Reklama

Kościół

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki obchodzi 9 czerwca 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Uroczystości dziękczynne odbędą się w piątek w Gnieźnie oraz w sobotę w Poznaniu.

Abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia kapłańskie 9 czerwca 1973 r. z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

W piątek metropolita poznański będzie uczestniczyć w Gnieźnie w Mszy św. dziękczynnej o godz. 12. Homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę w Poznaniu. W podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył tego dnia Eucharystii w katedrze poznańskiej o godz. 11. Homilię wygłosi metropolita krakowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. Uroczystość będzie transmitowana m.in. przez telewizję publiczną.

"Jako wspólnota Kościoła Poznańskiego pragniemy otoczyć jubilata modlitwą i dziękować Bogu za jego posługę" – czytamy na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej w zaproszeniu na uroczystości.

Księżą archidiecezji poznańskiej w podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp. Gądeckiego wsparli budowę powstającego w diecezji Kamieniec Podolski w Ukrainie Centrum Rehabilitacji Duchowej i Psychologicznej im. św. Jana Pawła II. Ośrodek będzie służyć leczeniu psychologicznemu traum wojennych i wsparciu duchowemu osób dotkniętych wojną i jej konsekwencjami.

Abp Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 r. w Strzelnie. Święcenia biskupie otrzymał w 1992 r.

Metropolię poznańską objął w 2002 roku, po tym, gdy po oskarżeniach o molestowanie seksualne kleryków rezygnację z urzędu i posługi duszpasterskiej arcybiskupa metropolity złożył abp Juliusz Paetz.

W 2004 r. abp Gądecki został wiceprzewodniczącym KEP a w 2014 roku objął, po abp. Józefie Michaliku, funkcję przewodniczącego. Po wyborze na stanowisko przewodniczącego KEP, jako swe priorytety na nowej funkcji wymienił: młodzież, rodzinę i powołania, a także zadania, jakie papież Franciszek wskazał polskim biskupom w orędziu w czasie wizyty polskich biskupów w Watykanie, gdy mowa była m.in. o przeciwdziałaniu sekularyzacji w Polsce.

Reklama

Abp Gądecki przez lata zaangażowany był w dialog chrześcijańsko-żydowski. W latach 1995-2008 był konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami. W KEP przez wiele lat przewodniczył Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem oraz Radzie ds. Dialogu Religijnego. Ponadto był honorowym członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i jednym z inicjatorem wprowadzenia Dnia Judaizmu w Polsce.

W latach 2006-2016 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP, w latach 2009-2014 był członkiem Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

Papież Jan Paweł II mianował abp. Gądeckiego konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami (1995-2008). 8 maja 2014 r. papież Franciszek mianował abp. Gądeckiego członkiem Kongregacji Nauki Wiary na pierwszą kadencję, a 8 maja 2020 r. - członkiem Kongregacji na drugą kadencję. W latach 2016-2021 abp Stanisław Gądecki był wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae).

Abp Gądecki włada biegle łaciną, greką i hebrajskim. Zna też włoski, angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Jest autorem licznych publikacji naukowych.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ ann/

2023-06-09 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: uzdrowienia chorych przez Jezusa przekonywały ludzi o Bożej dobroci

„Cuda Jezusowe polegające na uzdrowieniu chorych i wskrzeszaniu zmarłych nie tylko potwierdzały Jego prawdomówność, ale przekonywały ludzi o dobroci Bożej” – powiedział 11 lutego abp Stanisław Gądecki. W święto Matki Bożej z Lourdes metropolita poznański odwiedził pacjentów Szpitala Miejskiego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

W homilii, zwracając się do chorych i personelu medycznego, abp Gądecki podkreślił, że bez wzięcia pod uwagę uzdrowicielskiej działalności Jezusa nie da się zrozumieć Jego zbawczej działalności na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się przy trumnie byłego prezydenta Włoch

2023-09-24 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież oddał hołd byłemu prezydentowi Włoch Giorgio Napolitano, który zmarł 22 września w wieku 98 lat. Szefem państwa był w latach 2006-2015.

Papież przyjechał samochodem do rzymskiego pałacu Madama - siedziby włoskiego Senatu, gdzie w jednej z sal wystawiono trumnę z ciałem byłego prezydenta. Na wózku inwalidzkim Franciszek wjechał do sali, wstał z wózka i modlił się przy trumnie. Złożył też kondolencje obecnej tam rodzinie zmarłego i wpisał się do księgi kondolencyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Anty-religia. Jak świat chce dziś zniszczyć Kościół?

2023-09-25 09:20

[ TEMATY ]

Kościół

Artur Stelmasiak

Co leży u podstaw haseł nawołujących dziś do równości, sprawiedliwość i tolerancji? Kiedy człowiek w swym biegu zgubił Boga i jakie mogą być tego konsekwencje? Jak wrócić do prawdziwej definicji Prawdy, która jest zakorzeniona w tym, kim Jest Pan Bóg? Na te pytania odpowiada w swojej najnowszej książce „Godne to i sprawiedliwe” wybitny teolog - Scott Hahn i przypomina, jakimi wartościami każdy wierzący powinien się kierować w swoim życiu.

Książka objęta jest patronatem Tygodnika Niedziela.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję