresu teorii relacji, nowa inicjatywa musi ukazywać piękno życia rodzinnego, jego pozytywne oddziaływanie, aby przeciwstawić się dominującemu indywidualizmowi, który stanowi główną przeszkodę dla relacji rodzinnych.

[ TEMATY ]

rodzina

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W kształtowaniu pozytywnego wizerunku rodziny kluczową rolę powinny odgrywać katolickie uniwersytety, a tak jednak nie jest. Przygotowując się do uruchomienia Globalnego Paktu dla Rodziny, Stolica Apostolska rozesłała kwestionariusze do 373 katolickich uczelni. Okazało się, że tylko 73 posiadają ośrodek studiów zajmujących się rodziną, a zaledwie 30 przesłało wyczerpujące informacje. To też wyjaśnia sens watykańskiej inicjatywy, która chce uaktywnić kościelne uczelnie w promowaniu kultury rodziny. Zapytany , dlaczego katolickie uniwersytety mają dziś tak wiele oporów względem rodzin, prof. Donati odpowiedział:

„W rzeczywistości wszyscy się nad tym zastanawiamy... Najwyraźniej dlatego, że brakuje wrażliwości: rodzina jest kwestią, która wymaga przede wszystkim znacznego potencjału wartości. Wiemy jednak, że dominującymi wartościami w społeczeństwie są pieniądze i władza. Rodzina nie daje ani pieniędzy, ani władzy, a wręcz ich potrzebuje. Co więcej, w polityce w ogóle, nie tylko publicznej i społecznej, ale także uniwersyteckiej, rodzina jest kwestią długoterminową. Ponieważ nie można pracować, prowadzić badań nad rodziną i mieć natychmiastowych rezultatów, tak jak może to mieć na przykład sektor ekonomiczny lub wydziały medyczne uniwersytetów. Dlatego uniwersytety muszą zmienić swoją hierarchię wartości, w tym sensie, że jeśli naprawdę wierzą, że rodzina jest podstawą społeczeństwa, a tym samym nowych pokoleń, solidarności, zaufania, mniej agresywnego społeczeństwa, i jeśli naprawdę wierzą, że tylko rodzina może uratować populację przed samotnością, przed starzeniem się, przed zimą demograficzną, to trzeba zmienić hierarchię wartości. Rodzina powinna być traktowana bardziej priorytetowo: nie robią tego, ponieważ bardziej materialne i krótkoterminowe interesy popychają je w innym kierunku“ -stwierdził włoski socjolog.

Na potrzebę konsekwentnego promowania prawdy o rodzinie zwraca też uwagę nowa przewodnicząca Papieskiej Akademii Nauk Społecznych s. Heleon Alford OP.

„Jeśli spojrzymy na media, widzimy głównie negatywne sytuacje rodzin, z naciskiem na nadużycia, przemoc i dyskryminację. Jednak badania z zakresu nauk społecznych, biorąc oczywiście pod uwagę te liczne problemy, podkreślają jednak trwałość i witalność rodzin, w których dominuje dążenie do miłości i generowane są dobra relacyjne. Jak wynika z ubiegłorocznej dyskusji w Akademii Nauk Społecznych, rodzina pozostaje bardzo odporną strukturą społeczną, zdolną do absorbowania wstrząsów i zapewniania ludziom wsparcia i opieki w wielu różnych okolicznościach. W świecie, który poszukuje większej odporności w obliczu przewidywanych w przyszłości kryzysów, inwestowanie w rodzinę i badania nad tym, jak rodziny mogą skuteczniej radzić sobie z wyzwaniami, przyniesie ogromne korzyści całemu społeczeństwu“ - powiedziała s. Alford.

2023-05-31 13:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja specjalna: ojcostwo

Czy jestem wystarczająco dobrym ojcem? Czy uniosę brzemię odpowiedzialności, którą podjąłem? Garść myśli ku refleksji z okazji Dnia Ojca.

Z bieszczadzkich wędrówek pamiętam historię o koniach huculskich – niewielkich, lecz bardzo wytrzymałych, zahartowanych, a jednocześnie inteligentnych i przyjaznych. Konie te, żyjąc stadnie, mogły się paść zimą na połoninach, a gdy nadchodziło niebezpieczeństwo w postaci wygłodniałych wilków, formowały krąg. Do środka wchodziły klacze z młodymi, a na obwodzie, stojąc głowami do wewnątrz i wystawiając zady w stronę przeciwnika, stały ogiery. W ten sposób, używając tylnych kończyn, mocnych i zakończonych twardymi kopytami, budowały twierdzę, by bronić pozostałych członków stada.

CZYTAJ DALEJ

25 lat pomocy starszym i schorowanym w Henrykowie

2023-09-21 17:44

mat. pras

Swój jubileusz 25-lecia obchodzi Dom Opieki w Henrykowie prowadzony przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Uroczystości związane z rocznicą powstania ośrodka w cieniu Klasztoru Księgi Henrykowskiej rozpoczęła dyrektor Domu Opieki Anna Lewandowska. Na samym początku przytoczyła słowa papieża Franciszka. - Z naszej wiary w Chrystusa, który stał się ubogim, by być zawsze blisko ubogich i wykluczonych, wypływa troska o osoby najbardziej opuszczone przez społeczeństwo - zaznaczyła pani dyrektor, przytaczając historię ośrodka: - Został powołany do życia w grudniu 1997 roku. Jest to dom dla osób przewlekle somatycznie chorych, dotkniętych wielochorobowością i opuszczonych. Tutaj znaleźli swój dom. Dla wielu mieszkańców pobyt w domu opieki jest ostatnim etapem życia. Otaczamy ich szczególną opieką, próbując stworzyć namiastkę domu. One zaś odwdzięczają się uśmiechem czy przytuleniem.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota kolejarzy

2023-09-21 23:25

Mateusz Góra

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

    Członkowie krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich zebrali się w bazylice św. Floriana, gdzie wspólnie się modlili.

    To jedno z regularnych, comiesięcznych spotkań, na którym kolejarze modlą się w intencjach kolei i swoich rodzin. Po Mszy św. brali udział w spotkaniu formacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję