Reklama

Jasna Góra

22. Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków

22. Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków przybyła na Jasną Górę. To nie tylko spotkanie modlitewne, ale też przypomnienie o problemach osób chorych na cukrzycę. W Polsce cierpi na nią ok. 3 mln ludzi, a na całym świecie ponad 400 mln. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Jak powiedziała Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, doroczna pielgrzymka chorych na cukrzycę na Jasną Górę, jest istotnym wydarzeniem w kalendarzu stowarzyszenia.

- Jest to dla nas ważne, bo jak wiemy wiele osób w naszym kraju jest wierzących, a jak ktoś jest chory, zwłaszcza na chorobę nieuleczalną, jaką jest cukrzyca, to bardzo potrzebuje sfery duchowej - zauważyła prezes. - Dzisiaj Niebiosa chyba nam sprzyjają, bo nawet pogoda jest idealna do pielgrzymowania – dodała z uśmiechem Śliwińska.

- Jestem szczęśliwy, że tutaj przyjechałem. Cieszę się, że przybywają na Jasną Górę osoby starsze, ale jeszcze bardziej raduje mnie, przyjechały też dzieci. Oczywiście nie fakt, iż chorują, ale ich obecność przy Maryi - powiedział Włodzimierz Pomykała, prezes Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drzewnicy. – Jeszcze 35 lat temu nie było takiej dostępności glukometrów, podajników insuliny, czy żywności dietetycznej. Dziś technika i medycyna pozwala, zwłaszcza najmłodszym, normalnie żyć - dodaje Pomykała.

Wśród przybyłych pielgrzymów są nie tylko sami chorzy, ale również ich najbliżsi. - Ja osobiście nie jestem chora, tylko mój mąż. Choroba dotyka nie tylko jedną osobę, ale całą rodzinę - powiedziała Zdzisława Syndalska. Pielgrzymi w chorobie potrafią jednak dostrzec nie tylko trud, ale również i łaskę Bożą. - Mąż jest bardzo zdyscyplinowany i stosuje się do zaleceń lekarza. Gdyby to na mnie trafiło, wyglądałoby zapewne inaczej. Pan Bóg wie co robi – dodała Syndalska.

Sami chorzy podkreślają, że pielgrzymka do Matki Bożej jest dla nich niezwykle istotna i dodaje sił do życia z chorobą. - Nie opuszczamy Matki Boskiej częstochowskiej. Każdego roku jesteśmy tutaj. Każdy ma swoją intencję i prośbę do Maryi. – powiedzieli uczestnicy pielgrzymki diabetyków.

- Cukrzyca jest bardzo podstępna. Bywa tak, że latami nie daje żadnych objawów, bądź są one mało rozpoznawalne. Bardzo ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia - powiedziała Anna Śliwińska.

Reklama

Cukrzyca jest jedną z najpowszechniej występujących chorób, nazywana jest też niezakaźną epidemią. Na świecie choruje na nią ponad 400 mln. osób, z czego ok. 179 mln., to osoby u których choroba jeszcze nie została zdiagnozowana. W Polsce zmaga się z nią aż ok. 3 mln pacjentów. Prognoza na rok 2035 to jeszcze większy wzrost zachorowań, szacuje się, że aż 591,9 mln osób będzie dotkniętych tą chorobą.

Maria Kopacka-Fornal/Piotr Skrzynecki @JasnaGóraNews

2023-06-09 16:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jędrzejowscy diabetycy świętowali 20 lat działalności

[ TEMATY ]

Jędrzejów

diecezja kielecka

diabetycy

Katarzyna Dobrowolska

Swoim zaangażowaniem promują wiedzę na temat najbardziej podstępnej choroby nazywanej epidemią XXI wieku. Dzielą się własnym doświadczeniem walki z chorobą, działają na rzecz profilaktyki, wspierają i edukują osoby, które dopiero usłyszały diagnozę.

Udowadniają, że z chorobą da się cieszyć życiem i pomagać innym. Za 20- letnią służbę na rzecz promocji zdrowia jędrzejowskim diabetykom dziękowali w czasie gali w jędrzejowskim Domu Kultury - Paweł Faryna - starosta jędrzejowski, burmistrz Jędrzejowa – Marcin Piszczek, przedstawiciele kół diabetyków z różnych miast i okolic województwa m. in. Buska Zdroju, Pińczowa, Skarżyska. Prezes Zarządu Głównego PSD – Anna Śliwińska, która pogratulowała wytrwałej działalności społecznej prezes jędrzejowskiego Koła Annie Gołdyn. W czasie gali podkreślano, że problem cukrzycy dotyka już 8 procent społeczeństwa w Polsce. Wiele osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą. Pandemia COVID-19 jeszcze nasiliła te problemy.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o kapłańską wspólnotę

Niedziela sosnowiecka 21/2019, str. 4

[ TEMATY ]

wywiad

Piotr Lorenc

Ks. Tomasz Zmarzły

Ks. Tomasz Zmarzły

Z ks. Tomaszem Zmarzłym o Unii Apostolskiej Kleru rozmawia Piotr Lorenc

PIOTR LORENC: – W pierwszych dniach maja otrzymał Ksiądz dekret od bp. Grzegorza Kaszaka kierujący na nowy obszar pracy. Czego on dotyczy i jak Ksiądz go przyjął?

CZYTAJ DALEJ

25 lat pomocy starszym i schorowanym w Henrykowie

2023-09-21 17:44

mat. pras

Swój jubileusz 25-lecia obchodzi Dom Opieki w Henrykowie prowadzony przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Uroczystości związane z rocznicą powstania ośrodka w cieniu Klasztoru Księgi Henrykowskiej rozpoczęła dyrektor Domu Opieki Anna Lewandowska. Na samym początku przytoczyła słowa papieża Franciszka. - Z naszej wiary w Chrystusa, który stał się ubogim, by być zawsze blisko ubogich i wykluczonych, wypływa troska o osoby najbardziej opuszczone przez społeczeństwo - zaznaczyła pani dyrektor, przytaczając historię ośrodka: - Został powołany do życia w grudniu 1997 roku. Jest to dom dla osób przewlekle somatycznie chorych, dotkniętych wielochorobowością i opuszczonych. Tutaj znaleźli swój dom. Dla wielu mieszkańców pobyt w domu opieki jest ostatnim etapem życia. Otaczamy ich szczególną opieką, próbując stworzyć namiastkę domu. One zaś odwdzięczają się uśmiechem czy przytuleniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję