Reklama

Kościół

Konferencja misjologiczna z okazji 50-lecia działalności misyjnej pallotynów w Rwandzie

W sobotę w Pallotyńskim Sekretariacie Misyjnym Prowincji Chrystusa Króla w Ząbkach k/Warszawy odbyła się konferencja misjologiczna. Zorganizowano ją z okazji 50-lecia działalności misyjnej pallotynów w Rwandzie.

[ TEMATY ]

pallotyni

Ks. Łukasz Gołaś SAC

Był to też złoty jubileusz rozpoczęcia pracy pallotynów w Rwandzie. Swoją działalność misjonarze rozpoczęli w 1973 r.

Poruszane zagadnienia podzielono na trzy kategorie: „Rwanda - czas na misje”, „Czasy były inne” oraz „Misje w Kościele”. Ks. Jacek Waligórski SAC, jeden z pierwszych pallotyńskich misjonarzy w Rwandzie, wspominał z uśmiechem, kiedy prymas Stefan Wyszyński, powiedział do pierwszej grup pallotyńskich, aby nie dała się pożreć lwom.

- Dotrzymaliśmy obiecanego mu słowa - nikt nie zginął na naszej misji - powiedział, zaznaczając, że choć człowiek może opuścić Afrykę, to ona nigdy nie opuści tego, kto tam pracował. Z kolei br. Adam Fułek SAC, były misjonarz w Rwandzie, ocenił, że misjonarze byli dla niego bohaterami.

Reklama

W swojej wypowiedzi do przybyłych na konferencję, ks. Jan Oleszko SAC - sekretarz ds. Misji Prowincji Chrystusa Króla, zwrócił uwagę, że rok 1973 r. był wyjątkowy, bo podczas jego trwania m.in. wysłano w kosmos 16 sond kosmicznych i satelitów, Polska reprezentacja piłki nożnej wygrała w Chorzowie z Anglią 2:0 oraz obchodzono 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

- W tym roku też wyruszyła z Polski bardzo zacna wyprawa, którą nazywamy pierwszą karawaną do Rwandy. Nieco później misjonarze rozpoczęli swoją działalność w Brazylii. W sumie w świat na misję ewangelizacyjną wyruszyło 10 zakonników - przypomniał, dodając, że konferencja stanowi pielęgnowanie pamięci o tych pallotyńskich bohaterach-ewangelizatorach.

- Pielęgnujemy tą pamięć i uczymy się na niej wrażliwości w sobie. Bo na wyuczonej i lepszej wrażliwości buduje się lepsze jutro. Nie ma inne metody, żeby spokojnie w kolejne pokolenie weszła lepsza jakość. I to nas gromadzi - podsumował.

Wydarzenie zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. - To pragnienie głoszenia Ewangelii wszystkim ludom i narodom wszczepił wasz założyciel, Wincenty Pallotti, wszystkim członkom zgromadzenia, wierząc, że na mocy Chrztu św. każdy jest misjonarzem. Ale wy wcieliliście to przesłanie 50 lat temu w praktyce i z powodzeniem trwacie w nim do dzisiaj, wypełniając trzy pallotyńskie dewizy: by wszystko czynić na chwałę Bożą, aby odnawiać świat, walcząc z grzechem oraz by dawać ludziom nadzieję, że są zbawieni - powiedział przewodniczący Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski.

Polscy pallotyńscy misjonarze rozpoczęli pracę misyjną w Rwandzie w 1973 r. W Kigali, stolicy kraju, podjęli działalność duszpasterską w parafii liczącej ponad 20 tys. wiernych. Powołali do życia wydawnictwo wraz z drukarnią „Pallotti Presse”, służąc Kościołowi lokalnemu poprzez apostolstwo słowa drukowanego. Wydawana jest tam w języku kinyarwanda prasa katolicka, książki religijne, modlitewniki, księgi liturgiczne oraz Pismo Święte.

2023-06-05 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Pożegnanie... z nadzieją na powrót

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

pallotyni

ks. Mirosław Benedyk

ks. Kamil Szymczak ostatni pallotyński proboszcz na wałbrzyskim Podgórzu

ks. Kamil Szymczak ostatni pallotyński proboszcz na wałbrzyskim Podgórzu

Po 77 latach ojcowie i bracia ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego opuszczają parafię św. Franciszka z Asyżu na Podgórzu.

Z tej okazji 19 czerwca odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Marek Mendyk. – Od początku przybycia do parafii św. Franciszka z Asyżu polskich Księży i Braci Pallotynów pełniło Służbę Bożą 15 proboszczów, 91 wikariuszy, 10 braci zakonnych oraz wielu innych kapłanów angażujących się w pracę duszpasterską. Pełnili tu przede wszystkim posługę sakramentalną wśród wiernych parafii, a także przez wiele lat w innych parafiach w ówczesnej archidiecezji wrocławskiej wspomagając księży diecezjalnych w apostolskim trudzie – przypominał biskup.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica zamku w Bobolicach

2023-09-18 09:14

[ TEMATY ]

zamek

Bobolice

Autorstwa Hotelzamekbobolice - Praca własna/commons.wikimedia.org/

Można wiele mówić o średniowiecznej Europie. Dla większości jednymi z pierwszych skojarzeń dotyczących tego okresu są rycerze i wojny, damy dworu, królowie oraz monumentalne zamki.

Nieodłączna od tych, jakże trafnych, obrazów była w wiekach średnich religia. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że kultura chrześcijańska wówczas żyła z rytmem swoistego kalendarza, którego miarą stawały się bitwy oraz uroczystości kościelne. Każdy władca, który pragnął zbudować potęgę królestwa, nie mógł tego uczynić bez zabiegania o poparcie Kościoła. Błogosławieństwo Boże, wiążące się w większości z poparciem papieża, było dla królów priorytetem, gdy wyruszali na kampanie wojenne, a krzewienie oraz osobiste praktykowanie wiary stało się cechą pożądaną społecznie, świadczącą – przynajmniej zewnętrznie – o dobroci i cnotliwości panującego. Wobec tego ostatniego nie jest więc zaskoczeniem, że każdy szanujący się możny wznosił przy swojej rezydencji miejsce do modlitwy. Czasem były to mniejsze lub większe kapliczki, innym razem – ołtarze w świątyniach, a często także ogromne fundacje: kościoły czy nawet całe kompleksy klasztorne. W przypadku średniowiecznej Polski nie było inaczej. Chociaż wejście w krąg chrześcijański nastąpiło u nas dopiero po chrzcie Mieszka I i jego dworu w 966 r., to jednak rozwój miejsc kultu rósł z wielkim natężeniem. Ciekawym przykładem takiego miejsca w siedzibie możnych jest kaplica na zamku w Bobolicach. Została ona współcześnie odnowiona, ale nie odbiega od standardów średniowiecznych realiów życia codziennego.

CZYTAJ DALEJ

Wambierzyce. Miłość wiecznie młoda

2023-09-21 23:17

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Spotkanie młodzieży

ks. Paweł Kilimnik

bp Adam Bałabuch

NiemaGOtu

Ks. Sebastian Kosecki

Light for Life

Hubert Gościmski

Podczas jednego z utworów na scenie wraz z zespołem niemaGOtu zaprezentowali się także wolontariusze Festiwalu.

Podczas jednego z utworów na scenie wraz z zespołem niemaGOtu zaprezentowali się także wolontariusze Festiwalu.

Gdy ponad tysiąc młodych ludzi mówi głośno Kocham, już nikt nie ma wątpliwości, że Kościół żyje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję