Reklama

Ze świata

Fakty

Żyd broni w Strasburgu krzyży

Praktykujący Żyd Joseph Weiler - profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Nowy Jork 30 czerwca przed Wielką Izbą Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu reprezentował państwa wspierające Włochy podczas wysłuchania stron w związku z odwołaniem się rządu włoskiego od wyroku uznającego obecność krzyża w publicznej szkole za naruszenie Konwencji Europejskiej.
W ramach procedury odwoławczej włoski rząd jest wspierany przez 10 innych państw członkowskich Rady Europy. Do procesu w charakterze strony trzeciej (amicus curiae) przystąpiły: Armenia, Bułgaria, Cypr, Grecja, Litwa, Malta, Monako, San Marino, Rumunia i Rosja. Są one reprezentowane przez Weilera.
W tym samym charakterze w procesie bierze udział European Centre for Law and Justice, pozarządowa organizacja prawników zajmująca się m.in. zagadnieniami wolności religijnej. W Radzie Europy nie ma ustalonych standardów w zakresie relacji Państwo - Kościół. Na 47 państw członkowskich 16 ma ustanowione specyficzne relacje z religią, w tym chrześcijaństwo bywa religią państwową, w 11 krajach krzyż obecny jest w miejscach publicznych, w 25 krajach prowadzone są lekcje religii w szkołach.
- Włochy zasługują na solidarność. Wyrok Trybunału w Strasburgu w sprawie krzyży w szkole jest złamaniem dotychczasowej linii orzecznictwa tego organu. Orzeczenie w sprawie Lautsi przesuwa europejski system ochrony praw człowieka w kierunku antyreligijnym. Nieobecność Polski wśród 10 państw, które wsparły Włochy w tej sprawie, jest wielkim błędem - powiedział europoseł Konrad Szymański (PiS).

USA

Rekolekcje za oceanem

W Amerykańskiej Częstochowie w dniach 25-27 czerwca odbywały się rekolekcje nauczycieli polskich szkół dokształcających w Ameryce, na czele z panią prezes Dorotą Andraka. Tegoroczny czas skupienia przebiegał pod hasłem: „To, co pozostaje w sercu, jest ciemnością… a to, co wychodzi z serca, jest światłem…”.
Nauczyciele odprawili wspólnie Drogę Krzyżową na terenie sanktuarium. W drugim dniu rekolekcji Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, administrator Fundacji Jana Pawła II. Niedziela - trzeci dzień skupienia - była czasem refleksji wokół tajemnicy nauczyciela, który musi być wiecznie poszukującym uczniem, aby uczyć najpierw siebie, a potem innych. Tego dnia podczas Mszy św. Słowo Boże głosił ks. Tomasz Rekiel.
Był to czas wspólnej modlitwy, warsztatów metodologicznych, zabawy przy ognisku i wymiany doświadczeń na wielu płaszczyznach życia pedagogicznego i religijnego.

O. Dominik Libiszewski OSPPE

RPA

Na Mundialu 2010 ze św. Teresą

Reklama

Republika Południowej Afryki gości nie tylko Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, ale także relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus. 25 czerwca przybyły one do Johannesburga.
Peregrynacja relikwii po RPA to jedno z wydarzeń towarzyszących, które Kościół katolicki przygotował na czas mundialu. Jednym z najważniejszych wydarzeń peregrynacji było nocne czuwanie przy relikwiach w johannesburskiej katedrze w przeddzień finału mistrzostw.
Program 12-tygodniowej peregrynacji obejmuje 24 kościoły. - Jak na razie nie mamy jeszcze w RPA własnych świętych - tłumaczy ks. Vusi Sokhela, organizator wydarzenia. - Dlatego postanowiliśmy zaprosić św. Teresę, tym bardziej że jest ona patronką misji - dodał południowoafrykański kapłan.

Ludzie

Kard. Christoph Schönborn

Arcybiskup Wiednia stanowczo stwierdził, że krzyże muszą pozostać w obiektach publicznych i w szkołach państwowych. „Wolność wyznania stanowi podstawowe prawo człowieka do publicznego wyrażania swoich religijnych przekonań, zarówno indywidualnie, jak i wspólnie” - podkreślił w specjalnym oświadczeniu, opublikowanym 29 czerwca w stolicy Austrii. „Krzyż jako podstawowy symbol chrześcijaństwa jest wyrazem religijnych przekonań chrześcijan wszystkich wyznań. To wiele mówiący symbol, który jako taki do niczego nie przymusza i nie marginalizuje żadnego człowieka” - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego Konferencji Biskupów Austrii.
Kard. Christoph Schönborn wskazuje, że krzyż jako symbol jest ważny również dla Europejczyka, niezależnie od jego przekonań religijnych, bowiem „krzyż i związane z nim wartości oraz przekonania chrześcijańskie stanowią istotną część kultury i tożsamości europejskiej. Krzyż w klasach szkół państwowych stanowi również punkt wyjścia do dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, który w Europie oparty jest na szeroko gwarantowanej wolności religijnej” - przypomniał arcybiskup Wiednia.

Cudzysłów

Rewizja w Kurii Arcybiskupiej w Mechelen, podczas sesji plenarnej Episkopatu Belgii, była aktem bezprawnym, poważnym i bezprecedensowym.
Kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej

Krótko

Amerykański Senat zatwierdził gen. Davida Petraeusa na stanowisko dowódcy sił USA w Afganistanie.

Chadek Christian Wulff - dotychczasowy premier Dolnej Saksonii został nowym prezydentem Niemiec. Wybrano go dopiero w trzeciej turze głosowania.

W Düsseldorfie dyrekcja katolickiego szpitala zwolniła ordynatora, który po rozwodzie powtórnie się ożenił. Według władz placówki, wystąpił on przeciwko nauce Kościoła i moralności. Sprawa trafiła do sądu.

Petr Neczas - nowy premier Czech to gorliwy katolik, ojciec czworga dzieci. Koledzy z partii podkreślają, że Neczas jest osobą o wręcz kryształowej reputacji. Czescy komentatorzy uważają, że potrafi on ciężko pracować dla dobra swojego kraju.

FBI zatrzymała 11 rosyjskich szpiegów nielegałów. Przez lata żyli w USA, próbując wykraść amerykańskie tajemnice. Amerykańskie służby dokonały aresztowań tuż po wyjeździe z USA rosyjskiego prezydenta, który składał tam swoją wizytę.

Algirdas Brazauskas - pierwszy prezydent Litwy po odzyskaniu przez nią niepodległości, zmarł 26 czerwca w wieku 77 lat. Był jednym z architektów współczesnych relacji polsko-litewskich.

Na Białorusi wszedł w życie prezydencki dekret nr 60, dotyczący kontroli Internetu. Przewiduje, że wszystkie podmioty prawne prowadzące działalność za pomocą Internetu będą musiały zostać zarejestrowane, podobnie jak i białoruskie strony www.

Do 78 mln wzrosła liczba członków Komunistycznej Partii Chin. To najliczniejsze ugrupowanie polityczne na świecie.

Chińska agencja Xinhua 1 lipca zaczęła nadawać 24-godzinny program telewizyjny CNC World w języku angielskim.

Handel ludźmi jest najbardziej lukratywnym przestępstwem w Europie. Zyski wynoszą rocznie 2,5 mld euro, a liczba jego ofiar rośnie o 50 proc. rocznie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję