Reklama

Niedziela Świdnicka

Boguszów-Gorce. Z wizytą u byłego redaktora

W dzień odpustu biskup pomocniczy diecezji świdnickiej przybył do parafii Zesłania Ducha Świętego, gdzie od blisko trzech lat proboszczem ks. Wojciech Baliński.

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

bp Adam Bałabuch

Boguszów ‑ Gorce

Stanisław Bałabuch

Miejscowa młodzież okazała wdzięczność swoim duszpasterzom

Miejscowa młodzież okazała wdzięczność swoim duszpasterzom

Spotkanie wizytacyjne rozpoczęło się od nawiedzenia cmentarza parafialnego w Jabłowie oraz w Gorcach. Nie zabrakło także proboszczowskiego sprawozdania duszpastersko-gospodarczego. W czasie Mszy świętej z udzieleniem sakramentu bierzmowania bp Adam w nawiązaniu do Ewangelii dnia, o przyjęciu przez apostołów Ducha Świętego, niezbędnego przy udzielaniu rozgrzeszenia, zwrócił uwagę na dwie korzyści płynące z sakramentu spowiedzi świętej. Po pierwsze jest to uleczenie, po które przychodzi człowiek, a po drugie to ciągłe wychowanie, które jak małe dziecko, potrzebuje nasza dusza. Następnie komentując dary Ducha Świętego, zachęcił miejscową młodzież do życia tymi duchowymi darami.

Po południu, odbyło się spotkanie z grupami parafialnymi, a także posługującymi kapłanami, w tym z wikariuszem ks. Danielem Kapłonem, który od 1 czerwca został ustanowiony administratorem w parafii Gniewków w dekanacie Bolków.

- Wizytację przeżyliśmy jako ważne wydarzenie w życiu naszej wspólnoty parafialnej. Bp Adam na wzór apostołów, którzy odwiedzali chrześcijańskie gminy, przybył do nas, aby umocnić nas w wierze i nam błogosławić – czytaliśmy słowa proboszcza na stronie internetowej parafii.

Przypomnijmy, że ks. Wojciech Baliński przez 13. lat był dyrektorem świdnickiego oddziału Tygodnika Niedziela.

2023-05-29 00:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boguszów-Gorce. Właściwa droga

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

bp Adam Bałabuch

Boguszów ‑ Gorce

Stanisław Bałabuch

Krótka modlitwa zebranych, po kanonicznym powitaniu biskupa w progach świątyni

Krótka modlitwa zebranych, po kanonicznym powitaniu biskupa w progach świątyni

O potrzebie życia w prawdzie zarówno w życiu duchowym, jak i społecznym mówił bp Adam Bałabuch w czasie wizytacji kanonicznej w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

Przypomnijmy, że od kilkunastu tygodni trwa wizytacja kanoniczna w parafiach dekanatu Wałbrzych-Południe. W połowie maja do wspólnoty, której od 2019 roku przewodzi ks. kan. Janusz Wierzbicki zawitał biskup pomocniczy. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy za zmarłych na pobliskim cmentarzu. Następnie biskup odwiedził mieszkającego na terenie parafii, byłego, wieloletniego proboszcza ks. prał. Jana Mazura. Następnie hierarcha spotkał się ze wspólnotami, zarówno po Mszy św. w dawnej kaplicy zakonnej Najświętszego Serca Pana Jezusa, jak i w kościele parafialnym. Biskup dokonał wizytacji kancelarii parafialnej, a także podjął indywidualną rozmowę z księdzem proboszczem.

CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - uczeń Chrystusowy

Postać św. Franciszka z Asyżu wciąż zadziwia, oczarowuje współczesnego człowieka, który - choć tak niepodobny do Biedaczyny - na samo wspomnienie średniowiecznego świętego poety przystaje i uśmiecha się życzliwie.

Franciszek to chyba jedyny święty w całym katolickim panteonie, który nie ma wrogów, nawet wśród rozmaitych fundamentalistów wiary i ideologów - „zbawców świata”. Jest osobą powszechnie akceptowaną. Nikt nie oskarża go ani o tanią dewocję, ani o przesadną pobożność. Franciszek jest zupełnie współczesny, choć zarazem tak bardzo różny od swych „rówieśników” z XXI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka przed rozpoczęciem Synodu: Dobrze przeżyte rekolekcje pozwolą na spotkanie w duchu braterstwa

2023-10-03 17:59

[ TEMATY ]

synod

Dr hab. Aleksander Bańka

Archiwum prof. Aleksanda Bańki

Nadzieja, zadomowienie w Kościele, wzajemne słuchanie się i przyjaźń to pojęcia kluczowe dla właściwego odkrycia tego, do czego Bóg prowadzi nas w rzymskim etapie synodalnym – mówi prof. Aleksander Bańka, podsumowując trzydniowe rekolekcje dla uczestników Synodu, które odbywają się w Sacrofano. Jak podkreśla, dobrze przeżyte rekolekcje pozwolą na spotkanie w duchu pełnego braterstwa i dobrych relacji.

„Jeśli faktycznie będzie tak, że jako uczestnicy potraktujemy ten czas rekolekcji poważnie i pozwolimy Słowu przemówić do nas, dotykać w tych obszarach, które są dla nas istotne, to jestem spokojny o przebieg tego Synodu. Wtedy tak naprawdę będziemy w stanie spotkać się w duchu pełnego braterstwa i dobrych relacji, które pozwolą rozeznawać, a nie konfrontować się w swoim rozumieniu i przeżywaniu Kościoła” – powiedział prof. Aleksander Bańka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję