Reklama

Kościół

Prymas Polski do młodych na Lednicy: jesteście żywym Chrystusowym Kościołem

„Nie jesteśmy jedynie odtwórcami przeszłości. Jesteśmy - jesteście - żywym Chrystusowym Kościołem, jesteście nadzieją” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając młodych przybyłych na XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które odbywa się pod Bramą Rybą pod hasłem „Idź za Barankiem”.

Organizatorzy

„To już po raz dwudziesty siódmy, gdy spotykamy się na Lednicy. To właśnie tutaj, między Gnieznem a Poznaniem, w samym sercu piastowskiej ziemi rozumiemy lepiej, że wiara choć może mieć tysiącletnią tradycję, jest żywa i młoda. I za to świadectwo, a więc za waszą obecność, za to, że jesteście dziś tutaj, razem, serdecznie Wam dziękuję” - mówił do młodych arcybiskup gnieźnieński rozpoczynając jak co roku czuwanie modlitewne młodych na Polach Lednickich k. Gniezna.

Młodzi zjeżdżali na to miejsce od rana. Czekając na oficjalny start spotkania słuchali konferencji, śpiewali, tańczyli, modlili się, pytali i otrzymywali odpowiedź m.in. w sakramencie pokuty i pojednania.

„W czasie każdej Eucharystii słyszymy słowa: oto Baranek Boży, a dziś chcemy dodać – idź za Barankiem. Tak, idź za Jezusem, idź za tym, który zgładził Twój grzech. Tak wielu księży posługuje w tym momencie na polach spowiedzi. Tak, odważ się pójść za Barankiem, pozwól Mu wziąć na siebie Twój grzech, zgładzić Twój grzech w sakramencie pojednania” - zachęcał młodych abp Wojciech Polak.

Prymas nawiązał też do wielkowiekowej historii Lednicy, która - jak mówił - była świadkiem pielgrzymiej drogi Ottona III pielgrzymującego do Gniezna, do grobu swojego przyjaciela św. Wojciecha, którego relikwie rokrocznie towarzyszą młodym pod bramą rybą. Dzięki takim znakom - dodał abp Polak - „możemy lepiej zrozumieć, że tu są nasze korzenie, jednocześnie Duch Święty pokazuje nam, że nie jesteśmy jedynie odtwórcami przeszłości.

„Jesteśmy - jesteście - żywym Chrystusowym Kościołem, jesteście nadzieją” - wołał Prymas prosząc młodych, by dawali świadectwo, aby inni mogli usłyszeć kim są ci, którzy idą za Barankiem, którzy poszli za Jezusem i swoją radością, swoim entuzjazmem, swoją dobrocią świadczą o tym, że On jest.

„Wasz entuzjazm jest zaraźliwy i tą młodzieńczą radością są z wami wasi księża. Bardzo Wam za to drodzy kapłani, za waszą obecność z młodymi i wśród młodych, dziękuję!” - mówił abp Polak witając jeszcze raz wszystkich uczestników i dziękując organizatorom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie lednickiego spotkania.

Reklama

Na Lednicy modli się młodzież z całej Polski, a także ich rówieśnicy m.in. z Niemiec, Czech, Ukrainy. Spotkanie odbywa się po raz dwudziesty siódmy pod hasłem „Idź za Barankiem”. W tym roku wraz z duszpasterzem lednickim o. Tomaszem Nowakiem OP prowadzi je po raz pierwszy dominikanka - siostra Łucja Rado OP. Z młodymi są też tradycyjnie biskupi. Oprócz Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka jest abp. Stanisław Gądecki z Poznania, abp. Grzegorz Ryś z Łodzi, bp Grzegorz Suchodolski z Siedlec, bp Andrzej Przybylski z Częstochowy oraz bp Radosław Orchowicz z Gniezna.

Transmisja spotkania na YouTube Lednica2000.

2023-06-03 18:31

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja opolska pożegnała biskupa Jana Wieczorka

2023-09-21 10:04

[ TEMATY ]

diecezja opolska

Diecezja Gliwicka

bp Jan Wieczorek

bp Jan Wieczorek

W środę wieczorem, w opolskim kościele oo. Franciszkanów, kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem biskupów Rudolfa Pierskały i Pawła Stobrawy, celebrowało Mszę św. w intencji zmarłego pierwszego ordynariusza diecezji gliwickiej.

W opolskiej kurii biskupiej duchowny zajmował się sprawami małżeńskimi, finansowymi, budownictwa sakralnego, wizytacji kanonicznych i bierzmowań w parafiach, a także pielgrzymek i procesji. Był też odpowiedzialny za gliwicki region duszpasterski. Ponadto pełnił funkcje konsultora diecezjalnego i członka diecezjalnej rady duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci uczyły się religii

2023-09-18 08:51

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Co to za wspólnota wierzących, w której jakaś część dzieci nie uczyłaby się religii?

Pan Jezus przypomina nam w Ewangelii: „Królestwo Boże w was jest”, a my głęboko wierzący w Chrystusie żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Coraz więcej ludzi obojętnieje dla wiary. A czy nie dałoby się tego odwrócić? Nauka i świadectwo apostołów i pierwszych chrześcijan sprawiały, że coraz więcej ludzi wierzyło w Zbawiciela, Jezusa z Nazaretu, który za nas umarł i zmartwychwstał. Wiara się umacnia, kiedy jest przekazywana. Powiemy, że nie każdy otrzymał łaskę, by być apostołem w dzisiejszych czasach. Jednak łaskę tę otrzymali sakramentalni rodzice. Obiecali przed ołtarzem wobec Boga i zgromadzonych wiernych, że wychowają dzieci po katolicku w wierze świętej.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Zełenski w Białym Domu: jestem wdzięczny Polakom za wsparcie

2023-09-21 22:45

Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

"Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko" - powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie zadane przez korespondenta Polskiego Radia podczas powitania prezydentów USA i Ukrainy w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję