Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2010, str. 6

Krzysztof Świertok

AK i KSM

Bronią krzyża i kultury chrześcijańskiej Europy

Blisko 4 tys. członków i sympatyków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przybyło 26 czerwca na Jasną Górę. - Przybywamy, aby podziękować Matce Bożej za doznane łaski i prosić o błogosławieństwo na dalszą pracę - powiedziała Halina Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej. - Ta praca członków Akcji Katolickiej często jest niedoceniana przez innych, niezauważana przez media, ale przynosi konkretne rezultaty w parafiach, diecezjach. Akcja Katolicka ma zajmować się wszystkim, ma przenikać całe nasze życie społeczne, polityczne, gospodarcze. Mamy świadczyć o naszej wierze w życiu codziennym. Mamy docierać tam, gdzie nie dociera kapłan, czyli wszędzie.
Pielgrzymi podczas procesji z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę szli z krzyżami na znak poparcia dla Włochów, przeciwstawiających się wyrokowi Trybunału Europejskiego zakazującego zawieszania krzyży w szkołach.
- Członkowie Akcji Katolickiej przybyli na tę pielgrzymkę z krzyżami - powiedział bp Mariusz Leszczyński, krajowy asystent kościelny AK. - Dzisiaj publicznie je pokażą tutaj, na Jasnej Górze, aby dać wyraz przekonaniu, że krzyż ma być obecny nie tylko na ścianach naszych domów czy też na łańcuszkach na szyi, ale w sferze publicznej, a więc w Sejmie, w szkołach, w szpitalach - wszędzie. Podczas „Credo” pielgrzymi podnieśli krzyże wysoko w górę. Mszy św. na Szczycie przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy w koncelebrze z duszpasterzami, wśród nich był ks. Jarosław Sroka - duszpasterz AK w Częstochowie.
- Kościół potrzebuje wspólnoty ludzi świeckich wiernych swemu powołaniu i gotowych dzielić codzienny trud ewangelizowania świata - mówił w homilii bp Tadeusz Rakoczy. - Kościół potrzebuje was, ludzi wierzących, którzy nie traktują wiary wyłącznie jako sprawy prywatnej i nie wahają się wnosić zaczynu Ewangelii w przestrzeń relacji międzyludzkich i w działalność instytucji.

Dar Rzemiosła dla Jasnej Góry

Balustrady z orłami

W czasie 29. Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę, która miała miejsce 27 czerwca, nastąpiło poświęcenie wotum Rzemiosła: kutych balustrad przedstawiających historyczne orły - godła państwa polskiego na przestrzeni wieków. To wotum rzemieślników, wykonywane przez kilkanaście ostatnich lat. Wykonawcą wotum jest Leszek Zulewski z Gdańska, który zajmuje się kowalstwem artystycznym. - Pomysł powstania tego dzieła zrodził się ok. 12 lat temu, a pomysłodawcą był o. Jan Golonka. Dzieło przedstawia kutą w żelazie historię Orła Polskiego od początku do czasów II Rzeczypospolitej. Z przerwami prace trwały ok. 10 lat. Czuję wielkie zadowolenie i spokój, że udało się po tylu latach ukończyć pracę - powiedział Zulewski.
Waldemar Pacud - częstochowski rzemieślnik dodał: - Te kraty to robota kowalska w metalu kutym, grubość blachy - do 10 mm, później cynkowane i złocone według projektu Bogdana Pietruszki z Gdańska. Wykonanie tego to bardzo trudna sztuka.
- To jest bardzo ciekawa grupa zawodowa, która ma piękną tradycję sięgającą średniowiecza - stwierdził bp Henryk Tomasik z Radomia, który przewodniczył Mszy św. na Szczycie. - Ta grupa społeczna zawsze była bardzo mocno związana z Matką Bożą, mamy tu, na Jasnej Górze, wspaniałe znaki tej troski o kult, o Matkę Bożą.
Starszyznę cechową i poczty sztandarowe przy figurze Matki Bożej na placu witał i kropił wodą święconą o. Jan Golonka - opiekun rzemieślników z ramienia klasztoru już od 29 lat. Zebranych na Mszy św. witał podprzeor klasztoru o. Sebastian Matecki: - Bóg zapłać za tyle dowodów waszej troski i ofiarność. W szczególny sposób dziękujemy za wspaniałe kraty z polskimi orłami! - powiedział. Mszę św. koncelebrowali: ks. Krzysztof Rusiecki - krajowy duszpasterz Rzemiosła i ks. Andrzej Zarzycki - duszpasterz z Radomia oraz duszpasterze rzemieślników z całej Polski. Na pielgrzymce obecni byli: Jerzy Bartnik - prezes Związku Rzemiosła Polskiego i Jan Jaworski - prezes Zarządu Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu. Za organizację tegorocznego spotkania odpowiadała Izba Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu. Podczas pielgrzymki śpiewał Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia”.

Krótko

W nocy z 20 na 21 czerwca za dar kanonizacji Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - arcybis-kupa warszawskiego i założyciela zgromadzenia dziękowały Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wraz z osobami współpracującymi.

22 czerwca odbyła się 12. Pielgrzymka Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Półtora tysiąca uczniów, nauczycieli i duszpasterzy szkół katolickich zgromadziło się przed Szczytem, gdzie Mszę św. odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy.

W dniach 23-24 czerwca odbyła się 17. Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Mszy św. przewodniczył ks. płk Józef Srogosz, wikariusz generalny Ordynariatu Polowego WP ds. kombatantów.

24 czerwca za 300 lat istnienia Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku dziękowali klerycy i przełożeni seminarium.

24 czerwca Mszę św. odprawiło dwóch polskich biskupów posługujących w Boliwii: bp Krzysztof Białasik z diecezji Oruro, który dziękował za 5-lecie sakry biskupiej i 25-lecie kapłaństwa, oraz bp Antoni Bonifacy Reimann z diecezji Concepcion Nuflo de Chavez.

Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury zdobył III miejsce (wśród 49 występujących) w kategorii „Chóry młodzieżowe” na I Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym. To już kolejna nagroda tego młodego, uzdolnionego zespołu działającego na Jasnej Górze.

Zapowiedzi

15-16 lipca - Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

17 lipca - Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

17 lipca - 6. Pielgrzymka Żeglarzy

18 lipca - Pielgrzymka Nowogrodzian

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję