Reklama

Co „Niedziela” pisała w 1987 r.

„Biciem dzwonów we wszystkich kościołach powitamy Jana Pawła II na polskiej ziemi 8 czerwca. Od tej pory będziemy mu towarzyszyć duchowo we wszystkich miejscach jego apostolskiej podróży” - napisał w swoim liście biskup częstochowski Stanisław Nowak. List ten został opublikowany w „Niedzieli” w numerze 23., z datą 7 czerwca 1987 r., w przeddzień III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Od pierwszego dnia „Niedziela” była obecna na szlaku pielgrzymki Ojca Świętego, odnotowując najważniejsze chwile pielgrzymowania i drukując homilie oraz przemówienia Jana Pawła II. W dniach 8-14 czerwca Jan Paweł II nawiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę, Łódź. Ta pielgrzymka Jana Pawła II była związana z II Krajowym Kongresem Eucharystycznym. „Znaczenie tej uroczystości podnosi fakt, że na Kongres ma przybyć z trzecią pielgrzymką do rodzinnego kraju Ojciec Święty Jan Paweł II” - pisał na łamach „Niedzieli” bp Władysław Miziołek („Niedziela”, nr 22, 31 V 1987 r.).

Reklama

Relacje z pielgrzymki Jana Pawła II, pisane przez Wojciecha Skrodzkiego i Juliusza Jana Brauna, opisywały szczegółowo atmosferę, jaka towarzyszyła pielgrzymce. Na trasach przejazdu Papieża „wszędzie było widać licznie zgromadzonych witających, dużo kwiatów, okolicznościowe dekoracje, ogólną radość ze spotkania z Papieżem” („Niedziela”, nr 25, 21 VI 1987 r.)

Chociaż głównym tematem rozważań Jana Pawła II była Eucharystia, to jednak Ojciec Święty podjął również wiele innych tematów i zagadnień ważnych w ówczesnej sytuacji społecznej i politycznej Polski. Na spotkaniu z przewodniczącym Rady Państwa na Zamku Królewskim Jan Paweł II przypomniał, że pokój „jest dojrzałym owocem sprawiedliwości społecznej” („Niedziela”, nr 25, 21 VI 1987 r.).

Ważnym punktem pielgrzymki Jana Pawła II były święcenia kapłańskie, których Papież udzielił na osiedlu Czuby w Lublinie. Silny nacisk kładł na obowiązki, jakie przyjmują na siebie kapłani. „Kapłaństwo jest wymagające” - mówił. „Wymaga i przez to wyzwala” - pisał Juliusz Jan Braun („Niedziela”, nr 25, 21 VI 1987r.).

Reklama

Dużo miejsca „Niedziela” poświęciła obecności Jana Pawła II w Szczecinie, Gdyni i Gdańsku - kolebce polskiej „Solidarności”: „Szczególna jedność - wspólnota osób”, „Solidarność musi iść przed walką”, „Dla chrześcijanina nigdy sytuacja nie jest beznadziejna”, „Na różnych miejscach cierpi człowiek”, „Jedni drugich brzemiona noście” - brzmiały tytuły relacji w „Niedzieli”. „Już pierwsze spojrzenie na Trójmiasto przypomina, że nie zaginęła tu umiejętność wspólnego działania w sprawach zespalających serca ludzi. Na wielu wieżowcach transparenty biegnące przez kilkanaście balkonów czy też zwisające przez wiele pięter musiały powstawać wspólnym wysiłkiem mieszkańców. Na budynku w pobliżu ołtarza w Gdyni na skwerze Kościuszki można było przeczytać słowa: «Z Tobą - nie lękamy się»” („Niedziela”, nr 25, 21 VI 1987 r.).

W czasie pielgrzymki nie mogło zabraknąć spotkania Jana Pawła II z Panią Jasnogórską. „Cała Częstochowa wspólnie z Jasną Górą - mimo niepogody i deszczu - przybierała coraz bardziej odświętną szatę, odnawiając domy, dekorując ulice, strojąc okna emblematami eucharystyczno-maryjno-papieskimi świadczącymi o pomysłowości i sercu” („Niedziela” nr 26, 28 VI 1987 r.). Na Jasną Górę Jan Paweł II przybył, aby „przynieść Matce Najświętszej to dobro, które składa się na całość Kongresu w naszym kraju („Niedziela”, nr 26, 28 VI 1987). „Przybywa jako człowiek zawierzenia, aby wszystkie sprawy naszego polskiego życia tutaj przynieść i zawierzyć Tej, która jest naszą Matką i Jasnogórską Panią, Królową Polski. (...) Ojciec Święty przywdział historyczną stułę, w której w czasie poprzednich pielgrzymek prowadził Apel. (...) Skupienie na twarzy Papieża Polaka mówiło wszystkim, że tu, na Jasnej Górze, jest wśród nas Piotr” („Niedziela” nr 26, 28 VI 1987 r.).

Pisząc o spotkaniu z włókniarkami w Łodzi, „Niedziela” przypomniała słowa Jana Pawła II, jak „niewymierne są długi całego narodu wobec polskiej kobiety” („Niedziela” nr 26, 28 VI 1987 r.). W Łodzi Ojciec Święty udzielił dzieciom I Komunii Świętej. „W prostych słowach mówił Ojciec Święty do dzieci o wielkiej Tajemnicy Eucharystii” („Niedziela” nr 26, 28 VI 1987 r.).

W czasie pielgrzymki było również spotkanie Jana Pawła II ze światem kultury. „Naród trwa w swej duchowej tożsamości przez własną kulturę” - cytowała „Niedziela” słowa Jana Pawła II.

Ważnym wydarzeniem pielgrzymki Jana Pawła II była również beatyfikacja Michała Kozala. „Niedziela” przypomniała sylwetkę biskupa męczennika w numerze 24 z datą 14 czerwca 1987 r. Dziennikarze „Niedzieli”, podsumowując pielgrzymkę, podkreślali, że Jan Paweł II upomniał się o prawo do prawdy, do wolności, do sprawiedliwości i miłości. („Niedziela” nr 29-30, 19-26 VII 1987 r.).

(Wybrał ks. M. F.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję