Reklama

Z Polski

List biskupów

150. rocznica urodzin abp. Józefa Bilczewskiego

Z okazji 150. rocznicy urodzin abp. Józefa Bilczewskiego biskupi polscy kierują do wiernych list, w którym przypominają postać świętego metropolity lwowskiego. „Chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia domaga się harmonijnej współpracy domu rodzinnego, szkoły i Kościoła” - podkreślają autorzy.
Abp Józef Bilczewski kierował jedną z największych diecezji w Polsce u progu XX wieku, a teren archidiecezji lwowskiej był mozaiką narodowości, języków i kultur. „Od pierwszych chwil posługi w diecezji stał się jej troskliwym pasterzem, kochającym ojcem oraz oddanym bez reszty pokornym sługą Boga i ludzi” - przypominają biskupi w liście. To z jego inicjatywy zrodziła się praktyka wspólnych adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwsze niedziele miesiąca.
Biskupi przypominają, że w jednym z kazań abp Józef Bilczewski, stawiając wiernym pytanie: „Czego dziś i zawsze narodowi najbardziej potrzeba?”, udzielił jednoznacznej odpowiedzi: „Ludzi mądrych, pracowitych, a przede wszystkim ludzi uczciwych - świętych nam potrzeba!”.
Zachęcają, by przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin św. abp. Józefa Bilczewskiego (urodzonego 26 kwietnia 1860 r.) pobudziła serca wiernych do wdzięczności za kapłanów oraz do modlitwy o powołania i „konkretnej troski w domach rodzinnych, szkołach, parafiach i wspólnotach religijnych o to, aby ziarno Bożego wezwania trafiało na urodzajną glebę młodych serc, a nade wszystko prawych sumień, i nie zostało zagłuszone lub zmarnowane”.

Katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Reklama

W Galerii Porczyńskich - Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbyła się 25 czerwca uroczystość wręczenia Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka.
Kapituła Nagrody, pod przewodnictwem bp. dr. Wiesława Meringa, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Episkopatu Polski, nagrodę naukową przyznała pośmiertnie ks. prof. dr. hab. Ryszardowi Rumiankowi - za wybitne osiągnięcia na polu egzegezy Starego Testamentu i pracę dydaktyczno-organizacyjną w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nagrodę naukową otrzymał również prof. dr hab. Jerzy Pietrzak - za dorobek badawczy nad dziejami Kościoła katolickiego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem monumentalnego opracowania poświęconego kard. Augustowi Hlondowi, prymasowi Polski. Nagrodę specjalną przyznano ks. prał. dr. Tomaszowi Kaczmarkowi z Włocławka - za autentyzm posługi kapłańskiej i niezwykłą staranność w wypełnianiu roli postulatora w procesach beatyfikacyjnych: bp. Michała Kozala, 108 Błogosławionych Męczenników i ks. Jerzego Popiełuszki.
Nagrodę literacką otrzymał Janusz Krasiński - za twórczość ukazującą godność człowieka zmagającego się z nazistowskim i komunistycznym totalitaryzmem. Nagrodę artystyczną przyznano Józefowi Skrzekowi w uznaniu za wypracowanie nowego nurtu w muzyce religijnej, a zwłaszcza za „Kantatę Maryjną” do słów Romana Brandstaettera.
Nagrodę zagraniczną otrzymało Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” - za pielęgnowanie kultury polskiej wśród młodego pokolenia Polaków na Litwie i wypracowanie pozytywnego wizerunku polskiej szkoły w litewskim systemie edukacyjnym.
Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka ustanowiono w 1948 r. i od tego czasu jest ona przyznawana corocznie, obecnie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Maciej Konieczny

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

„Rajd dla Życia”

Ponad 600 kilometrów liczy trasa rowerowego „Rajdu dla Życia”, który wyruszył 26 czerwca z Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu na Wzgórze św. Brunona z Kwerfurtu w Giżycku. Ideą rajdu, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, jest propagowanie wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
Jak wyjaśnia Łukasz Brodzik z KSM, uczestnicy „Rajdu dla Życia” promowali na trasie takie wartości, jak: życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, godność, prawda i rodzina. Rajd był też promocją Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Na trasie całego rajdu uczestnicy rozdawali materiały propagujące życie człowieka - zarówno tego najmniejszego i bezbronnego w łonie matki, jak i dzieci, młodzieży, osób starszych i chorych. Zainteresowani otrzymywali ulotki, płyty DVD, gazetki. Mogli też zwiedzać wystawy, które zostawione zostały w poszczególnych miejscowościach znajdujących się na trasie rajdu. Relacje z rajdu na stronie: www.marszdlazycia.wordpress.com.

Zło dobrem zwyciężaj

Chrześcijanin nie może zarzucić kotwicy życia na ziemi, bo nie dla ziemi jest powołany do istnienia.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Krótko

Ministrowie spraw zagranicznych z całego świata, w tym sekretarz stanu USA Hilary Clinton, parlamentarzyści, działacze, w sumie kilkaset osób, w dniach 2-4 lipca przebywali w Krakowie i dyskutowali o demokracji.

W rankingu brytyjskiego ośrodka badawczego Economist Intelligence Unit (EIU), oceniającym możliwości stojące przed kobietami na rynku pracy w 34 państwach europejskich, Polska zajęła stosunkowo dalekie - 26. miejsce.

Regina Ostrowska - radna kujawsko-pomorskiego sejmiku opuściła klub PO i przeszła do PiS w proteście przeciwko wypowiedziom Janusza Palikota pod adresem Jarosława Kaczyńskiego. Radna przyłączyła się do klubu PO rok temu, po odejściu z PiS.

Nabór do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) rozpoczął się 1 lipca - poinformował minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Ponad 21 proc. ankietowanych deklaruje, że ich miejscowość lub gmina została dotknięta ostatnią powodzią, w tym 4 proc. twierdzi, że poniosło z tego powodu straty materialne - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Świadectwo dojrzałości uzyskało 81 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, w tym w liceach ogólnokształcących 91 proc., w technikach - 70 proc. - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

W roku akademickim 2009/2010 na studia na uczelnie niepubliczne przyjęto 176 tys. osób, czyli o 33 tys. mniej niż rok wcześniej. W tym samym czasie liczba studentów na uczelniach publicznych wzrosła o ok. 17 tys.

Krzysztof Kwiatkowski - minister sprawiedliwości przedstawił sposoby walki z dopalaczami: możliwość wstrzymania na półtora roku obrotu substancją, która może być szkodliwa; zakaz reklamy tzw. dopalaczy; uzupełnienie listy substancji zakazanych.

Liczba spraw wpływających do sądów powszechnych wzrasta - w ubiegłym roku było ich blisko 12 mln. Do tej sytuacji należy dostosować strukturę sądownictwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję